W dniu 26.04.2012 W Sądzie Okręgowym w Warszawie przedstawiciele Okręgowych Izb Radców Prawnych wzięli udział w prezentacji nowego systemu rejestrowania przebiegu rozpraw, tzw. e-protokołu, organizowanej przez Ministra Sprawiedliwości prof. Jarosława Gowina oraz Krajową Radę Radców Prawnych.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie zespołu powołanego przez Ministra Sprawiedliwości, w skład którego wchodzą osoby odpowiedzialne za wdrożenie wspomnianego rozwiązania w sądownictwie oraz praktycy, m.in. sędziowie, którzy mają za sobą pierwsze doświadczenia w korzystaniu z nowego systemu rejestracji rozpraw w swojej codziennej pracy.
System e-protokołu ma objąć w terminie do końca lipca 2012 wszystkie sądy apelacyjne i okręgowe w zakresie szeroko rozumianych spraw cywilnych. Istotnym szczegółem, który zmieni dotychczasowy przebieg rozpraw będzie obecność na sali rozpraw urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Przebieg rozprawy będzie można śledzić na bieżąco na ekranie monitora, na którym prezentowany będzie także aktualny czas nagrania. Dzięki temu pełnomocnicy i strony będą mogli odnotowywać czas kluczowych momentów rozprawy, co później pozwoli na sprawne dotarcie do jej istotnego fragmentu.
Podczas zainscenizowanego posiedzenia, trwającego ok. 25 minut, przeprowadzono standardowe czynności wstępne (sprawdzenie obecności, przedstawienie stanowisk stron), wydano postanowienia dowodowe, przesłuchano świadka oraz strony. Rozprawa zakończyła się ogłoszeniem wyroku i podaniem motywów rozstrzygnięcia. Zniknęło znane z dotychczasowej pracy sądów dyktowanie stanowisk, zeznań i oświadczeń do protokołu.
Sędziowie, którzy mieli okazję sprawdzać w praktyce funkcjonowanie e-protokołu dzielili się swoimi pozytywnymi opiniami, pomimo nierzadko sceptycznego pierwotnie podejścia do wdrażanego rozwiązania. Pozwala ono bowiem nie tylko na realnie szybsze prowadzenie rozpraw, lecz także dyscyplinuje strony, zachowując jednak łatwość posługiwania się zarejestrowanym materiałem.
Strony i pełnomocnicy będą mieli do niego dostęp za pośrednictwem sekretariatów sądów, które udostępniać będą zarówno obraz jak i dźwięk z przebiegu rozprawy. Wydanie e-protokolu poza siedzibę sądu polegać będzie na udostępnieniu nagrania dźwięku (bez obrazu) na płycie CD. Zawierać ona będzie aplikację do odtwarzania dźwięku wraz z instrukcją obsługi. Wspomniana aplikacja posługuje się interfejsem ułatwiającym odnalezienie konkretnego fragmentu nagrania, m.in. prezentuje adnotacje protokolanta, nanoszone w czasie trwania rozprawy, ułatwiające poruszanie się po nagraniu (np. zeznaje świadek X). Niezależnie od tego umożliwiać ona będzie pracę nad nagraniem, m.in. dając możliwość sporządzania własnych notatek i przypisywania ich do konkretnej chwili nagrania.
Od początku 2013 roku dostęp do e-protokołu będzie możliwy także za pośrednictwem internetu, po dokonaniu rejestracji i autoryzacji konta użytkownika, jednej dla wszystkich sądów apelacyjnych i okręgowych. Wspomniana platforma internetowa ma także w perspektywie umożliwiać wgląd w orzeczenia, wydawane w toku postępowania, a nieokreślonej czasowo perspektywie może się także stać miejscem wymiany pism procesowych.
OIRP w Krakowie organizuje dla zainteresowanych Koleżanek i Kolegów szkolenie z zakresu e-protokołu w Krakowie dniu 30 czerwca 2012 r.