Małopolski radca prawny przed sądami Unii Europejskiej- edycja II
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Szanowni Państwo,
Mamy przyjemność poinformować, że Okręgowa Izba Radów Prawny w Krakowie otrzymała dofinansowanie ze środków UE na realizację projektu „Małopolski radca prawny przed sądami Unii Europejskiej"- edycja II" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałanie 8.1.1 Wsparcie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przed siębiorstw.
Celem niniejszego projektu jest podniesienie kwalifikacji zawodowych i umiejętności praktycznych 50 przedsiębiorców radców prawnych oraz pracowników przedsiębiorców, radców prawnych i aplikantów radcowskich, zrzeszonych w OIRP w Krakowie pod kątem potrzeb małopolskiej gospodarki.
Projekt obejmuje 2 moduły szkoleniowe oraz wizytę studyjną do europejskich sądów w Luksemburgu i Brukseli.
1) W ramach Modułu I projektu przewiduje się przeprowadzenie kursu prawniczego języka angielskiego z zakresu postępowania przed sądami Unii Europejskiej UE (2 semestry po 60 godzin -120 godzin)
Zajęcia prowadzone będąw 5 grupach 10 osobowych, jeden raz w tygodniu (2h 15 min).
Celem kursu językowego będzie:
- opanowanie specjalistycznego słownictwa języka anielskiego prawniczego,
- poznanie tekstów prawniczych w języku angielskim: w tym aktów prawnych, orzeczeń sądów Unii
Europejskiej, kontraktów i innych dokumentów,
- przygotowanie się do egzaminu kończącego się uzyskaniem Certyfikatu Angielskiego Języka Prawniczego TOLES
2) W ramach Modułu II projektu planowany jest cykl wykładów z zakresu procedury postępowania przed sądami Unii Europejskiej. Główny akcent zostanie położony na działanie radcy prawnego jako pełnomocnika strony tj. osoby prawnej i fizycznej, w tym również przedsiębiorcy. Tematyka wykładów koncentrować się będzie na omówieniu rodzajów postępowań przed sądami wspólnotowymi, zakresu jurysdykcji sądów, reguł procesowych oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów. Wykładowcami będą wysokiej klasy specjaliści, zajmujący sie prawem Unii Europejskiej - naukowcy i praktycy z zakresu prawa UE.
Moduł II obejmuje 70 godzin dydaktycznych, w skład których wchodzi 10 wykładów w jednej 50-osobowej grupie(każdy po 7 godzin, średnio dwie soboty w miesiącu ). Na zakończenie zadania Beneficjenci przystąpią do testu sprawdzającego umiejętności nabyte podczas tego modułu.
3) Bardzo ważnym i obligatoryjnym składnikiem projektu, uzupełniającym go o aspekt praktyczny, będzie wizyta studyjna do europejskich sądów w Luksemburgu i Brukseli.
Beneficjenci wezmą udział w charakterze publiczności w rozprawach. Ponadto planuje się organizację spotkań z pracownikami Trybunału oraz sędziami w celu zapoznania Beneficjentów z praktycznym wymiarem działania oraz kompetencjami Trybunału. Wizyta studyjna planowana jest w miesiącach maj/czerwiec 2011 i trwać będzie 6 dni.
Koszt uczestnictwa w projekcie:
Całkowity koszt udziału w projekcie przypadający na jednego uczestnika wynosi: 7139,-PLN. Każdy z uczestników projektu zobowiązany jest do wniesienia wkładu własnego w wysokości 20 % ww, kwoty, tj. 1427,80 ( słownie złotych: jeden tysiąc czterysta dwadzieścia siedem złotych 80/100). Termin płatności wkładu własnego powinien nastąpić najpóźniej do 15 stycznia 2011 toku.
Rekrutacja zostanie przeprowadzona spośród członków OIRP będących radcami przedsiębiorcami, pracownikami przedsiębiorców (radcami prawnymi, aplikantami radcowskimi) i będzie składała się z następujących etapów:
I etap kampania informacyjna i promocyjna
II analiza dokumentów i ustalenie listy osób zakwalifikowanych do testów językowych
III udział w testach kompetencyjnych
IV ustalenie listy Beneficjentów oraz listy rezerwowej
Rekrutacja uczestników projektu zostanie przeprowadzona w oparciu o przyjęte kryteria selekcji. Podstawowe kryteria jakie będzie musiał spełnić potencjalny Beneficjent Ostateczny to:
Status przedsiębiorców oraz osób zatrudnionych u przedsiębiorców na etapie rekrutacji będzie weryfikowany na podstawie składanych oświadczeń, natomiast osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie będą zobowiązane dostarczyć odpowiednio - aktualny wypis z ewidencji działalności gospodarczej / rejestru przedsiębiorców lub zaświadczenie o zatrudnieniu.
Beneficjenci Ostateczni będą kwalifikowani na podstawie wyników testu kompetencji z języka angielskiego, który przygotuje i oceni podmiot świadczący usługi nauczania języka angielskiego wybrany z zachowaniem zasady konkurencyjności.
Jeżeli liczba chętnych do udziału w projekcie przekroczy liczbę miejsc, a liczba otrzymanych punktów na teście językowym nie pozwoli dokonać ostatecznej selekcji, o zakwalifikowaniu zadecyduje kolejność zgłoszeń (decyduje data wpływu formularza zgłoszeniowego i deklaracji do Biura Projektu).
W procesie rekrutacji zachowana będzie zasada równości szans, aby zapewnić udział w projekcie co najmniej 25 kobiet.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o przesłanie nie później niż do dnia 10 grudnia 2010 r. do godziny 16:00 następujących dokumentów :
1) Deklaracji uczestnictwa w projekcie
Dokumenty zgłoszeniowe dostępne będą do pobrania na stronie www.oirp.krakow.pl od 26.11.2010r.
Dokumenty zgłoszeniowe można składać również osobiście w Biurze projektu na III piętrze w siedzibie OIRP w Krakowie ul. Francesco Nullo 8/4 31-543 Kraków, w następujących terminach:
piątek 3 grudnia 2010 r. od godziny 14:00 -16: 00
sobota 4 grudnia 2010 r. od godziny 09:00- 13: 00
poniedziałek 6 grudnia 2010 r. od godziny 14:00 -16: 00
środa 8 grudnia 2010 r. od godziny 14:00 -16: 00
piątek 10 grudnia 2010 r. od godziny 14:00 -16: 00
Test kompetencyjny przeprowadzony zostanie w połowie grudnia 2010 roku. O możliwych terminach testu, godzinie oraz miejscu testu poinformowane zostaną osoby, które pozytywnie przeszły wstępną kwalifikację wyłącznie drogą elektroniczną (prosimy o sprawdzanie poczty elektronicznej)
Szczegółowe informacje na temat projektu można uzyskać pod numerami telefonów: 503 772 278, 503 772 338, drogą mailową: projekt@oirp.krakow.pl oraz na stronie www.projekt2.oirp.krakow.pl.
Serdecznie Państwa zapraszamy do udziału w projekcie.
Michalina Nowokuńska
Dziekan OIRP w Krakowie