„Autobus wolności” na „Marsz Tysiąca Tóg” - 11 stycznia 2020

11.01.2020

„Autobus wolności” na „Marsz Tysiąca Tóg”

UWAGA!
Uległa zmianie godzina wyjazdu z 10.00 na 9:00 – 11 stycznia 2020 (sobota)
Miejsce zbiórki ul. Francesco Nullo 8/4 Kraków

Szanowni Państwo,

W ostatnim czasie Dziekani 16 wydziałów prawa polskich uczelni poparli ideę zorganizowania "Okrągłego stołu dla praworządności" przez środowisko naukowe reprezentowane przez prezesów Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności z udziałem przedstawicieli władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, środowisk naukowych i organizacji pozarządowych. To bardzo dobra inicjatywa, motywowana głęboką troską o wymiar sprawiedliwości, obawą przed konsekwencjami nieprzemyślanych i pochopnych reform.

Zdaniem dziekanów procedowany obecnie projekt ustawy zmieniającej ustawę o ustroju sądów powszechnych i ustawę o Sądzie Najwyższym, nazywanej ustawą dyscyplinującą sędziów, nie zapobiegnie chaosowi w wymiarze sprawiedliwości spowodowanemu niezgodnymi z Konstytucją i umowami międzynarodowymi zmianami prawa w zakresie organizacji sądownictwa i powoływania sędziów, dlatego konieczne jest pilne wypracowanie rozwiązań legislacyjnych, które zagwarantują niezależność władzy sądowniczej od wpływów politycznych a obywatelom prawo do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.

Doświadczenie polskiej historii uczy, że przy okrągłym stole można wypracować rozwiązania służące dobru wspólnemu.

Doświadczenie polskiej historii uczy, że przy okrągłym stole można porozumieć się, osiągając kompromis w imię dobra Naszej Ojczyzny.

Doświadczenie uczy też, że zaproszenie do okrągłego stołu zostanie przez przedstawicieli władzy przyjęte tylko wtedy, gdy składa je strona, z którą trzeba się liczyć, której nie można zignorować.

Pokażmy zatem naszą liczebność, nasze zaangażowanie i troskę o przyszłość wymiaru sprawiedliwości, głęboką troskę o Naszą Ojczyznę i dobro Obywateli.

Znakomitą okazją ku temu będzie „Marsz Tysiąca Tóg” organizowany 11 stycznia w Warszawie przez: Iustitia Polska - "Polish Judges", Stowarzyszenie Adwokackie "Defensor Iuris", Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia", Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce.

Marsz rozpocznie się 11 stycznia 2020 r. o godz. 15.00 pod Sądem Najwyższym (Plac Krasińskich 2/4/6, 00-951 Warszawa) i przejdzie trasą - Sąd Najwyższy – Pałac Prezydencki - Sejm

Zgodnie z zamierzeniem Organizatorów nie są planowane przemówienia ani wznoszenia żadnych haseł na trasie przemarszu. Marsz odbędzie się w milczeniu – są chwile, gdy ma ono siłę krzyku wielu tysięcy osób.

Szanowne Koleżanki i Koledzy Adwokaci i Radcowie Prawni, Aplikanci.

Tych z Państwa, którzy wyrażają chęć udziału w Marszu i chcą w ten sposób wyrazić swoją troskę o przyszłość wymiaru sprawiedliwości, a także pokazując liczebność i zaangażowanie osób zaniepokojonych wprowadzanymi reformami, nakłonić przedstawicieli władzy do podjęcia rozmów przy "Okrągłym stole dla praworządności", zapraszamy do skorzystania ze wspólnego transportu.

Adwokacko – radcowskie autokary ruszą do Warszawy spod siedziby OIRP w Krakowie, mieszczącej się przy ul. Płk. Francesco Nullo 8/4, 11 stycznia o godz. 9.00 /powrót do Krakowa tego samego dnia po zakończeniu marszu/.

Osoby zainteresowane transportem proszone są o rezerwowanie miejsc mailowo, do dnia 8 stycznia 2020r. pod adresami:

Adwokaci – ora@adwokatura.krakow.pl

Radcowie prawni – biuro@oirp.krakow.pl

w tytule wiadomości wpisując „Transport na Marsz Tysiąca Tóg”, a w treści wiadomości podając imię i nazwisko osób chcących skorzystać z transportu

Dziekan ORA w Krakowie adw. Paweł Gieras

Dziekan OIRP w Krakowie r.pr. Marcin Sala-Szczypiński