Zmiany w aplikacji ogłoszone przez KRRP

W dniu 9 czerwca br. Krajowa Rada Radców Prawnych przyjęła zmiany w Regulaminie odbywania aplikacji radcowskiej, mające na celu wzmocnienie praktycznego charakteru szkolenia aplikacyjnego oraz zwiększenie efektywności patronatu. Zmiany obejmują ograniczenie zajęć w formie wykładów konwersatoryjnych na rzecz zajęć o charakterze ćwiczeniowo-warsztatowym, wprowadzenie zajęć z tzw. umiejętności miękkich na każdym roku szkoleniowym oraz istotne rozszerzenie ich zakresu, a także modyfikację zasad sprawowania patronatu. Dodatkowo, zajęcia z prawa konstytucyjnego i ustroju organów ochrony prawnej (innych niż sądy i prokuratura), zostały przeniesione z I na III rok szkoleniowy.

Nowelizacja Regulaminu wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 r., przy czym na II i III roku w roku szkoleniowym 2019 oraz na III roku w roku szkoleniowym 2020 realizowany będzie obecnie obowiązujący program aplikacji.

W związku ze zmianą Regulaminu, w dniu 12 lipca br. Prezydium KRRP określiło wzory informacji z przebiegu szkolenia aplikanta oraz informacji o przebiegu patronatu, a także nowy wzór opinii o aplikancie. Ustalony został również nowy wykaz zadań pisemnych zlecanych aplikantowi przez patrona.

• uchwała nr 301/X/2018 Prezydium KRRP w sprawie wzoru informacji o przebiegu patronatu;
  • uchwała nr 302/X/2018 Prezydium KRRP w sprawie wzoru informacji z przebiegu szkolenia aplikanta;
  • uchwała nr 303/X/2018 Prezydium KRRP w sprawie wzoru opinii patrona o aplikancie;
  • uchwała nr 304/X/2018 Prezydium KRRP w sprawie wykazu zadań pisemnych zlecanych aplikantowi przez patrona.

UCHWALA_Prezydium_KRRP_301_X_2018.pdf 60.1 KB pdf
UCHWALA_Prezydium_KRRP_302_X_2018.pdf 57.8 KB pdf