Radcowie Prawni z Klubu Seniora Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie z wizytą integracyjną u kolegów z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Wrocławiu

09.06.2015

Na zaproszenie kolegów z Klubu Seniora przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Wrocławiu, pod przewodnictwem czynnego zawodowo Radcy Prawnego Pana mec. Henryka Krakowczyka wybraliśmy się na klubowe spotkanie integracyjne w dniach 13-15.05.2015r do przepięknego Wrocławia zwanego „Wenecją Północy" z uwagi na zabytki śródmiejskiego węzła wodnego. W programie naszej wizyty w dniu 13-tego maja przewidziano zwiedzanie starówki wrocławskiej.

W czasie spaceru podziwialiśmy Ratusz starego miasta zaliczany do najciekawszych i najcenniejszych gotycko-renesansowych zabytków Europy środkowej, Uniwersytet Wrocławski, Muzeum Narodowe, kościół św. Elżbiety, a obok dwie malownicze kamieniczki „Jaś i Małgosia".
Przepiękny rynek, dawniej główny plac targowy w mieście o pow. 3,7 ha, skupia dziesiątki fantastycznych kamieniczek, dziesiątki restauracji, kawiarń/ które swym urokiem przyciągają Wrocławian i turystów z różnych stron świata. Z boku ratusza znajduje się najstarsza, niezwykle urokliwa karczma „Piwnica Świdnicka", w której w XIV i XV wieku serwowano słynne piwo ze Świdnicy. Obecnie tylko tutaj napić się można piwa zwanego „białym i czarnym baranem".

W kolejnym dniu 14-tego maja 2015, razem z dużą grupą Radców Prawnych z Wrocławia wyjechaliśmy rano do Arboretum w Wojsławicach, do ogrodu dendrologicznego położonego 50 km na południe od Wrocławia, założonego w 1880 roku przez barona Fritza von Oheimba. Arboretum wpisano do zabytków kultury w 1983 roku, a od 1989 roku jest filią Ogrodu Botanicznego w Wrocławiu. Ogród dendrologiczny zajmuje 70 ha powierzchni, znany jest z bogatego zbioru rododendronów, azalii, bukszpanów i liliowców;które stanowią „Kolekcje Narodowe", a także rzadkich drzew iglastych i liściastych.

Wieczorem 14 maja 2015r, po powrocie z Wojsławic zostaliśmy zaproszeni przez kolegów z Izby Wrocławskiej do Opery na wspaniały spektakl „Opowieści Hoffmana" Jacques'a Offenbacha, Opera w trzech aktach, pod dyrekcją i kierownictwem pani Michnik z Krakowa. Przy bogatej scenografii, przepięknych ariach, balecie i chórze (na scenie wystąpiło ok. 100 wykonawców operowych), spędziliśmy niezapomniany, niezwykły wieczór.

15 maja 2015 rano pojechaliśmy na zwiedzanie „Panoramy Racławickiej". W dużej porośniętej bluszczem rotundzie wyeksponowany jest obraz - panorama,Bitwa pomiędzy Polskimi wojskami powstańczymi pod wodzą gen. Tadeusza Kościuszki, a armią rosyjską dowodzoną przez gen. Tormasowa, odbyła się pod Racławicami 4 kwietnia 1794 roku. Malarska wizja stoczonej niedaleko Krakowa bitwy przedstawiona jest na obrazie o wymiarach 120m x 15m i zajmuje 1800m kwadratowych płótna. Autorami dzieła są:Jan Styka i Wojciech Kossak, którzy wraz z grupą innych artystów namalowali obraz zaledwie w 9 miesięcy. Płótno zostało uszkodzone w czasie II w. św. i przeniesione do klasztoru Bernardynów weLwowie. Dzięki temu obraz przetrwał wojnę, do Wrocławia trafił w 1946 roku. Poddany zabiegom konserwatorskim dopiero w 1985 roku udostępniony został publiczności. Do dzisiaj Panoramę Racławicką obejrzało ponad 6 min osób.

W godzinach popołudniowych zwiedziliśmy „Africarium" mieszczące się na terenie Wrocławskiego ZOO, Trsajdują się tam niezwykłe okazy: ryby, żółwie z Morza Czerwonego. Przed powrotem do Krakowa zostaliśmy zaproszeni do siedziby Okręgowej Izby Radców Prawnych mieszczącej się w samym centrum miasta przy ul. Świdnickiej. Siedziba Wrocławskiej OIRP mieści się w pięknej, odremontowanej kamienicy, dysponuje też ładnym ogrodem.
Wizytę weWrocławiu uważamy za bardzo udaną dzięki kolegom działającym przy Klubie Seniora Okręgowej Izby Radców Prawnych weWrocławiu.

Radca prawny

Jadwiga Klimaszewska