Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego oraz zasady organizacji i działania samorządu radców prawnych określa ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych.
Wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, przez co należy rozumieć w szczególności:
Z pomocy prawnej świadczonej przez radcę prawnego może skorzystać każdy, kto takiej pomocy potrzebuje – zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, w tym przedsiębiorcy, spółki, spółdzielnie, a także urzędy administracji publicznej, instytucje publiczne i inne podmioty. Pomoc prawna może polegać zarówno na jednorazowym zleceniu, jak i może przyjąć formę stałej obsługi prawnej.
Radca prawny to zawód zaufania publicznego. Radca prawny zobowiązany jest do zachowania tajemnicy zawodowej, a więc do zachowania w tajemnicy wszystkiego, czego dowiedział się udzielając pomocy prawnej. Działalność radcy prawnego podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.
Co do zasady usługi świadczone przez radców prawnych są odpłatne. Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest na zasadach określonych w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (t.j. w Dz. U. 2021 poz. 945 z późn. zm.).