Newsletter MCK, 20.06.2012

22.06.2012

22 czerwca – 2 września 2012 – „NRD. Opowieści z kraju, którego już nie ma”

Ponad dwadzieścia lat po zburzeniu muru berlińskiego Galeria MCK zaprezentuje wystawę fotografii będących niezwykłą kroniką codziennego życia w NRD – nieistniejącym już państwie niemieckim, które powstało 7 października 1949 roku na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej. Pięciu wybitnych fotografów związanych z prestiżową agencją fotograficzną OSTKREUZ: Sibylle Bergemann, Harald Hauswald, Ute Mahler, Werner Mahler i Maurice Weiss udokumentowało socrealistyczną codzienność wschodnich Niemiec, obnażając absurdalność i fasadowość systemu komunistycznego.
Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Buchsteiner Art Management w Tybindze.

Na wernisaż wystawy zapraszamy 21 czerwca o godz. 18.00. W jego trakcie można będzie nabyć publikacje MCK z rabatem.

Więcej 


Wtorek, 26 czerwca, godz. 17.00, Empik – Spotkanie z cyklu „Wokół HERITO”

W ramach kolejnego spotkania z cyklu „Wokół HERITO” przygotowanego we współpracy z Empikiem, dr Monika Rydiger, dr Michał Wiśniewski oraz Łukasz Galusek zapraszają w (n)ostalgiczną podróż do Europy sprzed upadku muru berlińskiego. Spotkanie inspirowane jest tematem przewodnim kolejnego numeru „HERITO” oraz wystawą w Galerii MCK. Od 22 czerwca do 2 września można będzie na niej zobaczyć fotografie będące niezwykłą kroniką codziennego życia w NRD. Natomiast na łamach nowego numeru kwartalnika „HERITO”, który ukaże się już wkrótce, opowieściami o krajach, których już nie ma dzielą się m.in.: Ivan Čolović, Nicolas Grospierre, Drago Jančar, Miljenko Jergović, Detlef Kurth, Monika Rydiger, Simona Škra bec, MagdaVášáryová, Michał Wiśniewski i Stefan Wolle.

Empik, Rynek Główny 5, II piętro
Więcej na www.herito.pl
Wstęp wolny


Środa, 27 czerwca, godz. 15.00 – „Architektura secesyjna Wojwodiny"

W środę, 27 czerwca, zapraszamy na wykład prof. Viktoriji Aladžić w ramach cyklu „Wykłady otwarte Akademii Dziedzictwa”. Wojwodina jest dzisiaj północną prowincją Serbii, lecz pod koniec XIX wieku należała do Monarchii Austro‑Węgierskiej. Najważniejszym miastem regionu była w tym okresie Szabadka, dzisiejsza Subotica, położona na północnych krańcach prowincji. Rozwój gospodarczy pod koniec stulecia pozwolił na wzniesienie reprezentacyjnych kamienic mieszkalnych i gmachów publicznych. Po okresie historyzmu i eklektyzmu w Suboticy zagościł nowy styl – secesja. Na przełomie XIX i XX wieku powstało ponad sto secesyjnych budynków, z których część należy dzisiaj do ważnych obiektów dziedzictwa światowego. W okresi e dobrej koniunktury gospodarczej przed I wojną światową architektura secesyjna rozprzestrzeniła się na całą Wojwodinę.

Wstęp wolny, wykład w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski


Czwartek, 28 czerwca, godz. 18.00 – Spotkanie z Haraldem Hauswaldem i Marcem Thümmlerem oraz pokaz filmu „Radfahrer”

Harald Haswald dokumentował życie opozycji we wschodnim Berlinie. Na wystawie w MCK możemy zobaczyć jego cykl „Am rande der Republik” („Na krańcach Republiki”) ukazujący tajne spotkania, manifestacje i codzienne życie opozycji. Ta tematyka sprawiła, że autor znalazł się pod ścisłą obserwacją Stasi. W aktach zgromadzonych podczas inwigilacji artysta figurował pod pseudonimem „Rowerzysta”. W oparciu o te materiały i fotografie Hauswalda powstał film Marca Thümmlera „Radfahrer” (Rowerzysta). Zestawienie dwóch rzeczywistości – fotoreportaży z życia opozycji z komentarzami Stasi – odsłania mechanizmy systemu, a także jego sztuczność i zakłamanie.

Prowadzenie: Sebastian Mrożek
Spotkanie organizow ane we współpracy z Goethe-Institut w Krakowie; prowadzone w j. niemieckim z tłumaczeniem na j. polski
Więcej 


Piątek, 29 czerwca, godz. 18.00 – „Dani Karavan. Sztuka w kontekście miejsca”

W piątek, 29 czerwca, zapraszamy do MCK na spotkanie ze światowej sławy izraelskim artystą Danim Karavanem. Jest on wybitnym współczesnym rzeźbiarzem o światowej renomie, współtwórcą nowej kategorii dzieł site specific – prac rzeźbiarsko-krajobrazowych tworzonych w ścisłym powiązaniu z miejscem, w którym powstają. Rozmowę poprowadzi Hagai Segev, izraelski historyk sztuki, niezależny kurator i konsultant ds. muzealnych.

Wydarzenie włączone do programu Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie
Wstęp wolny, spotkanie w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski
Więcej


Poniedziałek, 2 lipca, godz. 12.00 – sMoCzKi w Galerii MCK

Cykl sMoCzKi powstał po to, aby opiekunowie z dziećmi do 3 lat mogli spokojnie i swobodnie zobaczyć aktualną wystawę razem z przewodnikiem.  Aby ułatwić zwiedzanie, na gości w każdej sali czekają krzesła, przygotowano również  specjalne miejsce do karmienia, a także przewijak w galeryjnej toalecie. Maluchy będą także mogły pobawić się  w mini kąciku plastycznym.

Czas trwania: 40 min
Opłata: 8 zł od osoby dorosłej


VII edycja Akademii Dziedzictwa – trwa nabór!

Program VII edycji studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa 2012–2013 zostanie zrealizowany w trakcie dwóch semestrów akademickich i obejmować będzie 16 spotkań weekendowych (sobota, 9.00–18.30 i niedziela, 9.00–15.00) składających się z wykładów, ćwiczeń i seminariów dyplomowych. Ponadto, w trakcie trwania pierwszego semestru odbędą się warsztaty terenowe z zakresu zarządzania instytucjami kultury, a po zakończeniu drugiego semestru odbędą się warsztaty terenowe z zakresu zarządzania dziedzictwem kulturowym.

Więcej


15 czerwca – 5 lipca 2012, Opera Krakowska – Europejski Miesiąc Kultury – 20 lat po

W Operze Krakowskiej prezentowana jest wystawa przypominająca pierwszy europejski festiwal kultury w Krakowie po upadku żelaznej kurtyny.  18 czerwca br. odbyło się spotkanie osób, które 20 lat temu zaangażowane były w organizację Europejskiego Miesiąca Kultury. Jego uczestnicy obejrzeli wystawę, dzielili się wspomnieniami, a także dyskutowali o zmianach, które zaszły w kulturze w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Opera Krakowska, ul. Lubicz 48, foyer I p.
(wystawa dostępna podczas antraktów)
Więcej