Szkolenie
Pozycja wierzyciela w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych po 1.01.2016 roku - wybrane zagadnienia dotyczące zmian wprowadzonych ustawą Prawo restrukturyzacyjne
26.01.2016 (wtorek) godz. 10:00-16:00, Kraków, ul. Św. Gertrudy 6, Hotel Old Town
Cel szkolenia i program
Proponowane szkolenie pozwoli uczestnikom poznać praktyczne aspekty sprawnego wykorzystania prawa restrukturyzacyjnego do skutecznego ratowania przedsiębiorstwa i utrzymanie go na rynku gospodarczym. Rozwiązania prawne przewidziane w znowelizowanych przepisach prawa upadłościowego i naprawczym kształtują różne formy restrukturyzacji zadłużenia przedsiębiorstwa. Wskazane więc będą podstawy materialnoprawne otwarcia poszczególnych postępowań, ich przebieg, jak i skutki prawne dotyczące tak dłużnika jak i jego wierzycieli.
Ze szczególną uwagą scharakteryzowane zostaną kompetencje i wzajemne powiązania organów odpowiedzialnych za przebieg każdego z postępowań restrukturyzacyjnych.
Z punktu widzenia wierzycieli niewypłacalnych dłużników istotne jest zrozumienie uprawnień i zadań jakie ustawodawca przewidział dla tego typu uczestników postępowań restrukturyzacyjnych. Stąd też poruszone zostaną zagadnienia związane z zapewnieniem wierzycielom właściwej ochrony ich interesów poprzez przewidziane możliwości wpływu na tok postępowań.
Założenia programowe:
Dokonana przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2012 roku weryfikacja obowiązujących od 1.10.2003 roku przepisów prawa upadłościowego i naprawczego, wskazywała na konieczność gruntownej zmiany reguł prowadzenia postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych wobec niewypłacalnych przedsiębiorców. Nieżyciowo zdefiniowane przesłanki niewypłacalności, trudności w przeprowadzeniu postępowań układowych i naprawczych, stygmatyzacja niewypłacalnych dłużników, długotrwałość postępowań upadłościowych, implikowała ustawodawcę do poważnej modyfikacji dotychczasowych rozwiązań.
Stąd też przygotowany w oparciu o opracowane rekomendacje projekt kompleksowej reformy prawa upadłościowego i naprawczego dał podstawy do uchwalenia w dniu 15.05.2015 roku ustawy Prawo restrukturyzacyjne, która obowiązywać będzie od 1.01.2016 roku. Wprowadzone zmiany związane z redefiniowaniem celu postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego, ustaleniem wzajemnych relacji pomiędzy tymi postępowaniami, otwarciem katalogu procesów restrukturyzacyjnych, mają za zadanie zachować przedsiębiorstwo dłużnika, przy możliwie najpełniejszym zabezpieczeniu praw wierzycieli.
Opis i podstawa prawna:
Poruszone zostaną zagadnienia związane z uchwaloną w dniu 15.05.2015 roku ustawą Prawa restrukturyzacyjna, która w istotny sposób reformuje obowiązujące od 1.10.2003 roku przepisy prawa upadłościowego i naprawczego.
(ustawa Prawo restrukturyzacyjne z 15.05.2015 roku - Dz.U. z 2015 roku. poz. 978)
(ustawa prawa upadłościowe i naprawcze z 28.02.2003 roku - tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 233)
Program szkolenia:
Program szkolenia pozwoli udzielić odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytania. Przewiduje się omówienie m.in. następujących zagadnień:
1. Ocena dotychczasowych rozwiązań w zakresie praktycznego funkcjonowania postępowań naprawczych, układowych i wstępnego zgromadzenia wierzycieli.
2. Podstawowe założenia reformy w zakresie restrukturyzacji i sanacji przedsiębiorstw.
3. Podstawy prawne i termin wszczęcia postępowań restrukturyzacyjnych i postępowania upadłościowego.
4. Przewidywane rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych, schemat ich przebiegu, podstawowe skutki i ich charakterystyka. Podstawy odmowy otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego:
a. postępowanie o zatwierdzenie układu
b. przyspieszone postępowanie układowe;
c. postępowanie układowe;
d. postępowanie sanacyjne;
e. układ upadłościowy.
5. Rola i pozycja wierzycieli w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
6. Omówienie najistotniejszych zmian w Prawie upadłościowym m.in.
7. Rola, obowiązki i wzajemne relacje pomiędzy organami postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych.
Prowadzący: sędzia Janusz Płoch
Sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, przewodniczący Wydziału VIII Gospodarczego dla spraw upadłościowych i naprawczych. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Zespołu Ekspertów powołanego przez Ministra Sprawiedliwości dla opracowania założeń do reformy prawa upadłościowego i naprawczego. Od 1988 r. arbiter Okręgowej Komisji Arbitrażowej w Krakowie. W latach 1993-1996 członek komisji kodyfikacyjnej nad reformą Prawa Upadłościowego powołanej przez Departament Prawny Ministerstwa Sprawiedliwości Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie. W listopadzie 2002 r. brał udział w charakterze konsultanta w pracach podkomisji sejmowej nad rządowym projektem ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. W lutym 2009 r. brał udział w charakterze konsultanta w pracach komisji senackiej nad rządowym projektem nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Od roku 1991 jako wykładowca zajmuje się działalnością dydaktyczną z zakresu prawa gospodarczego, specjalizując się w tematyce praw upadłościowego, układowego oraz naprawczego. W ramach organizowanych aplikacji sędziowskich, adwokackich, radcowskich i notarialnych prowadzi wykłady na zlecenie Sądu Okręgowego w Krakowie, Rady Adwokackiej w Krakowie, Okręgowej Izby Radców Prawnych i Rady Izby Notarialnej w Krakowie i Katowicach. Również z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości szkoli sędziów i syndyków w ramach organizowanych konferencji. Problematykę tą wielokrotnie przedstawiał w publikacjach oraz na kursach dla kandydatów na syndyków, likwidatorów, członków rad nadzorczych itp., prowadzonych przez wiele instytucji doskonalących kwalifikacje zawodowe polskich kadr kierowniczych i prawników.
Cena
Koszt uczestnictwa jednej osoby w szkoleniu wynosi 599 PLN+23% VAT (736,77 PLN brutto).
Cena obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu, komplet materiałów szkoleniowych, serwis kawowy, lunch, konsultacje z trenerem. Uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu. Cena nie obejmuje zakwaterowania.
Więcej informacji na temat Szkolenia oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo: http://szkolenia-eureka.pl/pozycja-wierzyciela-w-postepowaniach-restrukturyzacyjnych-i-upadlosciowych-po-1-01-2016-roku-wybrane-zagadnienia-dotyczace-zmian-wprowadzonych-ustawa-prawo-restrukturyzacyjne