Szkolenie wtorkowe w Krakowie, 28.09.2010r., „Prawo prywatne międzynarodowe w bieżącym orzecznictwie Sądu Najwyższego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej"

03.09.2010

W dniu 28 września 2010 r. (wtorek) od godziny 15.30 do 18.30    w Auli im.Prof. Wincentego Danka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy ul.Podchorążych 2 odbędzie  się szkolenie:

szkolenie poprowadzi dr Mateusz Pilich, adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego (Katedra Międzynarodowego Prawa Prywatnego i Handlowego). W latach 2005-2007 asystent sędziego w Izbie Cywilnej SN, obecnie Członek Biura Studiów i Analiz tegoż Sądu (Dział Prawa Cywilnego). Ukończył aplikację sądową, adwokat nie wykonujący zawodu. Autor licznych publikacji krajowych i zagranicznych, m.in. z zakresu prawa prywatnego międzynarodowego, międzynarodowego prawa handlowego, prawa cywilnego procesowego oraz materialnego. Członek Polskiego Stowarzyszenia Sądownictwa Polubownego.

Ramowy plan szkolenia:

1. Wprowadzenie: pojęcie i funkcje prawa prywatnego międzynarodowego (ogólnie)
  2. Podstawowe problemy praktyczne prawa prywatnego międzynarodowego: zagadnienie zupełności regulacji kolizyjnoprawnej, kwalifikacja i wykładnia, burzliwy rozwój regulacji prawnej, oddziaływanie wspólnotowego i międzynarodowego porządku prawnego
  3. Systematyczne omówienie judykatury SN z ostatnich 15 lat (międzynarodowe prawo osobowe, zobowiązań, rodzinne, rzeczowe, spadkowe, prawo jednolite) z uwzględnieniem orzecznictwa ETS
  4. Prawo prywatne międzynarodowe (w znaczeniu wąskim oraz szerokim) jako podstawa skargi kasacyjnej w postępowaniu cywilnym
  5. Pytania i odpowiedzi