Podpisanie aktu założycielskiego Ośrodków Mediacji Radców Prawnych

23.10.2017

Ogólnopolska sieć Ośrodki Mediacji Radców Prawnych powołana!
16 października br. w siedzibie Krajowej Izby Radców Prawnych przedstawiciele wszystkich dziewiętnastu Okręgowych Izb Radców Prawnych oraz Centrum Mediacji Gospodarczej przy KIRP podpisali akt założycielski Ośrodków Mediacji Radców Prawnych. Okręgową Izbę Radców Prawnych w Krakowie reprezentowali r.pr. Tomasz Job (Dyrektor Centrum Mediacji przy OIRP w Krakowie) i r.pr. Magdalena Romanowska.
Podstawą działania OMRP jest Kodeks Etyki Radcy Prawnego – Mediatora przyjęty do stosowania przez wszystkie ośrodki.
Podpisanie aktu założycielskiego stanowi początek drogi zmierzającej do ujednolicenia standardów prowadzenia mediacji i postępowania mediatora. Naszym celem jest też ustalenie kryteriów wpisu na listy mediatorów prowadzone przez poszczególne ośrodki zapewniających wybór najlepiej przygotowanych i doświadczonych radców prawnych.
Z jednej strony sieć pozwoli uzyskać radcom prawnym wsparcie instytucjonalne (biurowe, szkoleniowe), a z drugiej strony naszym klientom zapewni jednolity, wysoki poziom świadczonych usług bez względu na miejsce prowadzenia mediacji (na obszarze całego kraju).
Zwracamy szczególną uwagę na wymogi etyczne i kompetencje, których oczekujemy od naszych mediatorów. Radcowie prawni to profesjonaliści, a wielkość naszego samorządu gwarantuje możliwość zapewnienia fachowców z każdej dziedziny prawa. Stawiamy przy tym na specjalizację w ramach postępowań mediacyjnych.
Przed nami jeszcze wiele pracy, ale przyświeca nam wspólny cel, którym jest zapewnienie profesjonalnej usługi, która, w co mocno wierzymy, może znacząco odciążyć nasz wymiar sprawiedliwości.
W Polsce potrzebujemy większej ilości postępowań mediacyjnych i naszym zadaniem jest przekonać do tego sądy, organy administracji publicznej i naszych klientów.
Dlatego nie skupiamy się tylko na bieżących działaniach, ale kładziemy też duży nacisk na edukację prowadząc lekcje i warsztaty na temat mediacji już wśród młodzieży począwszy od szkoły podstawowej.
Pamiętajmy mediacja, jest tańsza i szybsza od postępowań sądowych, a ponadto, a może przede wszystkim prowadzi do rozwiązania konfliktu.

Serdecznie zapraszamy.

Centrum Mediacji przy OIRP w Krakowie