Komunikat Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej ws. organizacji egzaminu radcowskiego w terminie dodatkowym

23.06.2020 - 26.06.2020

W związku z wyznaczeniem dodatkowego terminu egzaminu radcowskiego na dni 23-26 czerwca 2020 r. uprzejmie informuję, co następuje:

 

I. Osoby uprawnione do przystąpienia do egzaminu

Uprawnionymi do przystąpienia do egzaminu w terminie dodatkowym są wyłącznie osoby, które w terminie wskazanym w ogłoszeniu o wyznaczeniu terminu radcowskiego w dniach 24-27 marca 2020 złożyły wniosek o dopuszczenie do tego egzaminu oraz spełniły przesłanki udziału w egzaminie. Nie ma natomiast podstaw do dopuszczenia do egzaminu innych osób, które nie zostały zakwalifikowane do udziału w egzaminie w terminie zasadniczym (np. tych, które później nabyły uprawnienie do przystąpienia do nowego egzaminu) ani do ponownej oceny wniosków, złożonych przez kandydatów.

W przypadku wyznaczenia na podstawie art. 361  ust. 10 ustawy o radcach prawnych dodatkowego terminu przeprowadzenia egzaminu radcowskiego, nie następuje ponowne otwarcie terminu do składania wniosków o dopuszczenie do egzaminu. Powołany przepis stanowi bowiem wyraźnie o terminie dodatkowym, a nie o terminie nowym i nie zawiera żadnych szczególnych regulacji dotyczących egzaminu przeprowadzanego w dodatkowym terminie, w szczególności co do konieczności powtórzenia procedur związanych ze złożeniem wniosków, ich oceną przez przewodniczących i ponownym zakwalifikowaniem do egzaminu. Procedura składania wniosków o dopuszczenie do egzaminu w wyznaczonym pierwotnie terminie i ich ocena przez przewodniczących komisji egzaminacyjnych została zakończona.

Tym samym, liczba zdających nie zwiększy się, może natomiast ulec zmniejszeniu, zwłaszcza w przypadku odstąpienia od egzaminu. Wskazuję przy tym, że po odwołaniu terminu egzaminu w marcu br. zostały wprowadzone szczególne, incydentalne regulacje prawne, korzystne dla osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminów w terminie dodatkowym, w tym m.in. uprawnienie do  zwrotu uiszczonej opłaty egzaminacyjnej w całości w przypadku odstąpienia od egzaminu, bez względu na przyczynę.

Zgodnie bowiem z art. 31zi2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.),  kandydatowi, który złożył wniosek o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego albo radcowskiego, wyznaczonych na dni 24–27 marca 2020 r., oraz spełnił przesłanki udziału  w danym egzaminie, przysługuje prawo do zwrotu uiszczonej opłaty w pełnej wysokości,   w przypadku złożenia przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej nie później niż 14 dni od dnia ogłoszenia o dodatkowym egzaminie pisemnego oświadczenia o odstąpieniu od udziału w danym egzaminie wraz z wnioskiem o zwrot opłaty. Opłata podlega zwrotowi w terminie 30 dni od dnia złożenia oświadczenia.

 

II. Zawiadomienie o terminie egzaminu

Z uwagi na przeprowadzenie egzaminu w szczególnych warunkach organizacyjnych wywołanych stanem epidemii Minister Sprawiedliwości wystąpił do Głównego Inspektora Sanitarnego o wydanie szczegółowych wytycznych dot. organizacji egzaminu. Uzyskane w dniu 26 maja 2020 r. wytyczne co do zabezpieczeń i obostrzeń w trakcie egzaminu radcowskiego zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości w  BIP oraz na stronie internetowej OIRP w Krakowie.

Dla ułatwienia, wytyczne te zostały wyróżnione oznaczeniem [*] – wytyczne oznaczone w ten sposób będą wysłane zdającym wraz z zawiadomieniem. Natomiast oznaczeniem [!] wyróżniono informacje, które będą po raz kolejny przekazane zdającym po zajęciu miejsc w  sali egzaminacyjnej.

W szczególności zwracam uwagę na następujące zasady:

  1. [*] Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  2. [*] Zdający nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sam jest objęty kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
  3. [*] Stawiennictwo zdającego z naruszeniem ww. warunków stanowi zakłócenie przebiegu egzaminu i jest podstawą do wykluczenia tego zdającego z egzaminu.
  4. [*] Na terenie parkingu, w miejscu rejestracji oraz w pobliżu sali egzaminacyjnej obowiązuje zakaz przebywania osób towarzyszących, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy w poruszaniu się oraz w przypadku zdających matek karmiących dziecko piersią (na czas przywiezienia dziecka do karmienia i odebrania dziecka po karmieniu).
  5. [*] [!] Podczas egzaminów nie będą zapewnione szatnie, a każdy zdający przechowuje swoje okrycia wierzchnie oraz walizki/torby ze swoimi rzeczami obrębie swojego miejsca egzaminacyjnego (odzież – np. na oparciu krzesła), w sposób uniemożliwiający kontakt dotykowy osobom trzecim.
  6. [*] [!] Na egzaminie każdy zdający korzysta z przyniesionych przez siebie na egzamin: sprzętu komputerowego, dozwolonych materiałów egzaminacyjnych (tekstów ustaw, komentarzy i orzecznictwa), własnych przyborów piśmienniczych, kalkulatora itd. – zatem organizator nie zapewnia tych materiałów i przyborów i każdy zdający winien je sobie zapewnić we własnym zakresie i na własny użytek.
  7. [*] [!] Obowiązuje stanowczy zakaz użyczania między zdającymi jakiejkolwiek rzeczy przyniesionej na egzamin.
  8. [*] Zdający nie mogą wnosić na salę egzaminacyjną jakichkolwiek rzeczy zbędnych, w tym telefonów komórkowych, a Komisja Egzaminacyjna nie zapewnia ich przechowania – zatem istnieje bezwzględny zakaz wniesienia telefonów komórkowych, które w  razie złamania tego zakazu będą musiały być pozostawione poza salą egzaminacyjną bez jakiegokolwiek dozoru.
  9. [*] Organizator nie zapewnia wody pitnej ani posiłków. Zdający mogą przynieść na egzamin własne napoje i przekąski.
  10. [*] Czekając na wejście do budynku, w którym znajduje się sala egzaminacyjna oraz do sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 2 m) oraz mają zakryte usta i nos – organizator nie zapewnia środków ochrony osobistej dla zdających, którzy mają obowiązek zapewnienia sobie tych środków (maseczek, rękawiczek, ew. przyłbic) na własny użytek we własnym zakresie, stosownie do powszechnie obowiązujących przepisów prawa w odniesieniu do nakazów obowiązujących w przestrzeni publicznej w pomieszczeniach zamkniętych.
  11. [*] Na teren obiektu, bezpośrednio przylegający do sali egzaminacyjnej, mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno - lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całego obiektu, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania zdających do sali egzaminacyjnej członek Komisji Egzaminacyjnej może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 2-metrowego odstępu).
  12. [*] [!] Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
    1. podchodzi do niego członek Komisji Egzaminacyjnej/osoba zapewniająca obsługę informatyczną,
    2. wychodzi do toalety,
    3. korzysta ze stanowiska z systemem informacji prawnej lub drukarki,
    4. oddaje zadanie i pracę zawierającą rozwiązanie zadania i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
  13. [*]  [!]  Zdający – jeżeli uznają to za właściwe – mogą mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku.
  14. [*] Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa za pomocą maseczki, powinni – kiedy jest to konieczne – używać przyłbicy, która nie utrudnia oddychania, przy czym warunkiem jest przedłożenie zaświadczenia lekarskiego – przedłożenie stosownego zaświadczenia lekarskiego winno nastąpić najpóźniej w chwili rejestracji.
  15. [*] [!] Przy wejściu na salę egzaminacyjną, przy stanowiskach z systemem informacji prawnej oraz przy toaletach zostanie udostępniony płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60%) wraz z informacją o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren sali egzaminacyjnej/korzystające z systemu informacji prawnej/korzystające z toalet.
  16. [*] [!] W przypadku przeznaczonych do wspólnego korzystania stanowisk z systemem informacji prawnej oraz drukarek, obok tych urządzeń zostanie udostępniony dozownik z płynem dezynfekcyjnym, jednorazowe ręczniki papierowe oraz pojemnik na zużyte ręczniki. Każdy ze zdających korzystających z tych urządzeń ma obowiązek dezynfekcji wszystkich powierzchni, których dotyka, szczególnie klawiatury, myszki oraz blatu - zarówno przed, jak i po skorzystaniu z urządzeń. Czynności te będą monitorowane przez członków Komisji Egzaminacyjnej.
  17. [*] Należy unikać tworzenia się grup zdających przed obiektem, w którym przeprowadzany jest egzamin oraz bezpośrednio przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. W tym celu Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej może na przykład:
    1. ustalić harmonogram rejestracji zdających podzielonych na mniejsze, np. 10-15 osobowe grupy w określonych odstępach czasu, np. 15-minutowych,
    2. wyznaczyć oddzielne dla każdej Komisji Egzaminacyjnej miejsce rejestracji i wejścia na salę egzaminacyjną,
    3. wypuszczać zdających z sal po egzaminie według ściśle określonej procedury – np. wg kolejności oddawania prac, upewniając się, że zdający nie gromadzą się pod budynkiem
  18. [*] Zdający potwierdzają swoją obecność na egzaminie, podpisując się na liście obecności, korzystając z własnego długopisu.
  19. [*] Podczas rejestracji zdający okazuje dokument tożsamości ze zdjęciem w sposób umożliwiający jego odczytanie, bez kontaktu dotykowego z dokumentem osoby rejestrującej.
  20. [*] Zdający wchodzą na salę egzaminacyjną pojedynczo, przy zachowaniu dystansu co najmniej 2 m od innych osób, po obligatoryjnej dezynfekcji rąk, która poprzedza pozostałe czynności przygotowawcze (np. losowanie numeru stolika, losowanie koperty z numerem kodu, itp).
  21. [*] [!] Losowania numeru stolika dokonuje się tylko jednorazowo - w pierwszym dniu egzaminu. W pozostałych dniach egzaminu zdający zajmuje to samo miejsce.
  22. [*] [!] Po zakończeniu czasu rozwiązywania zadań zdający drukuje pracę zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej (np. według kolejności zajmowanych stolików) i oddaje zadanie wraz z pracą zawierającą rozwiązanie zadania członkowi Komisji Egzaminacyjnej przy zachowaniu dystansu co najmniej 2 m od innych zdających. W tym czasie pozostali zdający pozostają nadal przy swoich stolikach i czekają na zwolnienie miejsca przy stanowisku komputerowym  z drukarką.

Należy również wyznaczyć zdającym, chorującym na alergię lub inne schorzenia, o których mowa w pkt 4.1 wytycznych GIS, termin na przedstawienie stosownego zaświadczenia lekarskiego.

Do zawiadomienia zaleca się dołączyć komunikat dla zdających, wydany przez Przewodniczących zespołów i opublikowany na stronie MS a zdający powinni być zobowiązani do przyniesienia tego komunikatu na egzamin. Informuję jednocześnie, że stosownie do treści komunikatu organizatorzy egzaminu zostali zobowiązani do zapewnienia zdającym na salach egzaminacyjnych systemów informacji prawnej wg stanu prawnego na dzień 23 marca 2020 r.

Należy podkreślić, że wytyczne GIS zostały opracowane wg zaleceń aktualnych z uwagi na obecny stan epidemiczny. Do egzaminu pozostał jeszcze miesiąc, trzeba się zatem liczyć z tym, że do tego czasu zalecenia te zostaną zmienione, zwłaszcza w kierunku łagodzenia rygorów, choć nie sposób wykluczyć obostrzeń. O jakichkolwiek zmianach zostaną Państwo niezwłocznie powiadomieni, proszę jednak o śledzenie również we własnym zakresie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego (www.gis.gov.pl), Ministra Zdrowia (www.gov.pl/web/koronawirus), Ministerstwa Sprawiedliwości (https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/ogloszenia-i-komunikaty2), a także obowiązujących przepisów prawa.

 

Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej
do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego w 2020 r.
z siedzibą w Krakowie

SSO Mieczysław Potejko

 

Przydatne linki