Nowelizacja przepisów o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym
ostatnie wolne miejsca na szkolenia eksperckie w 2018 roku, realizowane w ramach projektu unijnego „Partnerstwo Publiczno-Prywatne - szkolenia eksperckie „szyte na miarę” dla małopolskich radców prawnych”.
Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno – prywatnym oraz niektórych innych ustaw ( druk nr 2333) [dalej: projekt ustawy] mający na celu poprawę otoczenia prawnego oraz zwiększenie efektywności realizacji projektów w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego [dalej także: PPP].
Impulsem do zmian w zakresie PPP stała się nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych [dalej także: PZP] oraz ustawa o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi.
Z uwagi na skalę zmian w stosunku do przepisów dotychczasowych chcemy zwrócić szczególną uwagę radców prawnych i aplikantów naszej Izby na dwie najistotniejsze grupy przepisów projektu ustawy, tj. procedurę wyboru partnera prywatnego oraz partnerstwa publiczno – prywatnego w formie spółki.
Kwestie związane z wyborem partnera prywatnego, na gruncie dotychczas obowiązującej ustawy o partnerstwie publiczno – prywatnym budziły wątpliwości z uwagi na brak kompleksowych rozwiązań w tym zakresie. Istniało bowiem ryzyko zastosowania niewłaściwej procedury ze względu na brak możliwości jednoznacznego określenia na początkowym etapie postępowania charakteru zawieranej ostatecznie umowy. W celu wyeliminowania rozbieżności projekt ustawy wprowadza fakultatywne stosowanie ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi i tym samym dopuszcza stosowanie ustawy PZP w każdym przypadku.
Kolejna istotna zmiana dotyczy kryteriów oceny ofert. Dotychczasowa ustawa wyodrębniła dwie ich grupy: obligatoryjne i fakultatywne. Projektowana ustawa zakłada przeniesienie kryteriów obiektywnych do katalogu kryteriów fakultatywnych oraz dodanie kolejnego możliwego kryterium oceny ofert, którym będzie dochód w postaci udziału w zysku. Z uwagi na szczegółowe uregulowanie tej kwestii w ustawie o partnerstwie publiczno – prywatnym projektowana ustawa wyłącza stosowanie w tym zakresie przepisów PZP. Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy taki zabieg ma na celu zwiększenie elastyczności w wyborze partnerów prywatnych.
Ministerstwo Rozwoju przesłało w marcu br. do konsultacji społecznych projekt zmian ustawy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym (PPP). Proponowane zmiany należy ocenić pozytywnie. Ich celem jest wyeliminowanie części problemów, które praktycy PPP (zarówno ze strony publicznej, jak i prywatnej), wskazywali jako bariery w szerszym zastosowaniu projektów PPP.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom radców prawnych i aplikantów radcowskich, Okręgowa Izba Radców Prawnych rozpoczyna kolejną serię bezpłatnych szkoleń z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w 2018 roku. Szkolenia realizowane w ramach projektu mają charakter ekspercki i współfinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 (POWER).
W roku 2018 obowiązują nowe kryteria naboru dla radców prawnych:
Kryteria naboru dla aplikantów radcowskich pozostają bez zmian:
Szkolenia w ramach projektu odbywać się będą w małych grupach do 45 osób i mają charakter warsztatowy.
Więcej informacji na temat projektu można uzyskać na stronie OIRP w Krakowie pod adresem www.oirp.krakow.pl oraz w Biurze Projektu.
Najbliższa Rekrutacja uczestników projektu do III i IV grupy szkoleniowej odbędzie się dnia 9 czerwca 2018 r. w godzinach 10:00- 14:00 w Biurze Projektu.
Biuro projektu mieści się w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie tj.: ul. płk. Francesco Nullo 8/4, 31-543 Kraków, I piętro i czynne jest w dniach, w których odbywają się szkolenia w godzinach 10:00 - 15:00.
Kontakt z biurem projektu:
e-mail: ppp@oirp.krakow.pl
telefon: 603-787-631
Mirosława Rączka - Specjalista ds. obsługi szkoleń,
w dniach i godzinach:
poniedziałek - piątek: 16:00 - 18:00,
sobota: 10:00 - 15:00.
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w projekcie,
Radca prawny
Dorota Olbrycht-Strzelecka
Kierownik Projektu
ARTYKUŁ ARCHIWALNY
Projekt unijny „Partnerstwo Publiczno-Prywatne - szkolenia eksperckie „szyte na miarę” dla małopolskich radców prawnych” - zaproszenie do udziału w szkoleniach w 2018 roku