Szkolenie z cyklu "Między teorią a praktyką" pt.: „Estoppel w angloamerykańskim prawie prywatnym” - 12.05.2021

Szkolenie: „Estoppel w angloamerykańskim prawie prywatnym”

Termin: 12 maja 2021 17:00-20:00

Wykładowca : radca prawny dr Jan Halberda - pracownik naukowy Katedry Powszechnej Historii Państwa i Prawa UJ, wybitny specjalista z zakresu anglo-amerykańskiego prawa prywatnego (historia i dogmatyka), prawa porównawczego, oraz powszechnej historia prawa. Radca prawny udzielający społecznie innym radcom prawnym konsultacji (z zakresu prawa prywatnego krajów common law) w ramach prowadzonego przez Naszą Izbę tzw. harmonogramu konsultacji, a także biegły sądowy w zakresie prawa obcego - prawa prywatnego krajów common law.

Konspekt:

1. Pojęcie estoppel
  2. Odmiany estoppel i obszary ich zastosowania
  3. Przesłanki promissory estoppel i proprietary estoppel
  4. Skutki stosowania estoppel
  5. Miejsce instytucji w systematyce prawa
  6. Poszukiwanie odpowiednika w prawie polskim

W trakcie szkolenia zostaną zaprezentowane wyniki badań w zakresie stosowania instytucji estoppel we współczesnym prawie angielskim, amerykańskim i australijskim. Wspólnym celem różnych odmian estoppel jest zapobieżenie negatywnym skutkom niekonsekwentnego zachowania drugiej strony. Poszczególne odmiany tej instytucji spełniają podobne cele jak funkcjonujące w kontynentalnej cywilistyce „zawory bezpieczeństwa” w postaci zasady dobrej wiary (w znaczeniu obiektywnym) oraz zakazu nadużywania prawa.

Badania zostały przedstawione w książce „Estoppel w angloamerykańskim prawie prywatnym” (Kraków, 2020) stanowiącej podstawę toczącego się obecnie postępowania habilitacyjnego.

Link do fragmentu książki: https://www.researchgate.net/publication/344635510_Estoppel_w_angloamerykanskim_prawie_prywatnym_wprowadzenie_Estoppel_in_Anglo-American_Private_Law_introduction

Za szkolenie przysługuje 8 punktów szkoleniowych.

Link do szkolenia zostanie przesłany w dniu 11.05.2021 (wtorek).