Serdecznie zapraszamy na organizowaną przez Fundację „Ubi societas, ibi ius", Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego pod patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina
konferencję
„Aktualne Problemy Prawa Medycznego"
Prawo medyczne to dziedzina interdyscyplinarna, pozostająca w fazie stabilnego i nieprzerwanego rozwoju. Nie ma swojego kodeksu, ani jednej ustawy, która regulowałaby jakąś część ogólną. Przeważająca problematyka prawa medycznego koncentruje się wokół centralnego pojęcia praw pacjenta, stosunków prawnych między pacjentem a lekarzem lub innym personelem medycznym, świadczenia usług leczniczych, roszczeń odszkodowawczych związanych z nienależytym wykonywaniem świadczeń zdrowotnych, a także naruszeniem praw pacjenta.
Ideą Konferencji jako poważnego spotkania naukowego jest zebranie przy jednym stole dyskusyjnym teoretyków i praktyków, prawa cywilnego, prawa administracyjnego, jak i przedstawicieli całego środowiska medycznego.
Przedmiot obrad będzie obejmował aktualne problemy dotyczące prawa pacjenta do informacji nowych uregulowań z zakresu tajemnicy lekarskiej, ochrony osób bliskich w kontekście informacji, jak również problematyki wdrożenia nowych reguł europejskich dotyczących ochrony danych osobowych.
Na Konferencji otrzymają Państwo X tom Wielkiej Encyklopedii Prawa. Wybór haseł w niniejszym tomie Encyklopedii jest autorski. Redaktor i Autorzy wspólnie zdecydowali o tym, jakie pojęcia powinny się tu znaleźć. Przede wszystkim wytypowano hasła o charakterze teoretycznym , które stanowią fundament tworzącej się dyscypliny prawa medycznego. Po drugie Autorzy przyjęli założenie, że pewnym instytucjom warto poświęcić więcej uwagi ze względu na ich doniosłość praktyczną. W treści poszczególnych opracowań uwzględniono zarówno klasyczne, powszechnie aprobowane poglądy nauki obecne w polskim piśmiennictwie, jak i poglądy wyrażane przez autorów i judykaturę zagraniczną.
W wielu hasłach przytoczono wybrane, najważniejsze orzecznictwo Sądu Najwyższego, pomagające wyjaśnić wątpliwości interpretacyjne.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc liczy się kolejność zaksięgowania dokonanej wpłaty na koncie.
Uprzejmie prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie Konferencji
do dnia 3 czerwca 2017 r.
Komitet Naukowy Konferencji:
Prof. zw. dr hab. Ewa Bagińska, Przewodnicząca Komitetu Naukowego, Uniwersytet Gdański
Dr Mieczysław Błoński, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji, Uczelnia Łazarskiego
Dr Małgorzata Gałązka - Sobotka, Uczelnia Łazarskiego
Prof. zw. dr hab. dr h.c. Roman Hauser, Z-ca Redaktora Naczelnego WEP, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Prof. zw. dr hab. dr h.c. Brunon Hołyst, Redaktor Naczelny WEP, Uczelnia Łazarskiego
Prof. nadzw. dr hab. Dorota Karkowska, Uczelnia Łazarskiego
Mgr Maria Libura, Wiceprezydent d/s Strategii Uczelni Łazarskiego
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Leszek Markuszewski, Ministerstwo Zdrowia
Prof. zw. dr hab. Mirosław Nesterowicz, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Komitet Organizacyjny Konferencji:
Dr Izabela Adrych - Brzezińska – Wiceprzewodnicząca, Uniwersytet Gdański
Dr Norbert Malec, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Siedlcach
Prezes Zarządu Fundacji „Ubi societas, ibi ius" Wydawca WEP Jerzy Strzeżek – Przewodniczący