Szkolenia on-line we wrześniu i październiku 2022

31.08.2022

Komisja d/s szkoleń OIRP w Krakowie informuje o szkoleniach on-line we wrześniu i w październiku 2022 r.

1. W dniu 7 września 2022 r. (środa )od godz. 17.00 do 20.00 szkolenie pt:

„Wybrane problemy dotyczące umów najmu lokali użytkowych (najem komercyjny)”

Założenia wykładu :

- czynsz i opłaty eksploatacyjne, waloryzacja czynszu

- czas trwania i zakończenie najmu

- naprawy, ulepszenia i nakłady na przedmiot najmu

- zwrot przedmiotu najmu i sankcja braku terminowego zwrotu

- zabezpieczenie roszczeń wynajmującego

Wykładowca : prof. Michał Wojewoda – radca prawny, kierownik Zakładu Międzynarodowego Obrotu Cywilnego w Katedrze Prawa Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego

1. W dniu 13 września 2022 r. (wtorek )od godz. 17.00 do 20.00 szkolenie pt:

„Dowód z opinii biegłego w postępowaniu cywilnym”

Rozwój stosunków społecznych i powstałych na ich tle sporów powoduje, że coraz częściej w rozstrzyganiu sporów sądowych wymagane są wiadomości specjalne, których zgodnie z przepisami procesowymi może dostarczyć tylko dowód z opinii biegłego sądowego. Z drugiej strony wskazać należy, że przeprowadzenie tego dowodu nie zawsze przybliża do wyjaśnienia sprawy, w czasem wręcz powoduje dodatkowe komplikacje. Przyznać trzeba, że niekiedy przyczynia się do tego oportunistyczne podejście sądu, co do oceny prawidłowości przedłożonej w sprawie opinii, jako wadliwie rozumianego prejudykatu rozstrzygnięcia końcowego. Co więcej, błędy w zakresie przygotowania tego dowodu, sporządzenia postanowienia dowodowego, samego przeprowadzenia tego dowodu oraz jego oceny mogą wypatrzyć wynik postępowania. Niezależnie od tego, wadliwości w tym zakresie mogą spowodować powstanie dodatkowych, nieuzasadnionych ekonomicznie, kosztów postępowania (wynagrodzenie biegłego za opinię uzupełniającą, wynagrodzenie kolejnego biegłego). Należy też zauważyć, że wadliwości w zakresie dopuszczania dowodu z opinii biegłego i jego przeprowadzania częstokroć skutkują przewlekłością postępowania, co nie jest dobre dla żadnej ze stron procesu.

W wyniku szkolenia uczestnicy winni posiąść kompetencje w zakresie:

• zgromadzenia materiału źródłowego pozwalającego na skuteczne przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego;
  • postępowania pełnomocników procesowych w zakresie przygotowania postanowienia w zakresie przeprowadzenia dowodu z opinii (tzw. dialog z biegłym przed sformułowaniem postanowienia dowodowego);
  • wpływu stron na wybór osoby biegłego, w tym oceny jego kompetencji oraz terminowości sporządzania opinii;
  • udziału pełnomocnika w zakresie przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego (kwestia zawiadamiania o terminie oględzin, kwestia pozyskiwania dodatkowych materiałów źródłowych przez biegłego);
  • postępowania w zakresie weryfikacji zupełności i poprawności sporządzonej opinii;
  • postępowania w zakresie ustalenia wysokości wynagrodzenia biegłego, w tym wynagrodzenia biegłego, wydatków biegłego, rozróżnienia kosztów odpowiedzi na zarzuty do opinii biegłego oraz kosztów opinii uzupełniającej;
  • możliwości dopuszczenia dowodu z opinii biegłego sporządzonej w innym postępowaniu;
  • oceny ekspertyz prywatnych składanych w toku procesu.

Wykładowca : Sędzia Sądu Rejonowego w Tarnowie Zbigniew Miczek

1. W dniu 5 października 2022 r. od godz.17.00 do 20.00 szkolenie  pt.

„ Dowód  z opinii biegłego w postępowaniu cywilnym cz.II ”

Wykładowca: Sędzia Sądu Rejonowego w Tarnowie Zbigniew Miczek

1. W dniu 18 października 2022 r. (wtorek )od godz. 17.00 do 20.00 szkolenie pt:

„Odsetki w transakcjach handlowych część I”

Wykładowcy: prof. Michał Wojewoda – radca prawny, kierownik Zakładu Międzynarodowego Obrotu Cywilnego w Katedrze Prawa Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego

dr Marcin Kostwiński - doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt w Katedrze Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

2. W dniu 20 października 2022 r. (czwartek )od godz. 17.00 do 20.00 szkolenie pt:

„Odsetki w transakcjach handlowych część II”