Konkurs „Kryształowe Serce Radcy Prawnego 2018” rozstrzygnięty

Już po raz jedenasty Krajowa Rada Radców Prawnych przyznała tytuły honorowe w Konkursie „Kryształowe Serce Radcy Prawnego". W piątek, 15 marca 2019r., podczas uroczystości w Warszawie, odebrało je 18 radców prawnych z całej Polski, wyróżniających się w działalności pro bono. Tytuł ten jest przyznawany radcom prawnym i aplikantom radcowskim, który wyróżniają się bezinteresowną pomocą na rzecz osób fizycznych, organizacji społecznych, instytucji realizujących cele publiczne, kościołów, związków wyznaniowych, osób dotkniętych klęskami, uchodźców lub repatriantów zwłaszcza poprzez: świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej, prowadzenie działalności społecznej lub dobroczynnej, udział w programach edukacyjnych lub szkoleniowych albo dotyczących działalności społecznej w ramach edukacji prawnej i działalności pro bono, prowadzenie działalności na rzecz popularyzacji i rozwoju nieodpłatnej pomocy prawnej.

W tegorocznej edycji, z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie, statuetką „Kryształowego serca radcy prawnego" została uhonorowana Pani Agata Kowalska, radca prawny wyróżniający się w działalności społecznej i dobroczynnej poprzez aktywne zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia „Piękne Anioły”. Pani Agata Kowalska wspiera prawnie Stowarzyszenie oraz poszukuje sponsorów, współorganizuje akcje, koordynuje remonty pokoi dziecięcych. Poświęciła i nadal poświęca Stowarzyszeniu swój czas, pracę i umiejętności zawodowe. W ciągu siedmiu lat działalności Stowarzyszenie „Piękne Anioły” pomogło już ponad 600 dzieciom, wyremontowało około 200 pokoi dziecięcych, ponad 15 sal szpitalnych, hospicyjnych i świetlic środowiskowych w całej Polsce (Małopolska, Śląsk, Warszawa, Gdańsk) a także zorganizowało doraźną pomoc dla ponad 2000 dzieci w Polsce poprzez coroczne ogólnopolskie zbiórki środków czystości, czy wyprawek szkolnych. Stowarzyszenie jest jej wdzięczne za pomoc, dyspozycyjność i oddanie, ale to przede wszystkim dzieci, mają powody do okazywania wdzięczności radcy prawnemu Agacie Kowalskiej - los tych dzieci dzięki wspólnym działaniom Stowarzyszenia i Pani Agaty zdecydowanie się odmienił. Warto podkreślić, że radca prawny Agata Kowalska na miejscu prac osobiście dozoruje remonty, dowozi potrzebne materiały i wykonuje prace fizyczne przy pracach końcowych w pokojach dzieci.

Zaangażowanie radcy prawnego Agaty Kowalskiej w działalność społeczną ma zasięg nie tylko  lokalny, lecz również ogólnopolski. Pani Agata została koordynatorem pomocy Stowarzyszenia na terenie Pomorza i okolic.

Poza aktywnością na rzecz Stowarzyszenia „Piękne Anioły” radca prawny Agata Kowalska uczestniczy także w innych inicjatywach dobroczynnych: wspiera również od kilku lat doroczną akcję Prawnicy Chorym Dzieciom na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, czy Fundację Między Niebem a Ziemią.

Ponadto udziela bezpłatnej pomocy prawnej także innym organizacjom, np. Fundacji Pomorze Dzieciom – Domowe Hospicjum. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom społecznym radcy prawnego Agaty Kowalskiej wiele osób dowiedziało się o problemie ubóstwa i wykluczenia rówieśniczego dzieci.

Czynne zaangażowanie radcy prawnego Agaty Kowalskiej w świadczenie bezpłatnej pomocy prawnej, w działalność dobroczynną i społeczną jest jej osobistym wkładem w budowę pozytywnego wizerunku medialnego środowiska radców prawnych, jako kategorii zawodowej aktywnej społecznie i wrażliwej na problemy społeczności lokalnych.

W imieniu Rady OIRP w Krakowie serdecznie gratuluję wyróżnionej laureatce i życzę dalszych sukcesów w działalności pro bono.

Dr Marcin Sala-Szczypiński

Dziekan Rady OIRP w Krakowie