Konferencja "Dyscyplina Finansów Publicznych - narzędzie prawidłowej gospodarki sektora publicznego", Kraków, 20-22.11.2013r.

11.10.2013

Kraków 7 października 2013 r.

Szanowni Państwo
Radcowie Prawni

Katedra Polityki Gospodarczej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie, Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie oraz Regionalna Komisja Orzekająca w sprawach  naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Krakowie serdecznie zapraszają do udziału w II Międzynarodowej Konferencji Naukowej - „Dyscyplina Finansów Publicznych - narzędzie prawidłowej gospodarki sektora publicznego", która odbędzie się w Krakowie w dniach 20 - 22 listopada 2013 roku.

Rok 2013 dla systemu odpowiedzialności z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych niesie istotne zmiany. Ich waga nie wynika wyłącznie z kolejnej już upływającej kadencji organów orzekających, ale z tego, że w dniu organizacji konferencji minie półtora roku od wejścia w życie gruntownej nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Równocześnie wchodzi w życie kolejna nowela ustawy Prawo zamówień publicznych. Te dwa czynniki, niezależnie od upływającej kadencji, są wystarczającym powodem do stworzenia okazji, aby środowisko praktyków i pracowników nauki, reprezentowane przez Organizatorów i ich Gości pokusiło się o rzetelne podsumowanie wprowadzonych zmian, ich ocenę, wymianę doświadczeń i recenzje zamierzeń legislacyjnych.

Problematyka dyscypliny finansów publicznych mimo, że mało rozpropagowana w społeczeństwie, to jednak przez nasze środowisko słusznie uznawana za zagadnienie ważkie i istotne. Chcemy zatem zaprosić Państwa do aktywnego udziału w organizowanej konferencji.

Do dyskusji zapraszamy przedstawicieli nauki, członków kolegiów regionalnych izb obrachunkowych, radców prawnych oraz przedstawicieli jednostek sektora finansów publicznych. Zapraszając osoby zajmujące się dyscypliną finansów publicznych, zamówieniami publicznymi i finansami publicznymi w Polsce pragniemy przedyskutować powyższe zagadnienia także w kontekście międzynarodowym. Kryzys w krajach Unii Europejskiej, który powoli pozostaje za nami, ma przecież swoje przyczyny w głębokim zachwianiu dyscypliny finansów publicznych. Przebieg obrad i zaproszeni zagraniczni goście pozwolą nam na pewien rodzaj konfrontacji rozwiązań systemowych w tym obszarze.

W toku obrad zostaną poruszone następujące zagadnienia:

  1. Zasady odpowiedzialności z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych
  2. Gospodarka finansowa jednostek sektora finansów publicznych
  3. Zamówienia publiczne
  4. Kontrola zarządcza
  5. Organy właściwe i postępowanie w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych
  6. Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych jako skutek kontroli gospodarki finansowej lub zamówień publicznych
  7. Zasady etycznego postępowania w zakresie zamówień publicznych, finansów publicznych, dyscypliny finansów publicznych

Spis tematów referatów opracowanych w ramach Konferencji przedstawiamy poniżej.

Program Konferencji został pismem nr BDF/496/14ZXZ/12RD-99798 z dnia 21 września 2013 r. zatwierdzony przez Przewodniczącego Głównej Komisji Orzekającej jako program szkolenia wstępnego dla członków komisji orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zatem uczestnictwo w Konferencji uczyni zadość obowiązkowi członków komisji orzekających, określonemu w § 37 ust 1 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 lipca 2005 r. w sprawie działania organów orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz organów właściwych do wypełniania funkcji oskarżyciela (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 930), polegającemu na uczestnictwie w szkoleniu wstępnym, przeprowadzonym w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia powołania członka komisji orzekającej. Przedsięwzięcie to umożliwia radcom prawnym realizację obowiązku z zakresu doskonalenia zawodowego. W zawiązku z tym, że przewidziano 16 godzin szkoleniowych, za udział w szkoleniu uczestnicy otrzymają  32  punkty szkoleniowe Ten fakt zostanie potwierdzony przez wydanie stosownych zaświadczeń.

Opłata konferencyjna wynosi 690 zł. Obejmuje udział w konferencji (w tym publikacja konferencyjna), wyżywienie (z wyjątkiem śniadań) oraz uczestnictwo w towarzyszącym programie kulturalnym. Konferencja będzie odbywała się w Preston Centre przy ul. św Anny 2. Zgłoszeń należy dokonywać w terminie do 23 października 2013 r.  w formie elektronicznej  pod adresem:

http://student.law.uj.edu.pl/~kpg/index.php?option=com_content&task=view&id=100&Itemid=175

Na tej stronie znajdują się też szczegółowe informacje dotyczące płatności.

Ze względu na ogólnopolski charakter konferencji liczba miejsc jest ograniczona.

Opłata konferencyjna nie obejmuje zakwaterowania. Dla osób zainteresowanych zakwaterowaniem przedstawiona została poniżej lista hoteli współpracujących w zakresie organizacji Konferencji. W razie potrzeby, we wszystkich sprawach organizacyjnych pomoc można uzyskać w Biurze RIO w Krakowie pod adresem sekretariat@krakow.rio.gov.pl

Zapraszamy zatem Państwa
do udziału w Konferencji.

Organizatorzy

 


Tematy referatów:

  1. Nieprawidłowości przy opisie przedmiotu zamówienia w kontekście odpowiedzialności z tytułu naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
  2. Kontrola przedsiębiorstw komunalnych w Niemczech, przedstawiona na przykładzie gospodarki mieszkaniowej.
  3. Dochodzenie należności z tytułu kar umownych jako przykład prawidłowej oraz nieprawidłowej gospodarki finansowej jednostek sektora finansów publicznych.
  4. Katalog naruszeń dyscypliny finansów publicznych jako odzwierciedlenie podstawowych zasad zarządzania finansami publicznymi. Wnioski i uwagi de lege ferenda dotyczące wybranych naruszeń dyscypliny finansów publicznych.
  5. Reguła intertemporalna w orzecznictwie Głównej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
  6. Etyczne aspekty postępowania o udzielenie zamówienia publicznego
  7. Orzeczenie Głównej Komisji Orzekającej jako akt podlegający kontroli w postępowaniu sądowoadministracyjnym.
  8. Dyscyplina finansów publicznych a kontrola zarządcza - spójność rozwiązań systemowych.
  9. Kwalifikacja prawna czynu w postępowaniu o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych.
  10. Zamówienia wspólne udzielane przez polskie francuskie jednostki samorządu terytorialnego.
  11. Działania podejmowane przez regionalne izby obrachunkowe w zakresie monitorowania przestrzegania dyscypliny finansów publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego - wybrane problemy gospodarki finansowej.
  12. Kilka uwag o opisie sposobu dokonywania oceny spełniania warunku udziału w postępowaniu w zakresie sytuacji ekonomicznej i finansowej wykonawcy.
  13. Gwarancja ochrony praw obwinionego w postępowaniu prowadzonym przez rzecznika dyscypliny finansów publicznych.
  14. Praktyczne problemy związane ze wszechstronnym zebraniem i oceną dowodów w postępowaniu  o naruszenie dyscypliny finansów publicznych,  którego przedmiotem jest  czyn polegający na nieopłaceniu  w terminie  składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy  - studium przypadku.
  15. Kontrola zarządcza jako narzędzie utrzymania dyscypliny finansów publicznych.
  16. Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w zakresie dotacji oświatowych.
  17. Odpowiedzialność za nieustalenie i niedochodzenie podlegającej zwrotowi kwoty środków związanych z realizacją programów lub projektów finansowanych z udziałem środków unijnych.
  18. Zamówienia in house, zagadnienia ochrony konkurencji  w polskim i we włoskim porządku prawnym.
  19. Uregulowania wieloletniej prognozy finansowej jako podstawa zaciągania zobowiązań przekraczających rok budżetowy.
  20. Wybrane zagadnienia dotyczące przeprowadzania inwentaryzacji w jednostkach w świetle odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
  21. Delikty kreujące odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych po zawarciu umowy o udzielenie zamówienia publicznego.
  22. Niezgodne z przepisami o zamówieniach publicznych określenie kryteriów oceny ofert.
  23. Kontrola zarządcza a kontrola finansowa w jednostce samorządu terytorialnego.
  24. Ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych jako ustawa kompleksowa.
  25. Instytucja przywrócenia terminu do wniesienia środków zaskarżenia jako szczególny środek procesowy uregulowany w ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
  26. Opis warunku wiedzy i doświadczenia jako czyn naruszenia dyscypliny finansów publicznych na przykładzie orzecznictwa.
  27. Dyscyplina finansów publicznych jako narzędzie ochrony zasad gospodarowania środkami publicznymi.
  28. Praktyczne znaczenie nowego unormowania z art. 42 ust. 5 ustawy o finansach publicznych.
  29. Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych na tle dotowania z budżetu jednostki samorządu terytorialnego zadań z zakresu kultury fizycznej.
  30. Unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
  31. Podmiotowe ograniczenia zakresu odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
  32. Dochodzenie odpowiedzialności za naruszenia dyscypliny finansów publicznych związane z wykorzystaniem środków publicznych pochodzących z budżetu Unii Europejskiej w świetle orzecznictwa regionalnych komisji orzekających.
  33. Konstytucyjne zasady systemu finansów publicznych.
  34. Prawne aspekty funkcjonowania agencji wykonawczych oraz instytucji gospodarki budżetowej.
  35. Monitoring zamówień publicznych w Ukrainie.

 


Wykaz hoteli współpracujących w zakresie organizacji II Międzynarodowej Konferencji Naukowej -
„Dyscyplina Finansów Publicznych - narzędzie prawidłowej gospodarki sektora publicznego"

1.        Hotel Francuski

31-015 Kraków,
ul. Pijarska 13
Tel. 666 195 831
 

Rezerwacja na hasło: Dyscyplina Finansów Publicznych.

Cena za pokój 1 os. 300 zł,

(Hotel w centrum Krakowa - blisko dworca Głównego PKP, parking samochodowy oddalony ok. 200 m. od Hotelu z możliwością podjechania pod Hotel - informacji udziela Hotel)

2.        Hotel Fortuna

31-110 Kraków,
ul. Czapskich 5
Tel. (012) 422 31 43

Rezerwacja na hasło: Dyscyplina Finansów Publicznych.

Cena za pokój 1 os. 208 zł,
Cena za pokój 2 os. 280 zł (dla jednej osoby 240 zł)

Parking 20 zł

3.        Hotel Fortuna BIS

ul. Piłsudskiego 25,
31-110 Kraków
Tel. (012) 430-10-25

Rezerwacja na hasło: Dyscyplina Finansów Publicznych.

Cena za pokój 2 os. 260 zł,

Parking 20 zł.

4.        Hotel Elektor

ul. Szpitalna 28,
31-024 Kraków
Tel. (012) 423-23-17

Rezerwacja na hasło: Dyscyplina Finansów Publicznych.

Cena za pokój 1 os. 185 zł,
Cena za pokój 2 os. 200 zł,

Hotel nie posiada parkingu, a znajduje się w strefie ograniczonego parkowania. Może być właściwy dla osób przyjeżdżających pociągiem (znajduje się w niewielkiej odległości od dworca PKP)

5.        Hotel Aleksander

ul. Garbarska 18,
31-131 Kraków
Tel. (12) 422-96-60

Rezerwacja na hasło: Dyscyplina Finansów Publicznych.

Cena za pokój 1 os. 200 zł,
Cena za pokój 2 os. 250 zł,

Parking 50 zł.

6.        Hotel Royal

ul. Św. Gertrudy 26-29
31-048 Kraków
Tel. (12) 421-35-00

Pokój 1 os. 220 zł
Pokój 2 os. 320 zł

Dodatkowo płatny parking.

Rezerwacja na hasło: Dyscyplina Finansów Publicznych.

7.        Hotel Polski Pod Białym Orłem

ul. Pijarska 17
31-015 Kraków

tel. (12) 422 11 44

Pokój 1 os. 260 zł
Pokój 2 os. 331 zł

Parking płatny ok. 400 metrów od hotelu.

Rezerwacja na hasło: Dyscyplina Finansów Publicznych.

8.        Hotel Pollera

ul. Szpitalna 30
31-024 Kraków
Tel. (12)  422 10 44

Rezerwacja na hasło: Dyscyplina Finansów Publicznych

Pokój 1 os. 160 zł
Pokój 2 os. 240 zł

Parking miejski (opłata strefowa) - Hotel blisko dworca PKP

Rezerwacja na hasło: Dyscyplina Finansów Publicznych.

Pobierz załączniki

Zaproszenie na Konferencję
Tematy referatów (zał.1)
Wykaz hoteli (zał.2)

Przydatne linki