Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Nowelizacja przepisów ustawy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym
Zaproszenie do udziału w szkoleniach eksperckie w 2019 roku, realizowanych w ramach projektu unijnego „Partnerstwo Publiczno-Prywatne - szkolenia eksperckie „szyte na miarę” dla małopolskich radców prawnych”.
Szanowni Państwo,
19 września 2018 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Projekt ustawy był konsultowany w ramach grupy eksperckiej złożonej z przedstawicieli samorządów, ministerstw, prawników, praktyków rynku PPP oraz podczas uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.
Znowelizowana ustawa stawia sobie za cel zwiększenie zaangażowanie kapitału prywatnego w realizację inwestycji publicznych. Nowe przepisy mają też na celu wyeliminowanie niejasności w istniejących przepisach prawa oraz zwiększenie liczby projektów realizowanych w formule PPP. Partnerstwo publiczno-prywatne to przede wszystkim istotny instrument finansowania dla samorządów, szczególnie w obliczu kończących się funduszy z Unii Europejskiej.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie rozpoczyna kolejną serię bezpłatnych szkoleń z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w 2019 roku. Szkolenia realizowane w ramach projektu mają charakter ekspercki i współfinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 (POWER).
Szkolenia w 2019 roku rozpoczynają się 26 stycznia dla V grupy i 23 lutego dla VI grupy skierowane są do radców prawnych i aplikantów radcowskich zrzeszonych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie.
Nowe kryteria naboru dla radców prawnych:
Kryteria naboru dla aplikantów radcowskich
Szkolenia realizowane w ramach projektu ukierunkowane są na przedstawienie informacji z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego, w tym przede wszystkim aspektów prawnych wynikających z polskiego i unijnego prawodawstwa. Szczególny nacisk zostanie położony na procedury wyboru partnera prywatnego w tym w szczególności kwestię dialogu konkurencyjnego, zasady przygotowania inwestycji w tej formule, obowiązki podmiotów w zakresie rozliczania i sprawozdawczości, przejrzystość postępowania. Ważnym aspektem szkoleń będzie omówienie umów zawieranych w formule PPP oraz wzajemnych obowiązków stron umowy.
W ramach projektu dla każdej grupy uczestników projektu zaplanowanych jest IX jednodniowych, nieodpłatnych Modułów Szkoleniowych, w tym również warsztaty o charakterze praktycznym.
Celem Modułu I będzie zaprezentowanie zasad współpracy podmiotu publicznego i partnera prywatnego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, jako formuły służącej realizacji zadań publicznych oraz możliwej współpracy w tym zakresie między sektorem publicznym i prywatnym. Ponadto moduł ten określi zadania jakie stoją przed radcami prawnymi w dziedzinie partnerstwa i przedstawi jaka jest rola konsultacji społecznych ze środowiskiem prawników praktyków w procesie stanowienia prawa w tej dziedzinie.
Celem Modułu II jest zaznajomienie uczestników szkoleń ze wszystkimi zagadnieniami związanymi z tematyką partnerstwa publiczno-prawnego, w tym m.in. z:
Dodatkowo uczestnicy szkoleń poznają główne założenia polityki rozwoju gospodarczego UE i Polski w zakresie PPP.
Moduł III poświęcony będzie zastosowaniu formuły PPP w praktyce, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ramy prawne, zadania i cele jakie stoją przed stronami partnerstwa. Uczestnikom szkoleń zaprezentowane zostaną wybrane projekty i przedstawiona analiza przedrealizacyjna, która w przyszłości pozwoli im na wybór odpowiedniej konstrukcji prawnej.
Moduł IV będzie miał charakter warsztatowy.
I część tego modułu będzie miała na celu przyswojenie przez uczestników szkoleń praktycznych umiejętności związanych z obsługą prawną partnerstwa ze szczególnym uwzględnieniem analizy możliwości finansowych, analizy ryzyka oraz procedury wyboru partnera prywatnego.
Celem II części tego modułu będzie szczegółowe zapoznanie się przez uczestników szkoleń z umową o partnerstwie, jej przedmiotem, konstrukcją prawną i możliwym doradztwem prawnym ze strony radcy prawnego.
Moduł V pozwoli na zdobycie przez uczestników szkolenia wiedzy związanej z wyborem partnera. Omówione zostaną kwestie dotyczące partnerstwa publiczno-prywatnego jako elementu systemu zamówień publicznych.
Celem Modułu VI jest zdobycie przez uczestników szkolenia wiedzy związanej z wyborem partnera a postępowaniem o zawarcie umowy koncesji na roboty budowalne lub usługi. Uczestnicy przeanalizują wybrane przepisy ustawy o umowie koncesji na roboty budowalne lub usługi oraz zasady zawierania umowy koncesji.
EFEKTYWNOŚĆ PPP, ANALIZA EKONOMICZNA I FINANSOWA to natomiast główna tematyka szkolenia w ramach Modułu VII. Omówienie zagadnień o charakterze ekonomicznym i finansowym związanych z partnerstwem stanowi ważne dopełnienie zakresu merytorycznego szkoleń.
Celem Modułu VIII jest zapoznanie uczestników szkoleń z różnymi zagadnieniami powiązanymi z partnerstwem takimi jak wpływ zobowiązań i alokacji ryzyk na dług publicznych i deficyty budżetowy, udział środków unijnych w partnerstwie, zagadnienia podatkowe.
Moduł IX to OPRACOWNIE CYKLU REALIZACJI PROJEKTU PPP I PRZYKŁADOWEJ UMOWY.
Szkolenia jednodniowe odbywać się będą w soboty w godzinach 10:00- 15:30. Dla uczestników szkoleń przewidziany jest catering ( przerwa kawowa oraz lunch). Ukończenie szkolenia potwierdzone zostanie zaświadczeniem wydanym przez OIRP w Krakowie.
Wykładowcami w projekcie są wysokiej klasy specjaliści, radcowie prawni zajmujący się zagadnieniami z różnych dziedzin prawa powiązanych z Partnerstwem Publiczno- Prywatnym, posiadający wieloletnie doświadczenie w zarówno w realizacji projektów przygotowanych w tej formule, autorzy licznych publikacji w tej dziedzinie.
Przyjęta w projekcie formuła szkoleń, z położonym naciskiem na stronę praktyczną, jest szansą dla uczestników szkoleń na zdobycie eksperckich umiejętności i zwiększenia w najbliższej przyszłości liczby radców prawnych specjalizujących się w realizacji projektów w formule Partnerstwa Publiczno- Prywatnego.
Najbliższa Rekrutacja uczestników projektu do V i VI grupy szkoleniowej odbędzie się dnia 18 stycznia 2019 r. w godzinach 11:00-12:30, 22 stycznia 2019 w godzinach 14:00-16:00 w Biurze Projektu. Ponadto formularz rekrutacyjny można złożyć osobiście w sekretariacie OIRP w Krakowie w godzinach pracy biura lub przesłać drogą pocztową.
Więcej informacji na temat projektu można uzyskać na stronie OIRP w Krakowie pod adresem www.oirp.krakow.pl , na której również znajdują się stosowne dokumenty do pobrania.
Biuro projektu mieści się w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie tj. ul. płk. Francesco Nullo 8 /4, 31-543 Kraków, I piętro, i czynne jest w dniach, w których odbywają się szkolenia w godzinach 10:00 - 15:00.
Kontakt z biurem projektu:
e-mail: ppp@oirp.krakow.pl,
telefon: 603-787-631,
Mirosława Rączka - Specjalista ds. obsługi szkoleń,
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w projekcie,
Radca prawny
Dorota Olbrycht-Strzelecka
Kierownik Projektu
ARTYKUŁ ARCHIWALNY
Projekt ”Partnerstwo Publiczno-Prywatne - szkolenia eksperckie „szyte na miarę” dla małopolskich radców prawnych"