Szkolenie: ,,Wybrane problemy związane z eksploatacją utworu online – przegląd orzecznictwa ostatnich lat oraz case study” - 22.05.2024

Komisja ds. nowych technologii zaprasza na szkolenie:

Szkolenie odbędzie się dnia: 22 maja 2024 roku, godz. 17:00 – 20:00

Forma: online

Prowadzący: Iga Bałos-Stoczewska: doktor nauk prawnych (rozprawa doktorska pt. „Zdatność arbitrażowa sporów dotyczących patentów”, C.H. Beck 2017), specjalizuje się w prawie własności intelektualnej oraz prawie zwalczania nieuczciwej konkurencji. Adiunkt w Instytucie Prawa Prywatnego Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, gdzie poza prowadzeniem zajęć pełni funkcję eksperta ds. etycznego wykorzystania narzędzi SI w procesie badawczym i dydaktycznym. Członek Centrum Prawa Designu, Mody i Reklamy (UŚ).

Stypendystka The Hague Academy of International Law przy Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze. Jest ekspertem krajowym w projekcie (2020-2024) realizowanym na zlecenie Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (Collection of National Key Enforcement Judgments Related to Intellectual Property Rights). Członek zespołu pracującego przy tworzeniu Sądu Arbitrażowego ENOIK, pierwszego sądu w Europie, wspieranego przez narzędzia SI.

Na stałe współpracuje z kancelarią r. pr. Katarzyny Jasińskiej w Krakowie, doradzając twórcom filmowym, literackim, tłumaczom oraz ich związkom zawodowych i stowarzyszeniom, m.in. Gildii Scenarzystów Polskich, Związkowi Zawodowemu Filmowców, Stowarzyszeniu Tłumaczy Literatury, Unii Literackiej.

Jest autorką wielu publikacji naukowych, głównie z zakresu prawa patentowego i autorskiego oraz książki „Prawo dla filmowców”. Bywa gościem w audycjach w Radio Tok FM, od kilku lat panelistka Pro Industry podczas festiwalu OFF Camera (2019, 2022, 2023, 2024). Jest autorką felietonów o tematyce prawnej publikowanych w kwartalniku Film&TvKamera – specjalistycznym magazynie zaadresowanym do osób zajmujących się produkcją filmową i telewizyjną. Od kilku lat prowadzi blog sPRAWNA EDUKACJA, na którym najwięcej uwagi poświęca sprawom filmowym (www.sprawnaedukacja.pl).

Celem szkolenia jest przyglądnięcie się wybranym aspektom eksploatacji utworu online, zarówno w oparciu o postanowienia umowne jak i stanowiącym naruszenie praw wyłącznych.

W obszarze zagadnień poruszonych na szkoleniu znajdą się m.in. :

- ostatnie orzecznictwo dotyczące przedmiotu ochrony, realizacji roszczeń odszkodowawczych i związanych z naruszeniem prawo osobistych a także postanowienia wydawane w postępowaniu zabezpieczającym;

- ograniczenia prawne i faktyczne w dochodzeniu przez twórców wynagrodzenia z tytułu eksploatacji utworów online;

- procedury przyjmowania zgłoszeń naruszeń przez podmioty agregujące treści a przepisy prawa;

- wybrane aspekty nowelizacji wstawy o Prawie autorskim a prawach pokrewnych, implementujące przepisy dyrektywy DSM.

Podczas szkolenia będzie możliwość zadawania pytań na czacie.

Szkolenie będzie nagrywane.

Zachęcamy do udziału!

r.pr. Anna Jasielska-Papierkowska

Przewodnicząca komisji ds. nowych technologii