Pomoc prawna dla Ukrainy

Dowiedz się więcej

Egzamin radcowski 2025

Dowiedz się więcej

Nabór na aplikację 2025

Dowiedz się więcej

Nieodpłatna Pomoc Prawna 2025

Dowiedz się więcej

Ten serwis używa plików cookies. Zobacz szczegóły.

Korzystanie z Serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na używanie cookie.

„Autobus wolności” na „Marsz Tysiąca Tóg” - 11 stycznia 2020

11.01.2020

„Autobus wolności” na „Marsz Tysiąca Tóg”

UWAGA!
Uległa zmianie godzina wyjazdu z 10.00 na 9:00 – 11 stycznia 2020 (sobota)
Miejsce zbiórki ul. Francesco Nullo 8/4 Kraków

 

Szanowni Państwo,

W ostatnim czasie Dziekani 16 wydziałów prawa polskich uczelni poparli ideę zorganizowania "Okrągłego stołu dla praworządności" przez środowisko naukowe reprezentowane przez prezesów Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności z udziałem przedstawicieli władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, środowisk naukowych i organizacji pozarządowych. To bardzo dobra inicjatywa, motywowana głęboką troską o wymiar sprawiedliwości, obawą przed konsekwencjami nieprzemyślanych i pochopnych reform.

Zdaniem dziekanów procedowany obecnie projekt ustawy zmieniającej ustawę o ustroju sądów powszechnych i ustawę o Sądzie Najwyższym, nazywanej ustawą dyscyplinującą sędziów, nie zapobiegnie chaosowi w wymiarze sprawiedliwości spowodowanemu niezgodnymi z Konstytucją i umowami międzynarodowymi zmianami prawa w zakresie organizacji sądownictwa i powoływania sędziów, dlatego konieczne jest pilne wypracowanie rozwiązań legislacyjnych, które zagwarantują niezależność władzy sądowniczej od wpływów politycznych a obywatelom prawo do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.

Doświadczenie polskiej historii uczy, że przy okrągłym stole można wypracować rozwiązania służące dobru wspólnemu.

Doświadczenie polskiej historii uczy, że przy okrągłym stole można porozumieć się, osiągając kompromis w imię dobra Naszej Ojczyzny.

Doświadczenie uczy też, że zaproszenie do okrągłego stołu zostanie przez przedstawicieli władzy przyjęte tylko wtedy, gdy składa je strona, z którą trzeba się liczyć, której nie można zignorować.

Pokażmy zatem naszą liczebność, nasze zaangażowanie i troskę o przyszłość wymiaru sprawiedliwości, głęboką troskę o Naszą Ojczyznę i dobro Obywateli.

Znakomitą okazją ku temu będzie „Marsz Tysiąca Tóg” organizowany 11 stycznia w Warszawie przez: Iustitia Polska - "Polish Judges", Stowarzyszenie Adwokackie "Defensor Iuris", Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia", Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce.

https://www.facebook.com/events/1542023625951576/

 Marsz rozpocznie się 11 stycznia 2020 r. o godz. 15.00 pod Sądem Najwyższym (Plac Krasińskich 2/4/6, 00-951 Warszawa) i przejdzie trasą - Sąd Najwyższy – Pałac Prezydencki - Sejm

Zgodnie z zamierzeniem Organizatorów nie są planowane przemówienia ani wznoszenia żadnych haseł na trasie przemarszu. Marsz odbędzie się w milczeniu – są chwile, gdy ma ono siłę krzyku wielu tysięcy osób.  

Szanowne Koleżanki i Koledzy Adwokaci i Radcowie Prawni, Aplikanci.

Tych z Państwa, którzy wyrażają chęć udziału w Marszu i chcą w ten sposób wyrazić swoją troskę o przyszłość wymiaru sprawiedliwości, a także pokazując liczebność i zaangażowanie osób zaniepokojonych wprowadzanymi reformami, nakłonić przedstawicieli władzy do podjęcia rozmów przy "Okrągłym stole dla praworządności", zapraszamy do skorzystania ze wspólnego transportu.  

Adwokacko – radcowskie autokary ruszą do Warszawy spod siedziby OIRP w Krakowie, mieszczącej się przy ul. Płk. Francesco Nullo 8/4, 11 stycznia o godz. 9.00 /powrót do Krakowa tego samego dnia po zakończeniu marszu/.

Osoby zainteresowane transportem proszone są o rezerwowanie miejsc mailowo, do dnia 8 stycznia 2020r. pod adresami:

Adwokaci – ora@adwokatura.krakow.pl

Radcowie prawni – biuro@oirp.krakow.pl

w tytule wiadomości wpisując „Transport na Marsz Tysiąca Tóg”, a w treści wiadomości podając imię i nazwisko osób chcących skorzystać z transportu

 

Dziekan ORA w Krakowie adw. Paweł Gieras

Dziekan OIRP w Krakowie r.pr. Marcin Sala-Szczypiński