Sąd Rejonowy w Brzesku wprowadził pilotażowy program kierowania spraw cywilnych trwających powyżej 1 roku do koncyliacji

11.02.2025

Prezes Sądu Rejonowego w Brzesku uprzejmie informuje, że z dniem 7 stycznia 2025 r. w Sądzie Rejonowym w Brzesku wprowadzono pilotażowy program kierowania spraw cywilnych trwających powyżej 1 roku do koncyliacji oraz powołano Zespół Sędziów Koncyliatorów w osobach:

  • Sędzia Agata Gawłowska-Sobusiak
  • Sędzia Marek Jałowiecki-Paruch
  • Sędzia Mariusz Karteczka

Koncyliacja sądowa to jeden ze sposobów prowadzenia rozmów ze stronami postępowania, którego celem jest ugodowe zakończenie sporu. Prowadzona jest przez Sędziego Koncyliatora, który nie jest referentem w sprawie, natomiast orzeka w sądzie, w którym prowadzona jest sprawa.

Odraczając sprawę na rozprawie, sędzia referent lub jedna ze stron, w tym jej pełnomocnik, może zawnioskować, aby strony sporu podjęły rozmowy zmierzające do ugodowego zakończenia sprawy. Aby ułatwić stronom podjęcie tych rozmów, istnieje możliwość przedstawienia sprawy Sędziemu Koncyliatorowi, który ustali termin posiedzenia koncyliacyjnego. Na posiedzeniu tym strony omówią możliwości ugodowego zakończenia sporu oraz sposób dojścia do porozumienia. Podstawowe zasady koncyliacji sądowej to: dobrowolność, poufność, nieodpłatność, brak wpływu koncyliacji sądowej na przebieg postępowania sądowego, niezmienność składu orzekającego.

Sędzia Koncyliator ze spotkania koncyliacyjnego sporządza jedynie notatkę urzędową, w której stwierdza, czy strony osiągnęły porozumienie. Koncyliacja sądowa może zakończyć się:

(1) porozumieniem (sporządzeniem projektu ugody sądowej albo podpisaniem ugody pozasądowej),

(2) stwierdzeniem, że strony widzą potrzebę skierowania sprawy do mediacji,

(3) ustaleniem, że na obecnym etapie strony nie widzą możliwości porozumienia i ewentualnie uzgodnieniu, na jakim późniejszym etapie powrócą do rozmów ugodowych (np. po przeprowadzeniu dowodu z opinii biegłego sądowego, który przesądzi zasadę odpowiedzialności albo dokona wyceny spornej rzeczy).

Jeżeli strony osiągają porozumienie w ramach koncyliacji sądowej Sędzia Koncyliator przekazuje referentowi sprawy projekt ugody sądowej. W ciągu kilku dni zostaje wyznaczony termin rozprawy celem jej podpisania. Jeżeli strony nie osiągną porozumienia w ramach koncyliacji sądowej sprawa jest dalej prowadzona przez referenta.