Deklaracja gotowości do reprezentowania dziecka na podst. Rozporządzenia MS ws. sposobu zapewnienia reprezentacji dziecka przez reprezentanta dziecka.

22.08.2024

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Działając w imieniu Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie uprzejmie informuję, iż w dniu 2 sierpnia 2024 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 lipca 2024 r. w sprawie sposobu zapewnienia reprezentacji dziecka przez reprezentanta dziecka (Dz. U. z 2024 r., poz. 1159).

Rozporządzenie nakłada na rady okręgowych izb radców prawnych obowiązek przedstawienia prezesowi sądu rejonowego, sądu okręgowego i sądu apelacyjnego, których obszar właściwości obejmuje zasięg terytorialny danej izby radców prawnych, wykazu radców prawnych wykonujących zawód i mających miejsce zamieszkania na obszarze właściwości danego sądu, deklarujących gotowość do reprezentowania dziecka i spełniających wymagania określone w art. 991 § 1 K.r.i.o.

Przy sporządzaniu przedmiotowego wykazu na radach  okręgowych izb radców prawnych spoczywa także obowiązek ustalenia czy radca prawny wykazuje znajomość praw lub potrzeb dziecka w oparciu o zadeklarowane przez radcę prawnego:

1. ukończone studia z zakresu praw dziecka i zasad reprezentacji dziecka;
  2. odbyte szkolenia z zakresu praw dziecka i zasad reprezentacji dziecka organizowanych przez rady adwokackie, izby radców prawnych, Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministerstwo Sprawiedliwości;
  3. posiadanie stopnia naukowego na podstawie rozprawy na temat praw dziecka w rodzinnym prawie osobowym, majątkowym bądź w innych działach prawa;
  4. posiadanie publikacji naukowych, komentarzowych, popularyzujących problematykę praw dziecka w rodzinnym prawie osobowym, majątkowym bądź w innych działach prawa:
  5. doświadczenie wynikające z prowadzenia zajęć dydaktycznych na wyższej uczelni, wykładów dla aplikantów, szkoleń organizowanych przez samorządy adwokackie lub radcowskie z zakresu praw dziecka w rodzinnym prawie osobowym, majątkowym bądź w innych działach prawa;
  6. doświadczenie w pracy związanej z opieką nad dziećmi, wychowaniem lub z ochroną dzieci.

W związku z powyższym, radców prawnych z OIRP w Krakowie deklarujących gotowość do reprezentowania dziecka i spełniających wymagania w cyt. powyżej Rozporządzeniu, uprzejmie prosimy o dokonanie zgłoszenia na adres e-mail: reprezentantdziecka@oirp.krakow.pl w terminie do dnia 20 października 2024 roku poprzez wskazanie:

1. imienia i nazwiska radcy prawnego;
  2. adresu do doręczeń;
  3. numeru telefonu;
  4. adresu poczty elektronicznej (jeżeli udziela Pan/Pani zgody na umieszczenie tego adresu w wykazie);
  5. danych konta w portalu informacyjnym, o których mowa w art.  2211 ust. 1 ustawy o radcach prawnych (jeżeli udziela Pan/Pani zgody na umieszczenie tego adresu w wykazie). Prosimy o wskazanie loginu (nazwy użytkownika);
  6. rodzajów spraw, w których deklaruje Pan/Pani gotowość do reprezentowania dziecka. Prosimy o wybranie dowolnej liczby z następujących opcji:
    • sprawy o uregulowanie kontaktów z dzieckiem;
    • sprawy dotyczące zmiany kontaktów z małoletnim;
    • sprawy o zakazanie osobistej styczności z dzieckiem;
    • sprawy o zagrożenie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej za utrudnianie kontaktów;
    • sprawy dotyczące ustalenia miejsca zamieszkania dziecka;
    • sprawy o alimenty;
    • sprawy o zaspokojenie potrzeb rodziny;
    • sprawy o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka;
    • sprawy o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka;
    • sprawy dotyczące demoralizacji i czynów karalnych nieletnich;
    • sprawy o przysposobienie;
    • sprawy o ustalenie macierzyństwa;
    • sprawy o ustalenie ojcostwa;
    • sprawy o rozwiązanie przysposobienia;
    • sprawy o zaprzeczenie ojcostwa;
    • sprawy o zaprzeczenie macierzyństwa;
    • sprawy o ustalenie bezskuteczności uznania dziecka;
    • sprawy o ustanowienie kuratora dla małoletniego;
    • sprawy o ustanowienie opieki nad małoletnim;
    • sprawy o ubezwłasnowolnienie całkowite;
    • inne ……………………………………….. .
  7. ewentualnych kompetencji do reprezentowania dziecka głuchego, posiadającego złożone potrzeby w komunikowaniu się lub nie władającego językiem polskim (należy wskazać jaki język obcy zna radca prawny):
    • kompetencje do komunikacji z głuchym;
    • kompetencje do komunikacji z dzieckiem posiadającym złożone potrzeby w komunikowaniu się;
    • znajomość języka angielskiego;
    • znajomość języka francuskiego;
    • znajomość języka hiszpańskiego;
    • znajomość języka niemieckiego;
    • znajomość języka włoskiego;
    • znajomość języka ukraińskiego;
    • znajomość innego języka ……… .

Proszę o przesłanie drogą elektroniczną skanów zaświadczeń dotyczących:

• studiów z zakresu praw dziecka i zasad reprezentacji dziecka;
  • szkoleń z zakresu praw dziecka i zasad reprezentacji;
  • stopnia naukowego nt. praw dziecka;
  • publikacji naukowych nt. praw dziecka;
  • zajęć dydaktycznych nt. praw dziecka;
  • praktyki w pracy zw. z opieką nad dziećmi.

Jednocześnie informujemy, że Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie przedstawi właściwym Sądom pierwsze wykazy do dnia 31 października 2024 r., tym niemniej ze względu na ciągłą aktualizację wykazów Rada OIRP w Krakowie będzie przyjmować zgłoszenia celem wyrażenia gotowości do reprezentacji dziecka również po ww. terminie.

Z koleżeńskim pozdrowieniem,
Dziekan Rady OIRP w Krakowie