Szkolenie: Ochrona danych osobowych dzieci a nowe technologie - online 11.10.2022

Komisja ds. nowych technologii zaprasza na szkolenie:

„Ochrona danych osobowych dzieci a nowe technologie – wyzwania i praktyczne problemy”

Szkolenie odbędzie się dnia: 11 października 2022 roku, godz. 17:00 – 20:00

Prowadzący: Mateusz Kupiec, CIPP/E. Prawnik w Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy oraz asystent badawczy w Zakładzie Prawa Administracyjnego Instytutu Nauk Prawnych PAN.

Zajmuje się doradztwem prawnym dotyczącym szeroko pojętego prawa nowych technologii, koncentrując się na zagadnieniach związanych z prawem ochrony danych osobowych. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu prawa ochrony danych osobowych i ochrony informacji. Laureat stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla studentów za znaczące osiągnięcia naukowe. Zdobywca I miejsca oraz nagrody specjalnej w IX edycji konkursu Urzędu Ochrony Danych Osobowych na esej dla studentów.
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończył Szkołę Prawa Niemieckiego organizowaną przez Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg, Johannes Gutenberg-Universität Mainz i Uniwersytet Jagielloński, a także Szkołę Prawa Amerykańskiego organizowaną przez The Catholic University of America, Columbus School of Law w Waszyngtonie i Uniwersytet Jagielloński. Ukończył Szkołę IT/TMT Centrum Praw Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza. Posiada certyfikat Certified International Privacy Professional Europe (CIPP/E) wydany przez International Association of Privcy Professionals (IAPP).

Szkolenie ma na celu przybliżenie jego uczestnikom najważniejszych problemów dotyczących przetwarzania danych osobowych dzieci przy wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na praktyczne problemy dotyczące ochrony autonomii informacyjnej dzieci w środowisku cyfrowym.

W obszarze zagadnień poruszonych na szkoleniu znajdą się m.in. :

1. Dziecko w cyfrowym świecie - sytuacja dzieci jako podmiotów danych oraz wyzwania dla ochrony prywatności najmłodszych w związku z tzw. „danetyzacją dzieciństwa”.

2. Zasady przetwarzania danych osobowych dzieci w świetle RODO. W tej części szkolenia słuchacze dowiedzą się w szczególności:

• kto jest odpowiedzialny za ochronę danych osobowych dzieci?
  • jakie są podstawy przetwarzania danych osobowych dzieci przez dostawców usług społeczeństwa informacyjnego/ podmioty korzystające z takich usług?
  • czy i jak realizować obowiązek informacyjny wobec dzieci?
  • jak informować dzieci i ich rodziców o naruszeniu ochrony danych osobowych?
  • czy dzieci mogą wykonywać prawa wynikające z Rozdziału III RODO? Jak reagować na takie żądanie?

3. Wnioski z wybranych decyzji organów nadzorczych dotyczących przetwarzania danych osobowych dzieci w środowisku cyfrowym.

4. Profilowanie dzieci na potrzeby wyświetlania im spersonalizowanej reklamy internetowej.

5. Dopuszczalność przetwarzania danych biometrycznych dzieci przez szkoły i inne podmioty.

Link do szkolenia zostanie przesłany w dniu 10.10.2022 (poniedziałek).

Podczas szkolenia będzie możliwość zadawania pytań na czacie.

Szkolenie będzie nagrywane.

Zchęcamy do udziału!