Klub Seniora: Informacja o wydarzeniach kulturalnych

27.01.2017
KOL & KOL  SENIORZY !!

Przesyłam informacje o interesujących wydarzeniach kulturalnych w najbliższym okresie jak też w 2017 roku.

- z pozdrowieniami - B.Płaszewska - Klub Seniora

Wykłady Kościuszko.PNG

WTORKOWE SPOTKANIA DLA SENIORÓW  W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM W KRAKOWIE

STYCZEŃ – MARZEC 2017

1. Styczeń:
  2. a) 10.01. „Co robi archeolog?”

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie w 2017 roku! Cykl Wtorkowych Spotkań dla Seniorów zainaugurujemy wykładem na temat pracy archeologa.  Podczas spotkania Uczestnicy dowiedzą się m.in., w jaki sposób „odkrywane” są stanowiska archeologiczne, jak wygląda praca na wykopaliskach oraz poznają najważniejsze metody datowania wydobytych z ziemi zabytków.

1. b) 31.01. „Nie od razu Kraków zbudowano…a co było wcześniej?”

Jak wyglądały początki znanego nam z codziennego życia, niemalże milionowego, Krakowa? Jak Kraków ewoluował, stając się ważnym ośrodkiem władzy, handlu i kultu?

Zapraszamy na krótką opowieść o rozwoju lokalnego osadnictwa we wczesnym średniowieczu aż do połowy XIII wieku, czyli do tzw. „wielkiej” lokacji Krakowa.

2.Luty:

1. a) 14.02. W średniowiecznym skryptorium

Serdecznie zapraszamy na warsztaty poświęcone średniowiecznej kaligrafii. Pokaz multimedialny przybliży uczestnikom pracę skryby i podstawowe pojęcia związane ze średniowieczną książką. W części warsztatowej uczestnicy sami wcielą się w rolę skryby i iluminatora. Spróbują swoich sił w pisaniu gęsim piórem oraz zdobieniu inicjałów i miniatur średniowiecznych.

1. b) 28.02. Zręczni sportowcy, wybitni żeglarze – opowieść o Minojczykach

Spotkanie związane będzie z tematyką kultury minojskiej. Podczas prezentacji multimedialnej uczestnicy poznają architekturę minojską z jej najbardziej charakterystycznym przejawem – pałacami; sztukę, a także mity i opowieści, które rozbudzały wyobraźnię starożytnych mieszkańców Krety.

3.Marzec:

1. a) 14.03. Zagadki archeologii – figurki z Wysp Cykladzkich

Spotkanie poświęcone będzie tematyce kultury rozwijającej się na wyspach archipelagu Cyklad na Morzu Egejskim około trzy tysiące lat przed naszą erą. Podczas prezentacji multimedialnej uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców wysp w świetle źródeł archeologicznych. Omówiona zostanie także sztuka, której najbardziej charakterystycznym przejawem są różnego typu figurki antropomorficzne.

1. b) 28.03. Z dziejów kalendarza

Czym są kalendarze? Kiedy powstał pierwszy? Zapraszamy na spotkanie poświęcone zagadnieniu starożytnych i średniowiecznych kalendarzy. Uczestnicy dowiedzą się kiedy powstały pierwsze kalendarze oraz będą mieli okazję porównać, w jaki sposób dzielili czas m.in. Egipcjanie, Majowie, Grecy, Rzymianie czy Celtowie.

Miejsce spotkań: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Poselska 3

Czas trwania zajęć: ok. 1,5 godz.

Cena: 6 zł od osoby

Informacja i rezerwacja: Dział Edukacji Archeologicznej i Wystaw, tel. (12) 422 71 00, w. 43

Wykłady Kościuszko.PNG
WTORKOWE SPOTKANIA DLA SENIORÓW 2017 lista na 3 miesiące.doc