Pełnomocnik w czynnościach procesowych podejmowanych na podstawie przepisów prawa restrukturyzacyjnego i znowelizowanych przepisach prawa upadłościowego - Kraków, 8.09.2016 r.

08.09.2016

 

Termin i miejsce szkolenia: 8.09.2016 (czwartek) godz.: 10:00-16:00,

Hotel Wilga ul. Przedwiośnie 16, Kraków

 

Opis i podstawa prawna

Poruszone zostaną zagadnienia związane z uchwaloną w dniu 15.05.2015 roku ustawą Prawa restrukturyzacyjna, która w istotny sposób reformuje obowiązujące od 1.10.2003 roku przepisy prawa upadłościowego i naprawczego. (ustawa Prawo restrukturyzacyjne z 15.05.2015 roku - Dz.U. z 2015 roku. poz. 978) (ustawa prawa upadłościowe i naprawcze z 28.02.2003 roku – tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 233)

Założenia programowe

Dokonana przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2012 roku weryfikacja obowiązujących od 1.10.2003 roku przepisów  prawa upadłościowego i naprawczego,  wskazywała na konieczność gruntownej zmiany reguł prowadzenia postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych wobec niewypłacalnych przedsiębiorców. Nieżyciowo zdefiniowane przesłanki niewypłacalności, trudności w przeprowadzeniu postępowań układowych i naprawczych, stygmatyzacja niewypłacalnych dłużników, długotrwałość postępowań upadłościowych, implikowała ustawodawcę do poważnej modyfikacji dotychczasowych rozwiązań.
Stąd też przygotowany w oparciu o opracowane rekomendacje projekt kompleksowej reformy  prawa upadłościowego i naprawczego dał podstawy do uchwalenia w dniu 15.05.2015 roku ustawy Prawo restrukturyzacyjne, która obowiązuje od 1.01.2016 roku. Wprowadzone zmiany związane z redefiniowaniem celu postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego, ustaleniem wzajemnych relacji pomiędzy tymi postępowaniami,  otwarciem katalogu procesów restrukturyzacyjnych, mają za zadanie zachować przedsiębiorstwo dłużnika, przy możliwie najpełniejszym zabezpieczeniu praw wierzycieli.

Cele programowe:

Rozwiązania prawne przewidziane w prawie restrukturyzacyjnym i w znowelizowanych przepisach prawa upadłościowego kształtują różne formy restrukturyzacji niewypłacalnych przedsiębiorców i wymagają od osób obsługujących te podmioty właściwej oceny ich sytuacji ekonomiczno-prawnej, szczególnie z punktu widzenia wyboru optymalnej drogi wyjścia z kryzysu.
Proponowane szkolenie pozwoli uczestnikom poznać praktyczne aspekty dotyczące roli pełnomocnika procesowego dłużnika jak i jego wierzycieli w czynnościach podejmowanych w trakcie przebiegu postępowania upadłościowego i poszczególnych postępowań restrukturyzacyjnych. Wskazane będą podstawy materialnoprawne otwarcia poszczególnych postępowań, ich przebieg, jak i skutki prawne dotyczące  dłużnika oraz jego wierzycieli. Przybliżone zostaną zasady  tworzenia poszczególnych rodzajów wniosku, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego wypełnienia wymogów formalnych i fiskalnych. Poruszone zostaną także wszelkie aspekty tworzenia list i spisów wierzycieli gwarantujących wierzycielem zapewnienie właściwego udziału w poszczególnych postępowaniach. Omówione zostaną również kwestie odnoszą ce się do prawidłowego i terminowego złożenia odpowiednich środków odwoławczych oraz form oceny przebiegu postępowania z punktu widzenia ochrony interesu klienta.

Program szkolenia:

  1. Podstawowe zasady reformy w zakresie upadłości, restrukturyzacji i sanacji przedsiębiorstw. Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych, schemat ich przebiegu i formy zakończenia oraz podstawowe skutki.
  2. Omówienie najistotniejszych zmian w Prawie upadłościowym (m.in. uproszczenie procedur, przygotowana likwidacja (pre-pack), układ upadłościowy, kolejność zaspokojenia wierzycieli, itp.).
  3. Obserwacja zachowań dłużnika  z punktu widzenia oceny jego wypłacalności. Podstawy prawne wszczęcia poszczególnych postępowań restrukturyzacyjnych i postępowania upadłościowego – nowa definicja niewypłacalności.
  4. Wnioski o ogłoszenie upadłości i wszczęcia postępowań restrukturyzacyjnych od strony właściwego wypełnienia wymogów formalnych i skutecznego uprawdopodobnienie wymaganych prawem przesłanek (niewypłacalności, zdolności upadłościowej i legitymacji procesowej).
  5. Zasady dochodzenia wierzytelności w toku postępowania upadłościowego (wymogi formalne zgłoszenie wierzytelności, kontrola listy wierzytelności oraz planów podziału).
  6. Rola i pozycja wierzycieli w postępowaniu restrukturyzacyjnym - (różne kryteria podziału  wierzytelności, tryb ustalania spisu wierzytelności,  nowe regulacje dotyczące układu, formy kontroli przebiegu postępowań)
  7. Specyficznie określone zasady składania środków odwoławczych od czynności procesowych podejmowanych w toku postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych (rodzaje środków odwoławczych, doręczenia, terminy, wymogi formalne i fiskalne).

Prowadzący

Sędzia Janusz Płoch
Przewodniczący VIII Wydziału Gospodarczego dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie.

Cena

Koszt uczestnictwa jednej osoby w szkoleniu wynosi 549 PLN+23% VAT (675, 27 PLN brutto).

Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu, komplet materiałów szkoleniowych, serwis kawowy, lunch, konsultacje z trenerem. Uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu. Cena nie obejmuje zakwaterowania.

Uwaga! Udział w szkoleniu umożliwia zdobycie punktów wymaganych przez Krajową Radę Radców Prawnych i godzin wymaganych przez Naczelną Radę Adwokacką. 

 

Formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie: http://www.szkolenia-eureka.pl/pelnomocnik-w-czynnosciach-procesowych-podejmowanych-na-podstawie-przepisow-prawa-restrukturyzacyjnego-i-znowelizowanych-przepisach-prawa-upadlosciowego-5

 

Przydatne linki