Nabór na szkolenia w ramach projektu EU "Litigating change: training lawyers on the EU rule of law acquis"

22.04.2024

Praworządność w praktyce – szkolenie dla pełnomocniczek i pełnomocników na temat zastosowania prawa międzynarodowego i unijnego w postępowaniach sądowych

Zachęcamy do zgłoszeń na szkolenia realizowane przez Akademię Leona Koźmińskiego w ramach projektu LighT - Litigating change: training lawyers on the EU rule of law acquis.

Szkolenia skierowane są do praktyków i praktyczek – aplikantek i aplikantów, adwokatek i adwokatów, radczyń i radców prawnych.

W programie szkoleń realizowanych w Polsce:

• Zastosowanie prawa międzynarodowego i unijnego przed sądami krajowymi, czym jest praworządność?
  • Niezależność sądów i niezawisłość sędziów – praktyczne wskazówki w sprawach, w których mamy zastrzeżenia do niezależności sędziego.
  • Zastosowanie prawa unijnego w sprawach prowadzonych przed sądami krajowymi – jak znaleźć łącznik z prawem UE?
  • Wolność słowa a ochrona dobrego imienia i praw innych osób.
  • Wolność zgromadzeń i jej ograniczenia na przykładzie postępowań toczących się przeciwko uczestniczkom Strajku Kobiet.
  • Zakaz dyskryminacji i przestępstwa z nienawiści - środki ochrony prawnej.
  • Warsztat pracy pełnomocniczki/pełnomocnika w sprawie dotyczącej ochrony praw człowieka - skąd czerpać wiedzę, gdzie szukać wsparcia, jak skłonić sąd do zadania pytania prejudycjalnego?
  • Strategiczne postępowania sądowe krok po kroku, zaangażowanie mediów i organizacji społecznych.

Prowadzący: dr Barbara Grabowska-Moroz, adw. Paweł Knut, adw. Anna Mazurczak, adw. Natalia Klima-Piotrowska, dr Łukasz Prus, dr Łukasz Walter, dr Anna Wójcik, dr Michał Ziółkowski, dr Wojciech Zomerski.

3 szkolenia realizowane są w Polsce:

• 22-23 kwietnia 2024 r. – szkolenie online w godzinach 10-16:00,
  • 21-22 maja 2024 r. – szkolenie online w godzinach 10-16:00,
  • 6-7 czerwca 2024 r. – szkolenie hybrydowe (stacjonarnie w Warszawie lub online) w godzinach 10-17:00.

Zachęcamy także do udziału w szkoleniach online i stacjonarnych realizowanych przez partnerów projektu w Grecji, Bułgarii i na Węgrzech:

• 9-10 maja 2024 r., Węgry – szkolenie on-line,
  • 14-15 maja 2024 r., Bułgaria – szkolenie on-line,
  • 16-17 maja 2024 r., Bułgaria – szkolenie on-line,
  • 23-24 maja 2024 r., Węgry – szkolenie on-line,
  • 27-28 maja.24, Grecja – szkolenie na miejscu,
  • 30-31 maja 2024 r., Węgry – szkolenie na miejscu,
  • 4-5 czerwca, Bułgaria – szkolenie na miejscu.

Udział w szkoleniach jest nieodpłatny. Uczestnicy biorący udział w stacjonarnych szkoleniach zagranicznych otrzymają stypendium w formie ryczałtu, obejmujące:

- utrzymania na czas realizacji pobytu,

- zakwaterowanie,

- koszty podróży.

Wysokość ryczałtu na zakwaterowanie i utrzymanie zależy od kraju, w którym realizowane będzie szkolenie, a w przypadku podróży - od dystansu. Więcej informacji: tutaj.

Wszystkie szkolenia prowadzone są w języku angielskim, (w szkoleniach biorą udział także prawniczki i prawnicy z Grecji, Bułgarii, Węgier i Rumunii).

LINK REJESTRACYJNY: tutaj

Partnerzy projektu:

1. Akademia Leona Koźmińskiego - ALK, Polska
  2. European Constitutional Law - CECL, Grecja
  3. The Association ProRefugiu, Rumunia
  4. The Centre for the Study of Democracy - CSD, Bułgaria
  5. The Centre for Social Sciences, Hungarian Academy of Sciences Centre of Excellence – CSS, Węgry

Zapraszamy do udziału w projekcie, który stanowi doskonałą okazję do zdobycia wiedzy i umiejętności w obszarze praworządności oraz do aktywnego zaangażowania się w procesy zmian w swoim kraju. Wszelkie pytania dot. projektu prosimy przesyłać na adres lchilmon@kozminski.edu.pl.

light zaproszenie na szkolenia 15.04.2024.docx