Komunikat w sprawie kontynuacji realizacji przez OIRP w Krakowie programu edukacji prawnej pro publico bono w krakowskich liceach w I semestrze roku szkolnego 2014/2015

11.07.2014

Z nieukrywaną radością i satysfakcją  informuję, że tut. Izba przystąpiła do realizacji kolejnego etapu programu edukacji prawnej pro publico bono w szkołach ponadgimnazjalnych, tym razem w następujących krakowskich liceach ogólnokształcących: w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego, w V Liceum Ogólnokształcącym im. Augusta Witkowskiego oraz w  XI Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej.

Kolejna edycja programu edukacji prawnej będzie realizowana przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Krakowie w I semestrze  roku szkolnego 2014/2015. Zajęcia w ramach programu będą prowadzone nieodpłatnie przez radców prawnych z naszej Izby przez 21 kolejnych tygodni, w czterech klasach (po dwie klasy na szkołę), w wymiarze jednej jednostki lekcyjnej tygodniowo dla każdej klasy.  

Uczniom krakowskich liceów ogólnokształcących został zaproponowany program opracowany przez tut. Izbę. Przy sporządzaniu programu OIRP w Krakowie wykorzystała także doświadczenia radców prawnych nabyte podczas realizacji  pierwszej edycji programu w I i II semestrze roku szkolnego 2013/2014 w Zespole Szkół nr 1 w Gorlicach, w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Rabce - Zdroju oraz w liceach ogólnokształcących Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa.

Program dzieli tematykę na dwa bloki: tematy ogólne, wprowadzające do zagadnień wiedzy o prawie i instytucjach państwowych oraz bardziej szczegółowe, przedstawiane „życiowo" wycinkowe tematy o dużym znaczeniu praktycznym dla młodzieży. Wśród zagadnień ogólnych znajdą się m. innymi następujące tematy:  system prawa i jego podział na gałęzie, pojęcie źródeł prawa  z uwzględnieniem Konstytucji RP i aktów normatywnych Unii Europejskiej, organy i zasady funkcjonowania Wymiaru Sprawiedliwości, oraz administracji państwowej, zasady organizacji i funkcjonowania organów ścigania i Prokuratury oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wśród tematów bardziej szczegółowych, o istotnym znaczeniu praktycznym dla młodzieży, zostaną poruszone m. innymi zagadnienia dotyczące: zakupów i reklamacji w sieci np. na Allegro, e-umów, klauzul niedozwolonych, naruszenia dóbr osobistych w prasie i w Internecie, prawa autorskiego ze szczególnym uwzględnieniem problematyki plagiatu i „kupowania prac" w Internecie,  podatków w życiu codziennym,  zawarcia małżeństwa i jego ustania, rodzinnych spraw majątkowych, zatrudniania młodocianych i zawierania umów o pracę, założenia własnej działalności gospodarczej).

W programie edukacji prawnej znajdzie się także temat poświęcony zawodom prawniczym, ze szczególnym uwzględnieniem świadczenia pomocy prawnej  przez radców prawnych.

Wyrażam nadzieję, że nasze aktywne uczestnictwo w programie edukacji prawnej przyczyni się do  poszerzenia świadomości prawnej młodzieży oraz że będzie stanowiło istotny element w walce tut. Izby oraz całego samorządu radców prawnych z wykluczeniem prawnym obywateli.

Chciałabym w imieniu Rady OIRP w Krakowie serdecznie podziękować radcom prawnym z naszej Izby, którzy licznie i z wielkim zapałem odpowiedzieli na prośbę Dziekana Rady przystępując nieodpłatnie do realizacji programu edukacji prawnej w krakowskich liceach. To dzięki ich bezinteresownemu zaangażowaniu wdrożenie tego potrzebnego dla młodzieży programu stało się możliwe i to oni swoją postawą wpływają na budowanie pozytywnego wizerunku krakowskiej Izby oraz  samorządu radców prawnych w odbiorze społecznym.

 

Danuta Koszyk - Ciałowicz

Dziekan Rady OIRP w Krakowie