Pomoc prawna dla Ukrainy
Dowiedz się więcejEgzamin radcowski 2025
Dowiedz się więcejNabór na aplikację 2025
Dowiedz się więcejNieodpłatna Pomoc Prawna 2025
Dowiedz się więcejTen serwis używa plików cookies. Zobacz szczegóły.
Korzystanie z Serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na używanie cookie.
Dla radców
Przypomnienie o obowiązkach wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz. U. 2010 r. Nr 46, poz. 276 ze zm.)
Pranie brudnych pieniędzy
Ustawa z dnia 16 listopada 2000r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz.U. 2010 r. Nr 46, poz. 276 ze zm.) nakłada na radców prawnych wykonujących zawód poza stosunkiem pracy w urzędach obsługujących organy administracji rządowej i jednostkach samorządu terytorialnego, prawników zagranicznych świadczących pomoc prawną poza stosunkiem pracy, obowiązki w zakresie rejestrowania transakcji i informowania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej o transakcjach oraz o transakcjach niedokonanych, w sposób i w okolicznościach określonych przepisami tej ustawy (art. 8 ust. 3b, art. 11 i art.16 ustawy).
Ponadto radca prawny, jako instytucja obowiązana, w zakresie określonym przepisami art. 10 a ust. 4 i art. 10b ust. 3 powołanej ustawy winien wypełniać obowiązki szkoleniowe oraz wprowadzić procedury, o których mowa w art. 9e ust. 4 pkt 1 ustawy.
Udzielenie informacji udostępnianych na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2000r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, zgodnie z przepisem art. 3 ust. 61 ustawy o radcach prawnych nie stanowi naruszenia tajemnicy zawodowej.