Konferencja Zakładu Bioetyki i Prawa Medycznego UJ: "Postępowanie dowodowe w sprawach tzw. błędów medycznych" - 23 września 2019

Zakład Bioetyki i Prawa Medycznego UJ serdecznie zaprasza radców prawnych i aplikantów radcowskich z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie do wzięcia udziału w konferencji pt. „Postępowanie dowodowe w sprawach tzw. błędów medycznych”, która odbędzie się 23 września 2019 r. w Centrum Dydaktycznym WPiA UJ przy ul. Krupniczej 33a w Krakowie.

Szczegóły dotyczące konferencji dostępne są na stronie: https://health.law.uj.edu.pl/konferencje

Za uczestnictwo w konferencji zostaną przyznane punkty szkoleniowe.

Konferencja rozpocznie się wykładem wprowadzającym.

W pierwszym panelu wystąpi Pani dr hab. Agnieszka Barczak-Oplustil z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która skupi się na problematyce przypisania skutku z art. 160 k.k. w sprawach błędów medycznych. Drugą prelegentką w tym panelu będzie Pani Prokurator Lidia Łapińska z Prokuratury Okręgowej w Katowicach, która podzieli się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z prowadzenia spraw o błędy medyczne (chodzi przede wszystkim o problemy dowodowe).

W drugim panelu wystąpią Pani dr Izabela Adrych-Brzezińska z Uniwersytetu Gdańskiego, która wygłosi ogólny referat o ciężarze dowodu w sprawach cywilnych oraz Pani dr Katarzyna Ludwichowska-Redo z Institute for European Tort Law z siedzibą w Wiedniu, która skupi się na problematyce utraty szansy na wyleczenie. Zaprosiliśmy do udziału w tym panelu również Panią Mecenas Joannę Lazer z kancelarii Lazer & Hudziak Adwokaci i Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie, która opowie o problematyce ciężaru dowodu na podstawie doświadczeń z prowadzonych spraw.

Trzeci panel jest poświęcony opinii biegłego jako kluczowemu dowodowi w sprawach błędów medycznych. Pani prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kłys i Pan dr Sebastian Rojek z Katedry Medycyny Sądowej CM UJ będą mówić o standardach jakie są/powinny być stosowane w opiniach. W panelu tym wystąpi również Pan Sędzia Kamil Grzesik z Sądu Okręgowego w Krakowie, który podzieli się swoimi doświadczeniami z wykorzystywania opinii biegłych w procesie wyrokowania.

Organizatorzy bardzo liczą na ciekawą dyskusję po każdym panelu. Będzie okazja, by omówić m.in. błędy, jakie pojawiają się w opiniach biegłych i jak czytać opinie, by te błędy wychwycić. Dużą rolę odgrywają tutaj pełnomocnicy procesowi, więc warto zastanowić się nad tym, jak sobie z tym radzą.

Zaproszenie