Wyjątkowe szkolenie „Prawnik w kinie”

25.04.2017

Prawo ma wiele wspólnego z filmem: przepisy regulują prawie każdą dziedzinę życia, a filmowcy poruszają wszelkie możliwe tematy. Film może być zatem doskonałym pretekstem do zastanowienia się nad prawnymi aspektami związanymi z sytuacją jego bohaterów. Zwłaszcza taki film, który, pozornie, wcale o prawie nie jest. Klienci – bohaterowie filmu – nie przychodzą przecież ze wstępną oceną problemu, opisując co się stało podają często nieistotne szczegóły i nie zwracają uwagi na kwestie kluczowe.

Film ma nad prawem co najmniej jedną przewagę: może być o wiele bardziej interesujący. Pobudza kreatywność, sprzyja wartościowym dyskusjom, pozwala spojrzeć na problem z cudzej perspektywy. Oczywiście sama analiza przepisów i orzecznictwa także może być bodźcem dla takich stanów umysłu. Znacznie częściej wyzwala jednak zgoła inne emocje...

Zapraszamy zatem na wyjątkowe, bo „filmowe”, szkolenie. Pierwsze spotkanie z cyklu odbędzie się już 25 kwietnia 2017r. (wtorek) o godz. 17.00 w Kinie Kijów (Al. Krasińskiego 34, 30-101 Kraków). Na ekranie zobaczyć będzie można film oparty na faktach, o którym media w ostatnim czasie informują jak w amoku. Większość doniesień koncentruje się jednak nie wokół walorów artystycznych produkcji, ale sporów prawnych. Poza obejrzeniem filmu „Amok” w reżyserii Katarzyny Adamik, bo o nim mowa, będzie również możliwość:

• otrzymania 4 punktów szkoleniowych;
  • wzięcia udziału w prelekcji i dyskusji o:

- problemach związanych z prawami autorskimi i ochroną dóbr osobistych przy tworzeniu i promocji filmu opartego na faktach;

- dotychczasowym orzecznictwie sądów polskich;

- potrzebie wyodrębnienia i nazwania kolejnego dobra osobistego;

- postawie pełnomocnika, reprezentującego klienta w sprawie, cieszącej się zainteresowaniem mediów.

Szkolenie poprowadzi dr Iga Bałos – doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, specjalizująca się w prawie własności intelektualnej, autorka książki „Prawo dla filmowców”, prowadząca bloga „sPRAWNA EDUKACJA”, na którym popularyzuje kwestie prawne, tłumacząc je na tle bieżących wydarzeń.

Zapisy na szkolenie nie będą prowadzone, jednak ze względów organizacyjnych zachęcamy (lecz nie zobowiązujemy) do „zaklikania” udziału w wydarzeniu na Facebooku. Nie jest również konieczne zakupienie biletu na seans filmowy.

Do udziału w spotkaniu, jakiego jeszcze nie było, zaprasza Dziekan Rady OIRP w Krakowie dr Marcin Sala – Szczypiński,  Wicedziekan Karolina Kolary, Komisja d/s Promocji i Rozwoju Zawodowego oraz dr Iga Bałos.

Artykuły powiązane

Pierwsze szkolenie "Prawnik w Kinie" zakończone.

Pierwsze szkolenie "Prawnik w Kinie" zakończone.