Propozycje Sekcji Kulturalno-Oświatowej Klubu Seniora

21.06.2010

Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa zaprasza:

Dni Tbilisi w Krakowie

28 czerwca godz. 19.30, Filharmonia Krakowska
Koncert jazzowy w wykonaniu wokalistki Nino Katamadze i zespołu „Insight"

26 czerwca godz. 18.00, Akademia Muzyczna w Krakowie, Aula „Florianka”
Koncert fortepianowy w wykonaniu Valeriana Shiukashvili

Bezpłatne zaproszenia do odebrania w Domu Kultury „Podgórze” oraz w w SIM (ul. Św. Jana 2)

Walerian Shiukashvili
Pianista Valerian Shiukashvili urodził się 11 listopada 1975 w Tbilisi. W 1994 ukończył Główną Szkołę Muzyczną im. Z. Paliashvili w Tbilisi. W 1995 rozpoczął studia w Państwowym Konserwatorium im. V.Sarjishvili  i ukończył podyplomowe studia konserwatoryjne. Pobierał nauki u profesorów Narodowego Konserwatorium w Moskwie: A.Nasedkin, N.Makarowa, E.Malinin, N.Shtarkman. W trakcie tras koncertowych Valerian  sam udzielał lekcji klas mistrzowski. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów. Intensywnie rozwija się jego kariera jako występującego  artysty nie tylko w Gruzji . Pracował z tak sławnymi dyrygentami jak : J.Kakhidze, V.Dudarova, R.Takidze, Luis Carvalaho, Antonio Vassalo Lourenco i Dario Simeki. Jest założycielem i głównym dyrektorem konkursu  Nador Gabunio National Piano. Jest założycielem i dyrektorem bardzo ważnego projektu „ Art Academy” w Gruzji, Tbilisi. Valerian Shiukashvili- jest to nazwisko które wprowadza w „ Stars of 21 Century’, zorientowany na estetyczny rozwój nadchodzących generacji.

Program koncertu:
D. Scarlatti ­– II Sonata klawesynowa w wersji na fortepian
J.S. Bach – VI Suita angielska  d – moll BWV 811
J. Brahms – Intermezzo op. 118 nr 2
F. Chopin  –  Polonez  A-dur op. 40 nr 1
F. Chopin – Polonez   c-moll op. 40  nr 2
F. Chopin  –  Walc  As-dur op. 34  nr 1
F. Chopin – Nocturn cis-moll op. post.
F. Chopin – Etiuda  c-moll op 10 nr 12
F. Schubert –  Moment musical – I część

27 czerwca godz. 18.30 Mały Rynek
Koncert dedykowany przyjaźni polsko-gruzińskiej:
Folklorystyczny zespół pieśni i tańca „Lashari” (Tbilisi), Zespół pieśni i tańca „Krakowiacy

Zespół Folklorystyczny „Lashari”

Zespół Folklorystyczny „Lashari” został założony w 1994 r. Członków zespołu wybrano  drogą konkursową, a decyzje podejmowało profesjonalne jury. Obecnie zespół składa się                z dwunastu członków, a jego liderem jest Giorgi Ushikishvili. Warto zauważyć, że oprócz śpiewu członkowie zespołu grają na ludowych instrumentach gruzińskich.

Repertuar „Lashari” obejmuje pieśni ludowe z różnych regionów Gruzji. Są to głównie autorskie opracowania zespołu prezentowane w nowoczesny sposób. W ścisłej współpracy z Radiem Gruzińskim zespół zrekonstruował unikalne pieśni gruzińskie, które nie były wykonywane od ponad stu lat.

Zespół koncertował w wielu krajach, brał udział w festiwalach i konkursach.

- w czerwcu 1999 r. zespół dał dwa koncerty indywidualne w Oslo. Informację o tym wydarzeniu podała lokalna prasa i telewizja.

- w sierpniu 1999 r. w Samarkandzie odbył się międzynarodowy festiwal i konkurs muzyczny pod patronatem UNESCO. Zespół „Lashari” zdobył drugie miejsce oraz Nagrodę Publiczności.

- w czerwcu 2000 r. zespół wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru       w Newport.

- w lipcu 2000 r. zespół został zaproszony na obchody Dnia Niepodległości na Cyprze. Państwowa telewizja zamówiła godzinny koncert, który był transmitowany na żywo.

- W 2001 r. w Hanowerze w ramach wystawy „Expo-2000” zespół występował podczas wydarzeń poświęconych kulturze Gruzji.

- W czerwcu 2002 r. zespół odbył tournee po Korei, podczas którego dał 30 koncertów w 15 miastach. - w maju 2003 r. zespół uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru  w Seulu.

- w grudniu 2004 r. w Kijowie zespół dał uroczysty koncert z okazji zwycięstwa ukraińskiej „Pomarańczowej Rewolucji”.

- we wrześniu 2009 r. zespół uczestniczył w „Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Sakralnych” w Pradze.

Na przestrzeni lat zespół „Lashari” brał udział zarówno w wydarzeniach o charakterze komercyjnym, jak i państwowym. Do szczególnie ważnych należał koncert z okazji wizyty w Gruzji Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Georga Busha.

28 czerwca godz. 19.30 Filharmonia Krakowska ul.  Zwierzyniecka 1
Koncert jazzowy w wykonaniu wokalistki Nino Katamadze i zespołu „Insight”
Bezpłatne zaproszenia do odebrania w Domu Kultury „Podgórze”
oraz w w SIM (ul. Św. Jana 2)

Nino Katamadze
Urodzona 21 sierpnia 1972 roku w Kobuleti, Adjara (Gruzja). Zaczęła śpiewać na scenie w wieku lat 4. W 1990 zaczęła uczęszczać do wydziału Wokalnego w instytucie Muzycznym Batumi i szybko zaczęła swoją amatorską karierę. W 1994 stworzyła fundację charytatywną pomagającą niepełnosprawnym muzykom i artystom. Jej profesjonalna kariera zaczęła się jej współpraca z Gochą Kacheishvili, założycielem zespołu Insight.

Zespół Insight jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych na świecie gruzińskim zespołem. Zespół występował w wielu miejscach na świecie, brał udział w wielu festiwalach i koncertował wszędzie tam gdzie go zapraszano i gdzie było zainteresowanie występami na żywo.

Nino Katamadze  & zespół Insight to oryginalne brzmienie i kompozycje. To synteza gruzińskiej i światowej muzyki współczesnej zaskakującej aranżacji muzycznej oraz mocnego, emocjonalnego głębokiego wokalu. Słuchając tej muzyki nie jesteś w stanie przyporządkować jej  do konkretnego nurtu, nie jesteś pewien, czym właściwie ona jest. Ten zaskakujący projekt muzyczny przyciąga na sale mnóstwo ludzi. Ci, którzy znają twórczość Nino Katamadze i zespołu Insight określają ją, jako antidotum na samotność, panaceum na stres, ukojenie agresji i zastrzyk przeciw sceptyzmowi.