Muzeum Narodowe

09.09.2010

To już! Otworzyliśmy Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Przez trzy dni, od 3 do 5 września, świętowaliśmy otwarcie po trzyletnim remoncie i modernizacji tego pierwszego polskiego muzeum nazwanego „narodowym". W tym czasie odwiedziło nas aż 10 tys. zwiedzających! Podczas trzydniowej imprezy goście mogli m.in. uczestniczyć w koncertach, bezpłatnym zwiedzaniu Galerii, happeningach, kiermaszu wydawnictw muzealnych, warsztatach, zrobić sobie pamiątkowe fotografie przed Sukiennicami, pożegnać „Muzealnego kapcia". Zapraszamy do zwiedzania Sukiennic od wtorku do niedzieli. W niedzielę zwiedzamy bezpłatnie!
więcej...

 

Od 10 września zapraszamy do Gmachu Głównego na wystawę "Inspiracje muzyczne", której tematem jest dźwięk. Czy jest możliwe przełożenie muzyki na obraz? Czy mogą istnieć związki muzyki z rzeźbą, grafiką, rzemiosłem artystycznym? Wskazówkami do odpowiedzi na te pytania będą czerwone klucze wiolinowe. Wędrówka ich śladami i śladami inspiracji muzycznych pozwoli odkryć nowy kontekst niejednego obrazu, rzeźby, instrumentu muzycznego, mebla czy innego przedmiotu. W ramach całego przedsięwzięcia zaprezentujemy wystawę Janiny Kraupe "Notacje Muzyczne"; prezentującą m.in. prace bezpośrednio czerpiące z muzyki, powstałe pod wpływem konkretnych utworów, jak: I Noc Walpurgii, Tristan i Izolda Wagnera, Polonez Chopina. Serdecznie zapraszamy!
więcej...

 

Od 16 września zapraszamy ponownie do Galerii Sztuki Starożytnej w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich. Zapraszamy do zapoznania się i skorzystania z naszej oferty edukacyjnej oraz z propozycji wykładów dla młodzieży i dorosłych. Galeria będzie otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 16.00.
więcej...

 

W Galerii "Broń i Barwa w Polsce" można zwiedzać wystawę "Żandarmeria wojskowa. W służbie Sił Zbrojnych RP", która będzie czynna do 27 lutego 2011. Ekspozycja ukazuje historię i współczesność Żandarmerii Wojskowej. Przybliżają je reprodukcje archiwalnych fotografii z okresu dwudziestolecia międzywojennego, elementy umundurowania i wyposażenia WSW (Wojskowej Służby Wewnętrznej) z lat 1957-1990 oraz współcześnie używane elementy umundurowania i wyposażenia.
więcej...

 

Prace zmarłego przed rokiem wybitnego malarza, grafika, fotografa oraz autora esejów filozoficznych - Jana Tarasina można oglądać w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Sali Grupy Krakowskiej. By uhonorować tego ważnego dla polskiego życia artystycznego twórcę pokazujemy wszystkie obrazy, które znajdują się w kolekcji naszego muzeum. Jest to składający się z dwunastu prac pokaz, który pomimo swojego kameralnego charakteru daje jednak możliwość prześledzenia drogi rozwoju sztuki Tarasina, gdzie obraz traktowany był jako model intelektualny mówiący o harmonii i dysharmonii świata. Wystawa jest kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów pięciolecia Galerii Polskiej XX wieku.
więcej...

 

W listopadzie 2010 roku upłynie pięć lat od otwarcia największej w Polsce i jednej z najnowocześniejszych galerii sztuki XX wieku, prezentującej twórczość polskich artystów od końca XIX do początku XXI wieku. Z okazji obchodów tej rocznicy, zapraszamy na wystawę: "Z Katowic. Jerzy Duda-Gracz, Maciej Bieniasz, Roman Nowotarski, Jacek Rykała. Obraz miasta w twórczości pedagogów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach", którą można oglądać jeszcze tylko do 3 października! Wkrótce zaprosimy Państwa do zwiedzania Galerii tropami m.in. Artura Żmijewskiego i Romana Dziadkiewicza. Już dzisiaj zapraszamy na całoroczne świętowanie!
więcej...

 

Do 30 września zbieramy zapisy na warsztaty weekendowe organizowane we wszystkich Oddziałach naszego Muzeum. Raz, dwa, trzy - odzyskuj i Ty!; Czy rycerze zamieszkują wieże; Święci w szafie zamknięci; Moje dwie litery, czyli coś o inicjałach; Podróże dalekie i bliskie; Dokąd płynie strumień błękitnej farby; Mowa ciała, o czym mówią postaci z obrazów; Chłop potęgą jest i basta, czyli jak wieś zawojowała Kraków ... i wiele wiele innych tematów dla dzieci młodszych i starszych. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą warsztatów.
więcej...

 

Zapraszamy na kameralną wystawę rzeźby architektonicznej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie - "Kraków na wyciągnięcie ręki". W pięknych, nowo wyremontowanych piwnicach Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy dźwiękach oryginalnej "muzyki kamieni" można zobaczyć ok. 800 unikatowych eksponatów. Atrakcją ekspozycji jest prezentacja multimedialna oraz możliwość zwiedzania wystawy przez osoby niewidome. Specjalnie dla tych osób przygotowaliśmy przewodniki w brajlu oraz eksponaty, które można studiować poprzez dotyk. Wystawie towarzyszą wykłady, warsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci oraz spacery po Krakowie śladami zaprezentowanych na niej obiektów.
więcej...

 

Zapraszamy na wystawy, wykłady, spotkania, warsztaty i inne wydarzenia w Oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie.
więcej...

 

Największe wielooddziałowe Muzeum w Polsce

Zespół Promocji
tel. 012/ 29 55 673, 012/ 29 55 599, 012/ 29 55 631
fax. 012/ 29 55 672
e-mail: promocja@muzeum.krakow.pl
www.muzeum.krakow.pl