Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Podatkowego - 20-21.06.2024

20.06.2024 - 21.06.2024

W dniu 1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. W 20. rocznicę tego wyjątkowego wydarzenia chcemy porozmawiać o wpływie prawa Unii Europejskiej na stanowienie i stosowanie prawa podatkowego w Polsce. Nie sposób tutaj pominąć także oddziaływania na polskie prawo podatkowe takich instytucji, jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy Komisja Europejska.
W trakcie konferencji zorganizowane zostaną panele dyskusyjne poświęcone m.in.:
• wykładni prawa unijnego i prymacie prawa unijnego nad prawem krajowym (zasadom ogólnym prawa unijnego),
• orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości i jego wpływie na orzecznictwo krajowe w sprawach podatkowych,
• wpływie prawa i instytucji unijnych na unormowania ustaw kształtujących podatki pośrednie i bezpośrednie.
• unijnym instrumentom ochrony praw podatnika (prawom podatnika i środkom ich ochrony w systemie prawnym Unii Europejskiej).

Nie zamierzamy rozmawiać wyłącznie o teorii i nauce. W czasie dyskusji będziemy poruszać zagadnienia praktyczne. Szczególnie z myślą o praktykach planujemy wzbogacić program konferencji o panele / warsztaty poświęcone np.:
• zasadom pisania skarg do Trybunału Sprawiedliwości i przygotowywania pytań prejudycjalnych,
• wykorzystywaniu Karty praw podstawowych Unii Europejskiej przy sporządzaniu skarg i skarg kasacyjnych,
• sposobom wykorzystania zasad wynikających z prawa unijnego celem wzmacniania argumentacji prowadzonej w sporach podatkowych.
W drugim dniu konferencji dyskusje o wpływie prawa unijnego na stanowienie i stosowanie prawa podatkowego zamierzamy przenieść na pokład statku i kontynuować je w czasie rejsu po Wiśle.

Do dyskusji o wpływie prawa Unii Europejskiej na stanowienie i stosowanie prawa podatkowego w Polsce zapraszamy zarówno przedstawicieli nauki prawa podatkowego, jak i sędziów sądów administracyjnych. Do udziału w konferencji zachęcamy także przedstawicieli organów podatkowych, radców prawnych,
adwokatów oraz doradców podatkowych. Zapraszamy również wszystkie osoby zainteresowane prawem podatkowym. Mamy nadzieję, że program konferencji uznany zostanie za atrakcyjny zarówno przez osoby zajmujące się obszarem prawa podatkowego w aspekcie naukowo-dydaktycznym, jak również
przez praktyków zainteresowanych prawem podatkowym oraz prawem Unii Europejskiej.
Wyrażamy przekonanie, że 20. rocznica przystąpienia do Unii Europejskiej będzie okazją do merytorycznej dyskusji, wymiany poglądów i sformułowania postulatów de lege lata i de lege
ferenda, które znajdą odzwierciedlenie w publikacjach naukowych uczestników konferencji.

W ramach opłaty konferencyjnej zapewniamy:
• wysoki poziom merytoryczny konferencji,
• możliwość uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu organizowanym w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej,
• materiały konferencyjne oraz materiały na panele / warsztaty praktyczne,
• przerwy kawowe,
• dwa obiady (Pałac Larisha),
• uroczysty bankiet w restauracji zlokalizowanej na barce na Wiśle kończący I dzień konferencji (20 czerwca 2024 r.),
• rejs statkiem - II dzień konferencji (21 czerwca 2024 r.),
• wspólne zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem,
• certyfikat potwierdzający udział w konferencji.

Przy rejestracji w terminie od 1 maja do 6 czerwca 2024 r. - opłata za udział w konferencji wynosi:

- 1100 zł (w przypadku płatności dokonywanej przez uczelnie),
- 1200 zł (pozostali uczestnicy).

Uwaga ! Atrakcyjna zniżka za wczesną rejestrację!

Przy rejestracji do 30 kwietnia 2024 r. opłata konferencyjna wynosi:

- 890 zł (w przypadku płatności dokonywanej przez uczelnie),
- 990 zł (pozostali uczestnicy).

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność dokonania opłaty.

Kontakt w sprawie faktur za udział w konferencji tel. 12 663 10 94

Opłaty konferencyjnej prosimy dokonywać na konto:

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
PEKAO S.A. O/Kraków

Tytuł przelewu:
PODATKI 2024, imię i nazwisko uczestnika

Link do rejestracji

Uwaga! W przypadku zgłoszenia udziału z referatem organizatorzy zastrzegają prawo wyboru tematów prezentowanych na konferencji, m.in. ze względu na ograniczenia czasowe!

Informacja o konferencji.pdf