Newsletter Śródmiejskiego Ośrodka Kultury (06.03.2011)

07.03.2011

7 III, godz. 18.00
"Uniwersalna teoria wszystkiego" Marcina Łukasza Makowskiego

Poetycki wieczór autorski prowadzenie: Dawid Jung
Wieczór poświęcony tomikowi "Uniwersalna teoria wszystkiego" Marcina Łukasza Makowskiego (seria Biblioteki Współczesnej Poezji Polskiej "Zeszytów Poetyckich"). Gościnnie wystąpi Joanna Dziwak - ze swoim debiutanckim tomikiem "Sturm & drang", oraz Dawid Jung, który przeczyta swój "Poemat o mówieniu prawdy".
Marcin Łukasz Makowski - rocznik 1986, absolwent historii, student filozofii (albo może być: zajmuje się historią idei i filozofią). Publikował m.in. w Kresach, Odrze, Toposie, Pograniczach, Portrecie, Tyglu Kultury, Tygodniku Powszechnym i wielu innych. Laureat licznych ogólnopolskich konkursów literackich. Mieszka w Krakowie.
Joanna Dziwak - wiersze publikowała w wielu pismach literackich, m.in. w "Akcencie", "Toposie" i "Czasie Kultury". W 2010 roku została nominowana do Nagrody im. Andrzeja Krzyckiego.
Dawid Jung - poeta, krytyk literacki i teatralny. Współzałożyciel i redaktor naczelny ogólnopolskiego pisma literackiego "Zeszyty Poetyckie". Założył Wszechnicę Poetycką gromadzącą zbiory polskiej i obcej poezji.

8 III, godz. 18.00
Filmowy Klub Historyczny

Instytut Pamięci Narodowej oraz Śródmiejski Ośrodek Kultury zapraszają na projekcję filmu dokumentalnego w reż. Joanny Pieciukiewicz pt. " HONOR GENERAŁA". Dokument poświęcony gen. Stanisławowi Sosabowskiemu.

9 III, godz. 19.00
Koncert zespołu TAMTAMITUTU & Marcin Urzędowski


10 III, godz. 17.00
Poprzez Kresy

Zdjęcia i komentarz: Piotr Korpanty
Korzec i Zasław
Na wschód od Równego, przy trasie w kierunku Kijowa, nad rzeką Korczyk usytuowane jest miasto Korzec. Już w XII w. wymieniane było w dokumentach historycznych jako ośrodek włości kniaziów Koreckich. Korcu szereg manufaktur, założonych przez Czartoryskich, z których najsławniejsza była produkująca ceramikę zwana korecką. W położonym na północny-zachód od Korca Międzyrzeczu Koreckim podziwiać można XVIII wieczne: ruiny barokowego kościoła popijarskiego, ufundowanego przez Lubomirskich oraz klasycystyczny pałac Steckich. Zasław, miasto położone na południe od Korca, założony został w 1141 roku. Należał do Ostrogskich, później do Zasławskich. Zachowały się potężne ruiny XVI wiecznego zamku, przebudowanego na rezydencję pałacową w XVIII w. Zachowały się też ciekawe kościoły: św. Jana Chrzciciela, Bernardynów św. Michała oraz Misjonarzy.

10 III, godz. 19.00
Krakowski Klub Podróżnika

Grzegorz Petryszak: "Uzbekistan - na jedwabnym szlaku"
Grzegorz Petryszak- - autor przewodników, prezes Klubu podróżników gotramping, dziennikarz, a przede wszystkim podróżnik zabierze nas na Jedwabny szlak. Odwiedzimy Uzbekistan- dawną republikę sowiecką. Dzisiaj suwerenne państwo Środkowej Azji. Zobaczymy Samarkandę, Buchrąe i Chiwę- wpsaniałe onegdaj metropolie, które wzbogaciły się na handlu na słynnym jedwabnym szlaku prowadzącym z Chin do Europy. Zobaczymy też o ile skurczyło się Jezioro Aralskie i czy grozi mu zniknięcie z powierzchni ziemi za 20 lat. Zapraszamy na pokaz pt. "Uzbekistan- na jedwabnym szlaku".

11 III, godz. 18.00
Wieczór Autorski Ryszarda Sadaja wokół książki "Bar na końcu światła"

Prowadzenie: prof. Bolesław Faron
Ryszard Sadaj debiutował poetycko w 1972 r. W latach 1991-1993 był redaktorem naczelnym miesięcznika literackiego "Lektura". W latach 1992-1993 był prezesem Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Publikował na łamach "Akcentu", "Gazety Krakowskiej", "Kultury", "Literatury", "Pisma Literacko-Artystycznego", "Po Prostu", "Przeglądu Literackiego", "Tak i Nie", "Tygodnika Literackiego", "Wieści", "Życia Literackiego". W 1986 r. otrzymał Nagrodę im. S. Piętaka oraz III Nagrodę na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych. W 1989 r. otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa. W 2000 r. za powieść Ławka pod kasztanem otrzymał Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca.
"Bar na końcu światła" to wielowątkowa powieść R. Sadaja o polskiej codzienności, walce szarego człowieka z korupcją i politycznymi układami, o mafijnych porachunkach z żydowskim złotem w tle. Zdystansowana, trzeźwa, miejscami bardzo gorzka ocena współczesnych Polaków.