Szkolenie "Stosunki majątkowe między małżonkami po orzeczonej bądź umownej rozdzielności majątkowej oraz w czasie separacji" - Kraków, 05.02.2016 r.

25.01.2016

5.02.2016 (piątek) godz: 10: 00-16: 00, Kraków ul. Św. Gertrudy 6, Hotel Old Town

Cel szkolenia i program

1. Pojęcie umownej i przymusowej rozdzielności majątkowej.

2. Pojęcie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków.

3. Powództwo o ustanowienie rozdzielności majątkowej na żądanie jednego z małżonków oraz na żądanie wierzyciela.

4. Niedopuszczalność dochodzenia jednym pozwem żądania rozwodu i ustanowienia rozdzielności przymusowej z datą wsteczną.

5. Skutki prawne umownego ustanowienia oraz orzeczonej rozdzielności majątkowej zależne od daty zawarcia umowy bądź orzeczenia przymusowej rozdzielności majątkowej:

1. niedojście do powstania majątku wspólnego
  2. ustanie wspólności ustawowej z chwilą zawarcia umowy lub z datą późniejszą, określoną w umowie.
  3. przekształcenie majątku wspólnego w majątki osobiste
  4. możliwość dokonania podziału majątku wspólnego umownie bądź na drodze sądowej
  5. wina rozkładu pożycia bez wpływu na podział majątku
  6. możliwość wspólnego nabywania przedmiotów majątkowych na współwłasność
  7. zakres odpowiedzialności małżonków za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich
  8. możliwość powrotu do wspólności ustawowej.

6. Dochodzenie wyrównania dorobków.

Instytucja separacji

1. Przesłanki materialnoprawne pozytywne i negatywne separacji:

1. Orzeczenie separacji rozpoznawane w trybie procesowym, bądź w trybie nieprocesowym.
  2. Zniesienie separacji zawsze w postępowaniu nieprocesowym.

2. Dopuszczalność podziału majątku w trakcie procesu o separację.

3. Skutki prawne separacji (orzeczonej, bądź umownej):

1. przekształcenie wspólności ustawowej małżeńskiej (łącznej) we współwłasność w częściach ułamkowych
  2. możliwość dokonania podziału majątku wspólnego umownie bądź na drodze sądowej
  3. niemożność zawarcia małżeństwa
  4. obowiązek dochowania wierności małżeńskiej
  5. wyłączenie domniemania pochodzenia dziecka od męża matki
  6. wyłączenie od dziedziczenia ustawowego

4. Konkubent jako uczestnik postępowania w sprawie o podział majątku wspólnego małżonków.

dr Helena Ciepła

doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku. Jest autorem i współautorem wielu publikacji, m.in. komentarzy do Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego i Kodeksu rodzinnego oraz ustawy o księgach wieczystych. Prowadzi działalność dydaktyczną w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, Krajowej Szkole Sądownictwa oraz szkolenia aplikantów w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.

Cena

Koszt uczestnictwa jednej osoby w szkoleniu wynosi 599 PLN+23% VAT (736, 77 PLN brutto).

Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu, komplet materiałów szkoleniowych, serwis kawowy, lunch, konsultacje z trenerem. Uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu. Cena nie obejmuje zakwaterowania.

Więcej informacji na temat Szkolenia oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo:  http://szkolenia-eureka.pl/stosunki-majatkowe-miedzy-malzonkami-po-orzeczonej-badz-umownej-rozdzielnosci-majatkowej-oraz-w-czasie-separacji