Komunikat dla radców prawnych dot. nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej

06.10.2015

Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie zawiadamia, że w wykonaniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz.U. z dnia 28 sierpnia 2015 roku poz.1255), zwanej dalej ustawą, oraz uchwały nr 97/IX/2015 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 11 września 2015 roku w sprawie Regulaminu wyznaczania radców prawnych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i dokumentowania tej pomocy,  zwanej dalej Regulaminem, przystępuje do sporządzania projektów list radców prawnych wyznaczonych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w poszczególnych miejscach wykonywania czynności (lokalach) i ich zastępców.

Radcowie prawni, którzy są zainteresowani udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej, powinni złożyć w terminie do 14 października 2015 roku „deklarację udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej" na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu, drogą mailową na adres biuro@oirp.krakow.pl lub w formie pisemnej w siedzibie OIRP w Krakowie. 14 października 2015 jest datą końcową złożenia przedmiotowej deklaracji. Wzór deklaracji znajduje się na stronie OIRP w Krakowie.

Wyznaczonym do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i zastępcą wyznaczonego nie może być radca prawny:

  1. karany dyscyplinarnie - do czasu zatarcia skazania;
  2. z którym umowa o udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, zawarta na podstawie art.6 ustawy, została rozwiązana z przyczyn dotyczących radcy prawnego;
  3. który nie dopełnił obowiązku zawodowego radcy prawnego w zakresie doskonalenia zawodowego w ostatnim cyklu szkoleniowym;
  4. który zalega z opłatami z tytułu składek członkowskich w dniu składania deklaracji.

 Nieodpłatna pomoc prawna będzie świadczona przez radców prawnych OIRP w Krakowie na obszarze jej działania tj. w powiatach i miastach na prawach powiatu: bocheński, brzeski, dąbrowski, dębicki, gorlicki, krakowski, Kraków, limanowski, myślenicki, nowosądecki, Nowy Sącz, nowotarski, proszowicki, tarnowski, Tarnów, tatrzański i wielicki.

Liczba, zasady wynagradzania radców prawnych którzy będą udzielać nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze powiatu oraz zasady wykorzystania urządzeń technicznych w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej, będą określane corocznie w porozumieniach zawieranych przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie z powiatami.

O ilości punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i ich adresach w poszczególnych powiatach i miastach na prawach powiatu, ustalonej liczbie radców prawnych udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej w poszczególnych powiatach w roku 2016, poinformujemy w odrębnym komunikacie po zawarciu przez Radę Okręgowej Izby radców Prawnych w Krakowie porozumień z poszczególnymi powiatami.

W przypadku gdy liczba radców prawnych deklarujących udzielanie pomocy prawnej  w tym samym miejscu wykonywania czynności (lokalu) przekroczy ustaloną dla tego miejsca wykonywania czynności liczbę radców prawnych udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej, radcę prawnego (radców prawnych) wyznaczonych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w tym miejscu wyznacza się w drodze losowania. Z czynności losowania sporządza się protokół. Radcowie prawni ubiegający się o wyznaczenie, którzy nie zostali wylosowani są zastępcami wyznaczonych. O kolejności zastępowania decyduje losowanie.

Nieodpłatnej pomocy prawnej udziela osobiście radca prawny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach z jego upoważnienia aplikant radcowski. Radca prawny udziela nieodpłatnej pomocy prawnej na podstawie umowy zawartej z powiatem. Nieodpłatna pomoc prawna jest udzielana w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie.

Radca prawny dokumentuje w karcie nieodpłatnej pomocy prawnej każdy przypadek udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej przez podanie informacji dotyczących czasu trwania i formy oraz dziedziny prawa, której dotyczyła ta pomoc.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej
  2. Uchwała Nr 97/IX/2015 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 11 września 2015 r. w sprawie Regulaminu wyznaczania radców prawnych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i dokumentowania tej pomocy

 

Dziekan rady OIRP w Krakowie

    Danuta Koszyk-Ciałowicz

 

Artykuły powiązane


ARTYKUŁ ARCHIWALNY

Szkolenie "Komunikacja i promocja kancelarii prawnej w sieci" w dniach  4 października 2016 r. i 8 listopada 2016 r.
15.09.2016

Szkolenie "Komunikacja i promocja kancelarii prawnej w sieci" w dniach 4 października 2016 r. i 8 listopada 2016 r.