W związku z Państwa pytaniami, pragniemy poinformować, że na szkolenie nie obowiązują zapisy. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.
Komisja d/s promocji i rozwoju zawodowego Rady OIRP w Krakowie informuje,
że w dniu 18 czerwca 2019 r. (wtorek) od godz. 17:00 do godz. 20:00 w Krakowie w sali wykładowej na I piętrze budynku siedziby OIRP przy ul. Francesco Nullo 8/4 w Krakowie odbędzie się szkolenie pt.:
Prawne aspekty wykorzystania sztucznej inteligencji (AI)
Szkolenie poprowadzi radca prawny Roman Bieda - radca prawny i rzecznik patentowy, of Counsel w Kancelarii Maruta Wachta sp.j., od ponad 10 lat specjalizujący się w prawie własności intelektualnej oraz szeroko rozumianym prawie nowych technologii, patron merytoryczny oraz wykładowca w ramach studiów podyplomowych Prawo Nowoczesnych Technologii prowadzonych przez Akademię Leona Koźmińskiego.
Prawne aspekty wykorzystania sztucznej inteligencji (AI)
Rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji (AI) znajdują coraz szersze zastosowanie we wszystkich gałęziach gospodarki, w tym w przemyśle, marketingu, medycynie, czy działalności prawniczej. Wykorzystanie tych nowych technologii związane jest jednak z szeregiem nowych wyzwań prawnych.
W celu świadczenia pomocy prawnej, radca prawny powinien poznać podstawowe zasady działania sztucznej inteligencji (AI), aktualne trendy dotyczące rozwoju AI oraz problemy prawne związane z wykorzystaniem AI.
W wyniku prac grup roboczych ds. sztucznej inteligencji powołanych przez Ministerstwo Cyfryzacji opracowane zostały „Założenie do strategii AI dla Polski”. Prowadzący szkolenie radca prawny Roman Bieda pełnił funkcję kierownika podgrupy roboczej ds. prawnych aspektów AI. Aktualnie w MC prowadzone są prace nad opracowaniem strategii AI dla Polski.
Dzięki udziałowi w szkoleniu:
· dowiedzą się Państwo, czym jest tzw. sztuczna inteligencja, na czym polega tzw. uczenie maszynowego oraz sieci neuronowe,
· poznają Państwo na rzeczywistych przykładach zastosowanie AI w biznesie, administracji publicznej, działalności prawniczej,
· poznają Państwo aktualne trendy i wyzwania prawne związane z wykorzystaniem AI, w tym problem odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez AI, prawne aspekty wykorzystania danych (osobowych/nieosobowych), ochrony konsumenta itp.
· poznają Państwo wybrane regulacje prawne jakie powinny zostać uwzględnione przy projektowaniu i tworzeniu nowych produktów/usług wykorzystujących AI,
· uzyskają Państwo wiedzę dotyczącą działania sztucznej inteligencji (AI), niezbędną w rozmowach i zrozumieniu Państwa klientów tworzących lub wdrażających AI,
· poznają Państwo nowe możliwości specjalizacji i świadczenia usług pomocy prawnej w zakresie obsługi projektów AI (tj. co możemy zaoferować klientowi…).
Program Szkolenia
I. Prawne i biznesowe aspekty wykorzystania AI.
a) Co to jest sztuczna inteligencja (AI)?
i. Krótka historia AI. Od Dedala, po test Turinga i sieci neuronowe.
ii. Tzw. uczenie maszynowe (machine learning), deep learning, sieci neuronowe.
iii. Jak działa AI?
b) Wykorzystanie AI w gospodarce (np. przemysł, medycyna, bezpieczeństwo), administracji publicznej, działalności prawniczej – przykłady.
c) Narodowe strategie rozwoju AI, plany rozwoju AI w UE, Chinach, USA.
d) Prawne aspekty rozwoju i wykorzystania AI.
i. Wykorzystania AI a ochrona praw człowieka (w tym dostęp do algorytmów, przeciwdziałanie dyskryminacji, zapewnienie transparentności wykorzystania AI czarne skrzynki itp.).
ii. Dostęp do danych osobowych/nieosobowych – jako warunek rozwoju AI.
iii. Wdrożenie AI a wymagania wynikające z RODO.
iv. Ochrona praw konsumenta.
v. Odpowiedzialność odszkodowawcza za szkody wyrządzone przez AI – kto i na jakich zasadach ponosić może odpowiedzialność (np. za pojazdy autonomiczne).
vi. Czy wytwory AI (np. programy komputerowe, bazy danych, muzyka, teksty) podlegają ochronie w prawnej?
II. Rola radcy prawnego w projektach dotyczących tworzenia lub wdrażania rozwiązań AI w przedsiębiorstwie.
i. W jakim kierunku poszerzać swoją wiedzę …
ii. Jakie usługi dotyczące projektów AI może oferować radca prawny…
Zachęcamy również do śledzenia strony FB - Artificial Intelligence &Law (@ArtIntLAW), na której jeszcze przed szkoleniem mogą Państwo zapoznać się z interesującymi materiałami dotyczącymi prawnych wyzwań AI.
Uczestnicy szkolenia otrzymają 8 punktów szkoleniowych.