Ćwiczenia z wygrywania przetargów (gruntowana nowelizacja PZP) - Warszawa, 19.01.2017 r.

19.01.2017

Nowa alokacja FUNDUSZY EUROPEJSKICH na lata 2017-2020 to większe pieniądze po stronie zamawiających oraz  szansa na pozyskanie kontraktów dla wykonawców biorących udział w postępowaniach PRZETARGOWYCH.

Mec. Robert Siwik: Przewodniczący komisji ds zamówień publicznych Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej. Członek niemieckiej organizacji arbitrażowej German Institution of Arbitration oraz arbiter (m.in. w sporach przy Sądzie Polubownym przy Związku Banków Polskich). Pracował jako specjalista zamówień publicznych w kancelarii JARA, Drapała  & Partners . Autor ponad 60 publikacji naukowych z zakresu prawa cywilnego, handlowego, arbitrażu oraz prawa zamówień publicznych, w tym współautor Komentarza do Kodeksu Spółek Handlowych wydawnictwa C.H. Beck w serii Duże Komentarze Becka- 2014.

19.01.2017_ 9.30 początek szkolenia

I. Ogłoszenie o zamówieniu - jak wykonawca powinien rozumieć i interpretować ogłoszenie o zamówieniu ?

• Gdzie szukać informacji o przetargach i zamówieniach ?
  • Analiza przykładowego ogloszenia

II. Przygotowanie do postępowania– na co zwracać uwagę przygotowując ofertę ?

1. Określenie warunków udziału w postępowaniu w zakresie przedmiotu zamówienia.
  2. Wymogi dotyczące opisania przedmiotu zamówienia z uwzględnieniem przepisów dotyczących norm i oznakowania;
  3. Weryfikacja spełnienia warunków udziału w postępowaniu,
  4. Obowiązki dokumentacyjne wykonawców (m.in. Jednolity Europejski Dokument Zamówienia)
  5. Wykorzystanie e Certis pod kątem zorientowania się, jakich dokumentów i zaświadczeń potrzebują wykonawcy by móc złożyć ofertę przetargową w dowolnym kraju w Europie
  6. Kryteria selekcji wykonawców
  7. Nowe zasady posługiwania się potencjałem podmiotów trzecich oraz tworzenia konsorcjów
  8. Zmiany w kryteriach oceny ofert, w tym poza cenowe kryteria oceny ofert – koniec dyktatu ceny?
  9. Nowe zasady wykluczania wykonawców
     - przesłanki fakultatywne
     - przesłanki obligatoryjne
  10. Utajnienie / odtajnienie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w praktyce

III. Weryfikacja ofert konkurentów

1. Weryfikacja ofert konkurentów – Kiedy i jak kwestionować oferty konkurentów?
  2. Praktyczne aspekty wyjaśniania treści SIWZ oraz
  3. zabezpieczania SIWZ
  4. uprawnienia wykonawców
  5. obowiązki zamawiających
  6. terminy
  7. zmiana SIWZ
  8. Kosztorys ofertowy ( kryterium kosztu)  - zasady tworzenia oraz plan kosztorysu ofertowego - Składając ofertę w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oferujemy realizację przedmiotu zamówienia za niżej wymienione ceny…..
  9. Oferta, która najlepiej spełnia kryteria inne niż cena lub koszt, gdy cena lub koszt jest stała.

IV. Opis przedmiotu zamówienia preferujący konkretnego wykonawcę

1. opisanie przedmiotu zamówienia preferującego kontentego producenta (wykonawcę)
  2. przykłady naruszeń ustawy oraz przegląd aktualnego orzecznictwa KIO i sądów okręgowych;
  3. Jak przeciwdziałać opisowi przedmiotu zamówienia preferującego konkretnego wykonawcę/producenta ?
  4. Rozumienie sformułowania „lub równoważny” w praktyce.
  5. Wezwanie zamawiającego do wyjaśnienia / uzupełnienia oferty – jak reagować?

V. Granice dopuszczalnej korekty ofert

1. Oczywiste omyłki pisarki, rachunkowe oraz inne, nie powodujące istotnych zmian w treści oferty – kiedy są dopuszczalne?
  2. Lepsze wykorzystanie trybów negocjacyjnych (szczególnie trybu negocjacji z ogłoszeniem).

VI. Rażąco niska cena - Zmiany w kryteriach oceny ofert, w tym poza cenowe kryteria oceny ofert (sposób ich konstruowania, metodologii, koszty cyklu życia produktu) - przykłady

1. Jak wyjaśniać i rozróżniać rażąco niską cenę oferty?
  2. Jakie dowody przedstawiać?
  3. Kiedy kwestionować oferty konkurentów w zakresie rażąco niskich cen?
  4. Zasady budowy kryteriów oceny ofert w celu zapewnienia wyboru oferty najkorzystniejszej i najefektywniejszej - nowe obowiązki zamawiającego w zakresie budowy kryteriów poza cenowych.
  5. W jakich przypadkach dopuszczalne jest stosowanie wyłącznie kryterium najniższej ceny.

VII. ZMIANY W ŚRODKACH OCHRONY PRAWNEJ- ODWOŁANIE i UMOWA

SKUTECZNE ODWOŁANIE

1. Odwołanie do KIO poniżej progów unijnych (rozszerzenie katalogu czynności podlegających zaskarżeniu do KIO)
  2. Nowe zasady obliczania terminów na wniesienie odwołania