Wystawa autorska z cyklu "Architekt obok Architektury"

30.05.2011

Krakowski Oddział SARP zaprasza na kolejną wystawę autorską z cyklu:

Architekt  obok  Architektury

Emil Golenia

architekt, akwarelista, fotografik, rysownik

Wystawa rysunków architektury chicagowskiego modernizmu

oraz fotografii amerykańskiego pejzażu

Wernisaż

31 maja 2011r g. 18:00

Galeria SARP

Kraków, Plac Szczepański 6

31maja-13 czerwca 2011r.

Emil Golenia

Emil Golenia jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i byłym wieloletnim wykładowcą w Instytucie Projektowania Architektonicznego, kierowanym przez Profesora Tomasza Mańkowskiego. Poza pracą dydaktyczną brał udział w wielu opracowaniach projektowych wykonywanych przez Instytut, jak projekt Miasteczka Studenckiego przy ul. Piastowskiej w Krakowie, Ośrodek Polonijny w Przegorzałach, czy studium naukowe i projektowe „General Housing Program for Iraq”, poprzedzone półrocznymi badaniami terenowymi w tym kraju.

Prowadził również własną działalność projektową – jest autorem wielu budynków różnego przeznaczenia, zrealizowanych w Krakowie i na terenie Polski południowej, m.in. trzech świątyń. W latach osiemdziesiątych został laureatem pierwszej nagrody w dwóch ogólnopolskich konkursach na zrealizowany dom wiejski: „Dom moich marzeń” i „Złota Wiecha”.

Kilka lat współpracował z krakowskim Ośrodkiem Telewizyjnym, prezentując na lokalnej antenie własne felietony o tematyce architektonicznej i budowlanej.

Od 1971 roku posiada uprawnienia budowlane, a od 1986 prawa twórcy.

W latach 1991-2010 wykonywał swój zawód na terenie Stanów Zjednoczonych, jako autor lub współautor projektów kilkuset domów zrealizowanych dla mieszkańców Chicago i jego przedmieść. Tam też na dwóch wystawach w miejscowych galeriach: Art. Gallery Cafe i Voltaire Cafe prezentował własne rysunki i akwarele chicagowskiego modernizmu i historycznej architektury Krakowa.

SARP O Kraków