Newsletter MCK: 25.05.2011

30.05.2011

Newsletter, 25.05.2011

27 – 29 maja – Weekend na dwudziestolecie MCK

Dokładnie w dwudziestą rocznicę zainaugurowania działalności MCK organizuje trzydniowe święto. W piątek 27 maja odbędzie się prezentacja książki „50/20. Eseje i szkice na dwudziestolecie Międzynarodowego Centrum Kultury”. W debacie weźmie udział ponad 30 autorów, osobistości świata kultury i polityki z Polski i zagranicy. W sobotę 28 maja wszyscy chętni mogą  zwiedzić z przewodnikiem wystawę „My i Oni. Zawiła historia odmienności”. Wiele trwających cały dzień atrakcji czeka na każdego, kto odwiedzi MCK w niedzielę 29 maja podczas Dnia Otwartego. Wstęp na wydarzenia w ramach „Weekendu na dwudziestolecie MCK” jest bezpłatny.

Szczegółowy program weekendu tutaj 

27 maja Galeria MCK będzie czynna w godz 11.00 – 19.00
28 maja Biblioteka MCK będzie nieczynna
29 maja Biblioteka MCK będzie czynna w godz. 10.00 – 18.00


Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy „Panorama dwudziestolecia MCK”

Partnerzy jubileuszu: OHL ŻS, Restauracja Wentzl, Canson, , IKEA Kraków, Hotel Holiday Inn Kraków, Pod Chochołami


Niedziela, 29 maja, godz. 10.00 – 18.00 – Dzień Otwarty w MCK

Podczas Dnia Otwartego w niedzielę 29 maja pierwszy raz zobaczyć będzie można obraz Edwarda Dwurnika zatytułowany „Rynek Główny w Krakowie” namalowany specjalnie z okazji jubileuszu MCK. Oprócz zwiedzenia wystawy, w tym dniu będzie okazja obejrzenia całej siedziby MCK – kamienicy „Pod Kruki”. O godz. 15.00 na pytanie „Jak sprzedać miasto?” odpowiedzą pracownicy MCK Joanna Sanetra-Szeliga oraz dr Michał Wiśniewski. Rozmowa moderowana przez Katarzynę Jagodzińską będzie dotyczyła przede wszystkim promocyjnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza obiektów z Listy UNESCO, czy tytułu „Europejska Stolica Kultury”. O godz. 17.00 Anna Polony przeczyta fragmenty prozy Umberto Eco nawiązujące do wy stawy „My i Oni”. Akompaniować na wiolonczeli będzie Dorota Imiełowska. Dzieci będą miały okazję twórczo przetwarzać i „remontować” kamienicę „Pod Kruki” podczas warsztatów plastycznych. Przez cały dzień w sali panoramicznej na piątym piętrze czynna będzie kawiarenka, gdzie oglądać będzie można także ostatnie hity wydawnicze MCK. Tego dnia na wszystkie publikacje obowiązuje rabat 20%.

wstęp wolny
Szczegółowy program Dnia Otwartego tutaj  


Poniedziałek, 30 maja, godz. 14.00 – „Sąsiad o północy”, prezentacja książki Pani Ambasador Magdy Vášáryovej

MCK, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Wydawnictwo Universitas zapraszają serdecznie na prezentację książki Pani Ambasador Magdy Vášáryovej pt. „Sąsiad o północy", która odbędzie się w MCK 30 maja 2011 r.o godzinie 14.00.

wstęp wolny
więcej  


Czwartek, 2 czerwca, godz. 17.00 – „Geniusze i ekscentrycy"

Odmienność może być postrzegana także przez pryzmat geniuszu. Wybitne jednostki, które w swojej twórczości wyprzedzały epokę, zazwyczaj skazane były na samotność i brak zrozumienia. Ich dzieła doceniano dopiero w następnych pokoleniach, a czasem nawet po stuleciach. Takie przykłady „samotnego geniusza” występują w muzyce bardzo licznie. Niektóre z nich przedstawi Kwartet Smyczkowy Filharmoników Krakowskich w trakcie koncertu w MCK 2 czerwca o godz. 17.00. Będzie to ostatnie spotkanie towarzyszące wystawie „My i Oni. Zawiła historia odmienności”. Zapraszamy!

wstęp wolny
więcej  


Wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w MCK

MCK z okazji dwudziestolecia odwiedził 19 maja Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W uznaniu zasług dla kultury polskiej odznaczył prof. Jacka Purchlę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a Annę Gawron Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W przemówieniu podkreślił, że te wysokie odznaczenia państwowe są także wyrazem uznania dla pracy całego zespołu. Wyraził również nadzieję, że instytucja będzie nadal pełniła istotną rolę na arenie międzynarodowej.

zobacz zdjęcia 


Do 31 maja 2011, Średniowieczne piwnice MCK – „Oblicza Meksyku. 25 współczesnych meksykańskich fotografików”

Po powstaniu państwa Meksyk na początku XIX wieku, konieczność zintegrowania mieszkańców tak zróżnicowanego i złożonego terytorium, skłoniła rządzących do wypracowania narodowego modelu meksykańskiej kultury. Jednakże po 200 latach od tamtego momentu możemy jednoznacznie stwierdzić, że nie istnieje jedna tożsamość meksykańska, tylko wiele oddzielnych światów, z biegiem czasu zmieniających swoją pozycję i sytuację. Ta właśnie idea przyświeca wystawie prezentującej prace 25 artystów dających wyraz różnorodności tematów i stylów obecnych w najnowszej fotografii meksykańskiej. Wystawa zorganizowana przez Instytut Cervantesa. Prezentacja do obejrzenia w Średniowiecznych Piwnicach MCK do 31 maja.

wstęp wolny
więcej