Konferencja: O przemocy w rodzinie - Kraków 15.06.2023

05.06.2023 | Szkolenie

SZANOWNI PAŃSTWO,

serdecznie zapraszamy na konferencję Polskiego Towarzystwa Prawa Medycznego O PRZEMOCY W RODZINIE, która odbędzie się 15 czerwca o godz. 12, w Teatrze Groteska w Krakowie.

Mamy nadzieję, że tegoroczny program naszych cyklicznych konferencji spełni Państwa oczekiwania – w tym roku będzie mowa o przemocy w rodzinie. W gronie wykładowców znajdą się eksperci doskonale Państwu znani. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką prawa medycznego i mamy nadzieję na spotkanie z Państwem w Teatrze Groteska.

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości: w 2020 r. w policyjnych doniesieniach zanotowano 85,6 tys. przypadków przemocy. 63 tys. incydentów zgłoszono przez kobiety, 12 tys. – przez dzieci i młodzież. W 2019 r. było zanotowano nieco więcej- 88 tys. przypadków. Liczba zakładanych Niebieskich Kart także zmniejszyła się. Przypomnijmy, że tzw. Niebieska Karta – to procedura, którą uruchamia lekarz/ /pracownik MOPS itd, kiedy osoba zgłasza, że jest ofiarą przemocowych zachowań. Dla porównania: w 2019 r. takich dokumentów wypełniono prawie 95 tys., zaś w roku 2020 – 91 tys. Jaki może być powód tego, że liczba założonych Niebieskich Kart zmalała? Czyżby przemocy w polskich rodzinach jest rzeczywiście mniej? Eksperci i prelegenci spróbują poszukać odpowiedzi na to i inne pytania.

Zapraszamy na konferencję o godz. 12.00
O godz. 11.00 nasi prelegenci będą do dyspozycji mediów podczas konferencji prasowej.

MIEJSCE KONFERENCJI:

Teatr Groteska
ul. Skarbowa 2

PROGRAM KONFERENCJI:

1. Statystyka a informacje z zespołu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – Katarzyna Kadela, zastępca dyrektora ds. pomocy środowiskowej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
  2. Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie- dr Piotr Kosmaty, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury
  3. Obowiązek obdukcji i sposób opisywania obrażeń ciała – dr Marcin Strama, Zakład Medycyny Sądowej w Krakowie
  4. Obowiązek zgłaszania organom ścigania a obowiązek zachowania tajemnicy – dr Piotr Turek, Prokuratura Okręgowa w Krakowie
  5. Casus z Instytutu Pediatrii: skaza krwotoczna czy przemoc? – Maciej Kowalczyk, eks-dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego