Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza

30.09.2010
  Około 80 prac, głównie obrazów, ale też rzeźby, grafiki, plakaty oraz pamiątki będzie można zobaczyć na wystawie „Weiss w Akademii”, która od 5 października będzie czynna w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich. Najwcześniejszy obraz pochodzi z 1890 roku (powstał, zanim Weiss rozpoczął studia), a najpóźniejszy z 1949 roku (to symboliczne "Pożegnanie z Akademią"). Wystawa ta jest najważniejszym elementem Roku Wojciecha Weissa, obchodzonego w 60. rocznicę śmierci artysty. To świadectwo kilkudziesięcioletnich związków artysty z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował, pracował jako profesor, w końcu prowadził ją jako wieloletni rektor.
więcej...
Już od 6 października zapraszamy na wystawę "Na drogach duszy. Gustav Vigeland a rzeźba polska około 1900", będącą prezentacją arcydzieł rzeźby polskiej lat 1890 – 1914 w kontekście twórczości najwybitniejszego norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanda (1869 – 1943). Celem ekspozycji jest ukazanie analogii między nieznanymi w Norwegii dziełami polskiego symbolizmu i secesji a rzeźbą Vigelanda, spopularyzowaną wśród polskich artystów przez Stanisława Przybyszewskiego. Wystawie towarzyszy międzynarodowa konferencja naukowa, która odbędzie się 6 października w godz. 9.30 - 17.00 w sali "U Samurajów" w Gmachu Głównym. 
więcej...
 
  Galeria Zderzak wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie szykuje wielki come back malarstwa Jerzego „Jurry” Zielińskiego, legendy warszawskiej sceny artystycznej lat 70. XX wieku, politycznego nonkonformisty i prowokatora, którego obrazy nazwano „znakami drogowymi politycznej egzystencji w PRL”. Celem wystawy "Powrót Jurry'ego", którą od 8 października można oglądać w Galerii Zderzak oraz w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym Muzeum jest przypomnienie dorobku artysty i postawienie kilku pytań: o cenę wolności słowa w życiu artystycznym PRL, o historyczne znaczenie sztuki Jurry'ego, o aktualność jej przesłania w obecnej sytuacji geopolitycznej. Serdecznie zapraszamy!
więcej...
Wykłady, wydarzenia, spotkania, kursy. Dla dzieci, dla młodzieży, dla szkół i dla rodzin. Oferta edukacyjna wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie w jednym miejscu. Zapraszamy do odwiedzenia naszej nowej edukacyjnej strony internetowej: www.edukacja.muzeum.krakow.pl Od października ruszamy z nowymi wykładami muzealnymi! Oprócz cykli, które z sezonu na sezon cieszą się coraz większą popularnością m.in. "Wokół Wyspiańskiego", "Czwartki u Matejków", "W ogrodzie sztuki" czy "Judazim - poznać znaczy zrozumieć", w ofercie znajdują się całkiem nowe, choć w większości prowadzone przez dobrze znanych stałym bywalcom wykładowców. Są to cykle:"Popkultura: pomiędzy ideologią i przyjemnością", "Zmieniając świat: architekci XX wieku", "Design", "Spotkania z kustoszem", "Co można zrobić z...", "Sztuka XX i XXI wieku" i wiele innych. Zapraszamy!
więcej...
 
  Zapraszamy do Gmachu Głównego na wystawę "Inspiracje muzyczne", której tematem jest dźwięk. Czy jest możliwe przełożenie muzyki na obraz? Czy mogą istnieć związki muzyki z rzeźbą, grafiką, rzemiosłem artystycznym? Wskazówkami do odpowiedzi na te pytania będą czerwone klucze wiolinowe. Wędrówka ich śladami i śladami inspiracji muzycznych pozwoli odkryć nowy kontekst niejednego obrazu, rzeźby, instrumentu muzycznego, mebla czy innego przedmiotu. W ramach całego przedsięwzięcia pokazujemy wystawę Janiny Kraupe "Notacje Muzyczne"; prezentującą m.in. prace bezpośrednio czerpiące z muzyki, powstałe pod wpływem konkretnych utworów, jak: I Noc Walpurgii, Tristan i Izolda Wagnera, Polonez Chopina. Serdecznie zapraszamy!
więcej...
W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka trwa wystawa "Życie sen krótki. Skarby krakowskich wizytek", na której zaprezentowano 100 cennych, w większości nieznanych obiektów – pięknych dzieł sztuki i przedmiotów zabytkowych, w tym nigdy niepokazywany na wystawach, choć opisywany w literaturze jako najcenniejszy w zbiorach polskich, zegar gdański z ok. 1700 r. Wśród skarbów krakowskich wizytek dominują zabytkowe tkaniny i złotnictwo, dlatego na wystawie możemy oglądać m.in. zabytkowe alby, ornaty, kapy i dalmatyki, hafty i koronki oraz kielichy, relikwiarze, krzyże, ampułki. Wystawę czynna jest do 17 października.

więcej...
 
  Zapraszamy na wystawy, wykłady, spotkania, warsztaty i inne wydarzenia
w Oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie.
więcej...
Największe wielooddziałowe Muzeum w Polsce

Zespół Promocji
tel. 012/ 29 55 673, 012/ 29 55 599, 012/ 29 55 631
fax. 012/ 29 55 672
e-mail: promocja@muzeum.krakow.pl
www.muzeum.krakow.pl