Komunikat w sprawie przeszukania kancelarii, mieszkania lub innych pomieszczeń radcy prawnego, w wyniku którego mogłoby dojść do wyjawienia tajemnicy zawodowej radcy prawnego

24.07.2013

   W trybie uchwały nr 20/IX/2013 Rady OIRP w Krakowie z dnia 18 lipca 2013 roku powołani zostali następujący przedstawiciele OIRP w Krakowie do uczestnictwa w przeszukaniu, w wyniku którego mogłoby dojść do wyjawienia tajemnicy zawodowej radcy prawnego:

  1. Krzysztof Gajda,
  2. Wiesław Hudyma,
  3. Ryszard Korski,
  4. Halszka Kurleto,
  5. Renata Maciuszek,
  6. Monika Machlowska,
  7. Urszula Pociecha,
  8. Wiesław Serafin,
  9. Monika Skowrońska,
  10. Joanna Szanser-Smagacz,
  11. Alina Waszęda
  12. Joanna Żurek-Krupka.

   Numery telefoniczne do ww. radców prawnych dostępne są na stronie internetowej Izby w zakładce „Przeszukanie kancelarii radcy prawnego" albo „Władze" po uprzednim zalogowaniu się.

   Jednocześnie informuję, że nie jest to zamknięty krąg osób, mogących asystować w przeszukaniu. Radca prawny, u którego ma dojść do przeszukania, powinien w pierwszej kolejności skorzystać z asysty radcy prawnego spośród w/w grona przedstawicieli OIRP w Krakowie wyznaczonych do udziału w charakterze asysty. Może to uczynić bezpośrednio powiadamiając telefonicznie wybranego przez siebie radcę prawnego, bez informowania Biura Rady OIRP (bo taki obowiązek nie wynika z zapisu art. 18 KERP) bądź też zwrócić się do Biura Rady OIRP (w godzinach urzędowania od 8,00 do 16,00, tel. 12 4108400 lub 12 4108260) w celu wskazania konkretnego radcy prawnego spośród grona przedstawicieli OIRP w Krakowie powołanych ww. uchwałą.
   W przypadku nagłym, lub w przypadku godzin popołudniowych lub nawet wieczornych, zgodnie z zapisem art. 224 § 1 i 2 k.p.k., radca prawny może wg swego uznania powiadomić innego radcę prawnego lub adwokata jak również inną osobę do udziału w charakterze asysty.


Dziekan Rady OIRP w Krakowie
    Danuta Koszyk - Ciałowicz

 

Dodatkowe informacje dotyczącące przeszukania lokalu radcy prawnego znajdują się w następujących publikacjach, których autorami są radcowie prawni:

  1. Krystyna Stoga: „Zasady postępowania w przypadku przeszukania kancelarii, mieszkania lub innych pomieszczeń radcy prawnego i związanego z tym niebezpieczeństwa naruszenia tajemnicy zawodowej" (Instrukcja opracowana w Ośrodku Badań, Studiów i Legislacji WRRP),
  2. Ryszard Korski: „Spokojnie to tylko przeszukanie, ale ostrożność przede wszystkim".

Artykuły powiązane


Przedstawiciele Samorządu powołani do uczestniczenia przy przeszukaniu w lokalu radcy prawnego - kontakt telefoniczny
16.09.2016

Przedstawiciele Samorządu powołani do uczestniczenia przy przeszukaniu w lokalu radcy prawnego - kontakt telefoniczny