Zarządzenie Prezesa i Dyrektora Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie z 19.03.2020

23.03.2020

Zarządzenie nr 10 Prezesa i Dyrektora Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie
z dnia 19 marca 2020 roku

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa C0VID-19 na podstawie art. 54 § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U.2020.365) oraz § 30 ust 1 pkt 6 i § 31 ust. 2 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2019 roku Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U.2019.1141) oraz zaleceń Ministerstwa Sprawiedliwości zawartych w pismach z dnia 11, 17 i 18 marca 2020 roku DNA-II.510.20.2020 oraz polecenia osoby działającej z upoważnienia Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie zawartego w piśmie z dnia 12 marca 2020r. znaki Adm-012-4/20 zarządza się:

§1

Odwołanie terminów wszystkich rozpraw i posiedzeń jawnych od dnia 13 marca 2020r. do dnia 30 kwietnia 2020r. włącznie.

§ 2

Zobowiązanie Przewodniczących Wydziałów Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie do wydania zarządzeń dotyczących odwołania terminów wszystkich rozpraw i posiedzeń jawnych od dnia 13 marca 2020r. do dnia 30 kwietnia 2020r. włącznie.

§3

Wstrzymanie wyznaczania nowych terminów rozpraw i posiedzeń jawnych na miesiąc marzec i kwiecień 2020r.

§4

Zakres spraw pilnych nie jest objęty przedmiotowym zarządzeniem, przy czym obejmuje on tylko:

  1. sprawy w przedmiocie zastosowania i przedłużenia tymczasowego aresztowania, sprawy, w których orzeczono środek zabezpieczający w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym, sprawy rozpoznawane w postępowaniu przyspieszonym oraz sprawy zagrożone przedawnieniem karalności czynu albo przedawnieniem wykonania kary, oraz sprawy o zastosowanie środka detencyjnego w postaci umieszczenia cudzoziemca w strzeżonym ośrodku lub zastosowania wobec niego aresztu dla cudzoziemców, sprawy, w których wykonywana jest kara pozbawienia wolności albo inna kara lub środek przymusu skutkujący pozbawieniem wolności, jeżeli rozstrzygnięcie sądu dotyczy zwolnienia osoby pozbawionej wolności z zakładu karnego lub aresztu śledczego albo jest niezbędne do wykonania takiej kary lub środka przymusu w tym zakładzie lub areszcie z tym, że posiedzenia penitencjarne winny odbywać się przy zapewnieniu udziału w nim skazanego w drodze wideokonferencji; 2. sprawy o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, wymagające wydania zarządzenia w trybie art. 569 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1460 ze zm.), sprawy, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2018 r. poz. 1878 ze zm.), sprawy dotyczące umieszczenia nieletniego w schronisku dla nieletnich, sprawy, w których nieletni został umieszczony w schronisku dla nieletnich oraz sprawy dotyczące umieszczenia małoletniego cudzoziemca w placówce opiekuńczo-wychowawczej, jak również czynności z zakresu postępowania wykonawczego w wyżej wymienionych sprawach, a także sprawy w przedmiocie rozpoznania wniosków o ustanowienie kuratora w celu reprezentowania interesów małoletnich w postępowaniu przed sądem lub innym organem;
  2. sprawy, o których mowa w ustawie z dnia 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób (Dz.U. z 2019 r. 2203 ze zm.);
  3. sprawy z wniosku, o którym mowa w art. 11 a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. z 2020 r. poz. 218 ze zm.);
  4. sprawy związane z wykonaniem Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA);
  5. przesłuchania osoby w trybie zabezpieczenia dowodu lub co do której zachodzi obawa, że nie będzie można jej przesłuchać na rozprawie”.
  6. W wyjątkowych wypadkach Prezes Sądu może zadecydować o rozpoznaniu innych spraw jako pilnych.

§5

Obowiązek telefonicznego informowania Prezesa lub Dyrektora Sądu o zamiarze powrotu do pracy po okresie nieobecności w sytuacjach wcześniejszego przebywania w miejscach występowania zagrożenia, określonych w komunikatach Głównego Inspektora Sanitarnego.

§ 6

Przewodniczący Wydziałów Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie zobowiązani są do podjęcia działań organizacyjnych i wydania odpowiednich zarządzeń dotyczących odwołania terminów wszystkich rozpraw i posiedzeń jawnych od dnia 13 marca 2020 do dnia 30 kwietnia 2020 r.

§7

Przewodniczący Wydziałów Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie zobowiązani są do przekazywania codziennego raportu do godz, 12.00 Dyrektorowi Sądu lub osobie przez niego upoważnionej o przypadkach stwierdzonych zagrożeń w kierowanym Wydziale, związanych z koronawirusem.

§ 8

Każdy pracownik w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania o tym przełożonego.

§9

Przewodniczący Wydziałów Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie zobowiązani są do prowadzenia stałego monitoringu stron internetowych m.in.: Głównego inspektora Sanitarnego: www.gis.gov,pi. Ministerstwa Zdrowia: www.gov.pl/koronawirus oraz Państwowej inspekcji Pracy: www.pip.gov.pl. a następnie stosowanie się do publikowanych, aktualnych wytycznych, podejmowanie decyzji w uzgodnieniu z Prezesem bądź Dyrektorem Sądu.

§10

Przewodniczący Wydziałów Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie na wypadek uchylenia zarządzenia zobowiązani są do niezwłocznego opracowania pouczenia dla stron i uczestników postępowania o konieczności wcześniejszego (przed terminem rozprawy/posiedzenia) telefonicznego informowania sądu o kwarantannie, albo uzasadnionym podejrzeniu zakażenia lub kontaktu z osobą chorą i wskazaniu, iż w tego typu sytuacji będzie to dostatecznym usprawiedliwieniem nieobecności, co dotyczy również osób zaliczanych do kategorii szczególnie zagrożonej zarażeniem koronawirusem.

§11

Przewodnicząca Wydziału Karnego zobowiązany jest do ustalenia z jednostkami organizacyjnymi Prokuratury, Policji, czy innych służb procedury uprzedniego zgłaszania potrzeby rozpatrywania spraw nie cierpiących zwłoki w szczególności wniosków o tymczasowe aresztowanie oraz doprowadzeń osób tymczasowo aresztowanych.

§12

Rozpatrywanie skarg i wniosków, o których mowa w rozdziale 5 a ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych Dz.U. z dnia 6 marca 2020 roku poz. 365 ogranicza się do pisemnej bądź elektronicznej wymiany korespondencji.

§13

Zakazuje się wstępu do obiektów sądowych osobom niebędących pracownikami sądu, z wyłączeniem osób wykonujących czynności związane z poleceniem Sądu, czy też umów zawartych z Sądem.

§14

Ograniczenie korzystania przez strony i innych uczestników postępowania z działalności sekretariatów sądowych i innych działów administracji sądowej (np. kancelaria tajna, czytelnia, archiwum) do przypadków koniecznych i niezbędnych dla zapewnienia prawidłowego przebiegu postępowania po uprzedniej akceptacji przez Dyrektora Sądu bądź osobę przez niego upoważnioną.

§15

Zasady dotyczące funkcjonowania kuratorów sądowych są przedmiotem odrębnego zarządzenia,

§16

Poddanie pod rozwagę pracowników sądów korzystających z urlopów zasadność wyjazdów w miejsca o podwyższonym stopniu ryzyka.

§17

Uchyla się zarządzenie nr 5 Prezesa i Dyrektora Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie z dnia 12 marca 2020r. oraz zarządzenie nr 6 Prezesa i Dyrektora Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie z dnia 16 marca 2020r.

§18

Opublikowanie powyższego zrządzenia w formie komunikatu na stronie internetowej BIP Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie oraz tablicy ogłoszeń tut. Sądu.

§19

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Przydatne linki