Spotkania dla seniorów w MCK.

23.12.2011

Dojrzali do sztuki. Spotkania dla seniorów w MCK.

Człowiek w rozszerzonym polu (anty)sztuki

Wraz z rozwojem przemysłu, postępem technicznym i przeobrażeniami urbanizacyjnymi człowiek wkroczył w epokę nowoczesności. Życie, stymulowane przez zupełnie nowe bodźce, nabrało nieznanego dotąd tempa, co spowodowało zmiany nie tylko w sferze społeczno-ekonomicznej, ale i w całej ikonosferze.
Wzrok twórców coraz częściej kierował się ku codzienności, a ich konfrontacja z tą fascynującą, ale jednocześnie przerażającą dynamiką, rozbudziła potrzebę stworzenia, wypracowania nowych sposobów przedstawiania industrializacji i urbanizacji.

Cykl trzech spotkań ma za zadanie przybliżyć słuchaczom podstawowe założenia utopijnego projektu, jaki zamierzali wcielić w życie twórcy awangardy.
Wykłady pozwolą spojrzeć na sztukę I połowy XX wieku z perspektywy zjawisk, które postrzegane były, jako sytuujące się na marginesach świata sztuki, takie jak taniec, fotografia czy fotomontaż.

Człowiek w poszerzonym polu (anty)sztuki to również obraz zmagań twórców z nową rzeczywistością, naznaczoną przez reżimy, ograniczenia wolności wyrazu artystycznego oraz brak zrozumienia dla (anty)sztuki.

Teatr, taniec, 11 stycznia 2012
Teatr pierwszych dekad XX wieku honorowe miejsce przyznaje formie,  która krępuje ciało ludzkie i wymusza na nim podporządkowanie się geometrii. Ten pozorny formalizm baletu abstrakcyjnego, w przypadku Baletu Triadycznego Oskara Schlemmera niesie w sobie silnie humanistyczne przesłanie, które podważa konieczność dopasowania i poddaje refleksji porządek nowej rzeczywistości. Koncepcja człowieka u Oskara Schlemmera, teoria konsekwentnie rozwijana w ramach wykładów w Bauhausie oraz w jego twórczości malarskiej i scenicznej, stanie się głównym punktem odniesienia.

Fotomontaż, 18 stycznia 2012
Wykład ma na celu przyjrzenie się genezie tego medium, przybliżenie kontekstu jego powstania, a także wskazanie głównych kierunków inspiracji twórców sięgających po tę technikę. W trakcie prelekcji postawione zostanie pytanie dotyczące statusu artystycznego fotomontażu,  relacji między fotomontażem a awangardą, polityką i kulturą masową. W trakcie wykładu poszukiwać też będziemy dopowiedzi na istotne pytanie, dlaczego twórcy fotomontażu, w imię mas i komunikacji, wyszli w swojej produkcji poza pole sztuki, gdzie dyskurs dzieła, artysty, oryginalności i innowacji, a przede wszystkim sztuki nie ma sensu.
Cześć praktyczna  - tworzenie okładki dla ulubionego czasopisma/magazynu metodą fotomontażu.

Fotografia, 25 stycznie 2012
Spotkanie będzie miało na celu spojrzenie na niektórych z prezentowanych na wystawie artystów poprzez pryzmat ich (zakazanej) twórczości fotograficznej. W trakcie prelekcji zarysowany zostanie obszar, na tle którego może być rozpatrywane ich fotograficzne œuvre, a prace malarskie/rzeźbiarskie/graficzne zestawione zostaną z twórczością fotografinczą. Istotnym elementem prezentacji stanie się również naszkicowanie drogi, jaką fotografia musiała przebyć, by podniesiona została do rangi sztuki, a także rola fotografii w walce z nieakceptowanym porządkiem świata.


Po warsztatach istnieje możliwość zwiedzenia wystawy z przewodnikiem.
Spotkania odbywają się w grupach piętnastoosobowych.
Obowiązują bilety ulgowe.
Zapisy: tel. 12 42 42 860
e-mail: warsztaty[at]mck.krakow.pl