Wdrażanie przez OIRP w Krakowie programu edukacji prawnej w szkołach ponadgimnazjalnych w Gorlicach i Rabce w I semestrze roku szkolnego 2013/2014.

13.06.2013

OIRP w Krakowie wdraża program edukacji prawnej w szkołach ponadgimnazjalnych w Gorlicach i Rabce - Zdroju w I semestrze roku szkolnego 2013/2014.

Z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie przystąpiła do realizacji  pro publico bono programu edukacji prawnej w szkołach ponadgimnazjalnych. Możliwość wdrożenia ww. programu w I semestrze roku szkolnego 2013/2014  w dwóch szkołach: w Zespole Szkół nr 1 w Gorlicach oraz w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Rabce - Zdroju jest  konsekwencją porozumienia zawartego w dniu 13 lutego 2013 r. w Warszawie pomiędzy  Jarosławem Gowinem - Ministrem Sprawiedliwości, Krystyną Szumilas -Ministrem Edukacji Narodowej, Krzysztofem Józefowiczem - Prezesem Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, Maciejem Bobrowiczem - Prezesem Krajowej Radcy Radców Prawnych, Tomaszem Janikiem - Prezesem Krajowej Rady Notarialnej oraz Ireną Kamińską - Prezesem Stowarzyszenia Sędziów „Themis".

Przedmiotem porozumienia jest realizacja programu praktycznej nauki prawa, skierowanego do szkól ponadgimnazjalnych, które zgłosiły w Ministerstwie Sprawiedliwości chęć uczestnictwa w programie. Celem programu edukacji prawnej jest przede wszystkim poszerzenie świadomości prawnej młodzieży, zapoznanie  jej z zasadami porządku prawnego oraz przekazanie praktycznej wiedzy prawniczej, co zostanie zrealizowane w szczególności poprzez organizację w szkołach ponadgimnazjalnych zajęć lekcyjnych z udziałem radców prawnych.

W programie edukacji prawnej opracowanym przez OIRP w Krakowie tematyka proponowanych zajęć dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych została podzielona na dwa bloki: tematy ogólne wprowadzające do zagadnień wiedzy o prawie i instytucjach państwowych (m. innymi podział systemu prawa na gałęzie, pojęcie źródeł prawa uwzględnieniem Konstytucji RP i aktów normatywnych Unii Europejskiej,  pojęcie aktu prawnego i jednostek redakcyjnych aktów prawnych, ogłaszanie aktów normatywnych, organy i zasady funkcjonowania Wymiaru Sprawiedliwości, administracji państwowej, organów ścigania,  biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz tematy bardziej szczegółowe o dużym znaczeniu praktycznym dla młodzieży (m. innymi  zakupy i reklamacje w sieci np. na Allegro, bezpieczne korzystanie ze stron internetowych, naruszenie dóbr osobistych w prasie i w Internecie, prawo autorskie ze szczególnym uwzględnieniem problematyki plagiatu i „kupowania prac" w Internecie,  problematyka prawna pożyczek „chwilówek", rejestr dłużników niewypłacalnych, zagrożenia związane z zawodami sportowymi i dyskotekami, podatki w życiu codziennym, zatrudnianie młodocianych i zawieranie umów o pracę, założenie własnej działalności gospodarczej).

Wśród poruszonych tematów znajdzie się także temat dotyczący zawodów prawniczych  ze szczególnym uwzględnieniem zawodu radcy prawnego i samorządu zawodowego radców prawnych.

Pragnę podkreślić wielkie znaczenie udziału OIRP w Krakowie w programie edukacji prawnej młodzieży. Nasze aktywne uczestnictwo  będzie stanowiło zapewne element skutecznej walki tut. Izby oraz całego samorządu radców prawnych z wykluczeniem prawnym obywateli i wywrze wpływ na budowę i wzmocnienie pozytywnego wizerunku krakowskiej Izby oraz  samorządu radców prawnych w odbiorze społecznym.

Chciałabym jednocześnie serdecznie podziękować radcom prawnym z naszej Izby, którzy licznie i chętnie zgłosili się pro publico bono do realizacji programu edukacji prawnej w szkołach w Gorlicach i Rabce - Zdroju. To dzięki ich pasji i bezinteresownemu  zaangażowaniu wdrożenie tego programu stało się możliwe.

Michalina Nowokuńska

Dziekan Rady OIRP w Krakowie