Pierwsze obchody Europejskiego Dnia Prawnika – 10 grudnia 2014 r.

17.12.2014

W dniu 10 grudnia 2014 r. odbyły się pierwsze obchody Europejskiego Dnia Prawnika ustanowionego przez Radę Adwokatur
i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE). Wiodącym tematem tegorocznych uroczystości było zagwarantowanie prawa do prywatności oraz ochrony tajemnicy zawodowej w obliczu masowego śledzenia danych przez instytucje publiczne.

Banner CCBE, 10 december 2014W Polsce obchody EDP zorganizowane zostały wspólnie przez Krajową Radę Radców Prawnych oraz Naczelną Radę Adwokacką. Na szczeblu ogólnokrajowym, w Warszawie w siedzibie Sejmu RP w Sali Kolumnowej odbyła się konferencja poświęconą ochronie prawa obywateli do prywatności pt.: „Jak daleko sięgnie państwo? Retencja danych, billingi, inwigilacja a gwarancje praw i wolności obywatelskich". Na szczeblu lokalnym, w poszczególnych Izbach Okręgowych EDP przybrał formę jednodniowego projektu edukacyjnego w formie spotkań członków Izb z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych i poprowadzeniu 45-minutowej lekcji.  Celem spotkania z uczniami było pokazanie im, że prawo odnosi się do wszystkich dziedzin życia, w tym sytuacji z którymi spotykają się na co dzień. Obydwu samorządom szczególnie zależało na dotarciu do szkół z mniejszych ośrodków.

Dzięki zaangażowaniu Radców Prawnych z naszej Izby, którzy licznie włączyli się w organizację obchodów Europejskiego Dnia Prawnika, możliwe było przeprowadzenie zajęć w 10 szkołach ponadpodstawowych, tj. w Makowie Podhalańskim, Rabce Zdroju, Zakopanem, Gorlicach, Dobczycach, Szczurowej, Limanowej i Zabierzowie Bocheńskim oraz dwóch szkołach w Krakowie. Krakowska Izba Adwokacka zorganizowała spotkania w Zakopanem, dwóch szkołach w Krakowie oraz dwóch w Tarnowie, tak więc ze spotkań w ramach obchodów EDP skorzystali uczniowie z 15 szkół z obszaru Izb krakowskich.

Zajęcia spotkały się ze znacznym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli, o czym świadczy aktywność uczniów podczas lekcji jak również chęć wzięcia udziału przez szkoły w kolejnych obchodach Europejskiego Dnia Prawnika.

Szczegółowa relacja z przebiegu obchodów Europejskiego Dnia Prawnika zostanie przedstawiona w pierwszym numerze Biuletynu z 2015 r. - już dzisiaj zapraszamy do lektury.

Karolina Radosz

radca prawny