W imieniu naszej Koleżanki, mec. Agnieszki Lisak, która na zaproszenie Muzeum Krakowa poprowadzi dwie prelekcje o Krakowie dziewiętnastowiecznym, serdecznie zachęcamy Państwa do udziału w tych wydarzeniach!
Pierwsza z prelekcji połączona będzie z oprowadzaniem po Krakowie; druga będzie miała charakter stacjonarny. Szczegóły poniżej:
16 lipca (sobota), godz. 11.00 – Życie towarzyskie Krakowa w XIX w. (Muzeum Krakowa)
Gdzie bawili się Krakowianie w XIX w.? Gdzie tańczono, a gdzie artyści Młodej Polski spotykali się, by rozmawiać o Schopenhauerze i okazywać lekceważenie skostniałym normom społecznym. Podczas spotkania Agnieszka Lisak opowie o tym, gdzie S. Przybyszewski i Jan Kasprowicz wymieniali się kamizelkami, i co też działo się w cukierni Jana Michalika. Będzie też o Sukiennicach, które słynęły nie tylko jako miejsce sprzedaży towarów luksusowych, ale pełniły także w XIX wieku funkcję sali balowej. O tym wszystkim dowiedzą się Państwo w trakcie spaceru po naszym mieście. Odważnych zachęcamy do przebrania się w stroje z epoki.
Prowadzenie: Agnieszka Lisak
Odpłatność: 15 zł
Uwaga: Na spacer trzeba zarezerwować miejsce w Centrum Obsługi Zwiedzających (tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl). Jeśli pogoda nie będzie sprzyjać, chętni, zamiast spaceru, będą zaproszeni na prelekcję do Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory - prelekcja będzie bezpłatna.
24 lipca (niedziela), godz. 15.00 – Tańce, bale i towarzyskie skandale w XIX wieku – prelekcja w Muzeum Krakowa
Jak kształtowały się relacje damsko-męskie w czasach Belle Epoque? Czy istniał jakiś mechanizm wchodzenia w obieg salonowy? Jak wyglądały dawne zasady savoir vivre, co wypadało, a czego nie można było robić podczas balu? W świat krakowskiej socjety wprowadzi nas Agnieszka Lisak, autorka książki „Życie towarzyskie w XIX wieku”. Odważnych zachęcamy do przebrania się w stroje z epoki.
Prowadzący: Agnieszka Lisak
Odpłatność: bezpłatne