W związku z powtarzającymi się wątpliwościami co do sposobu realizowania obowiązków etyczno-zawodowych w przypadkach zwolnienia radcy prawnego z tajemnicy zawodowej (art. 19 ust. 1 i 2) Kodeksu Etyki Zawodowej informuję, że:
- Zawiadomienie o wydaniu postanowienia w przedmiocie zwolnienia z tajemnicy zawodowej należy skierować niezwłocznie po uzyskaniu o tym informacji na adres:
Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie
ul. Pułkownika Francesco Nullo 8/3, 31-543 Kraków
lub na adres email: biuro@oirp.krakow.pl
- Zawiadomienie powinno zawierać treść postanowienia o zwolnieniu z tajemnicy i zwięzły opis sprawy jeśli treść orzeczenia jest zbyt lakoniczna. Zaleca się anonimizację danych klienta.
- Obowiązek informacyjny rozciąga się także na postanowienia sądu w przedmiocie zatrzymania rzeczy, w tym także wydanego w następstwie dokonanego przeszukania, jeśli może to prowadzić do naruszenia obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej.
- Należy przypomnieć o obowiązku złożenia zażalenia na postanowienie sądu I instancji a w przypadku skutecznego zwolnienia z tajemnicy zawodowej, o konieczności złożenia, przed rozpoczęciem przesłuchania, wniosku o wyłączenie jawności.
- Obowiązki wskazane wyżej nie obejmują instytucji odmowy odpowiedzi na pytanie o jakiej mowa w procedurze cywilnej (art.261 § 2 k.p.c.), administracyjnej (art.83 § 2 k.p.a.) czy podatkowej (art. 196 § 2 Ordynacji podatkowej) oraz instytucji odmowy składania zeznań (art. 41 § 3 i 4 kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).
Wsparcia we wszystkich kwestiach związanych z tajemnica zawodową udziela Wicedziekan Rady OIRP w Krakowie ds. wykonywania zawodu:
Krzysztof Buczek - tel. 603 566 083, email: k.buczek@oirp.krakow.pl.
Wicedziekan Rady OIRP w Krakowie
ds. wykonywania zawodu
Krzysztof Buczek