Międzynarodowa Konferencja Naukowa
z okazji jubileuszu 35-lecia Samorządu Radców Prawnych w Polsce
„Ochrona dóbr osobistych w państwach członkowskich UE”
organizowana przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Katowicach
przy współudziale Centrum Badań Nad Europejskim Prawem Prywatnym
i Katedry Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Katowice, 17 listopada 2017 r.
Zgłoszenia:
Udział w konferencji można zgłaszać do dnia 31 października 2017 r. (ilość miejsc jest ograniczona).
Płatności:
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Miejsce:
Konferencja odbędzie się w budynku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. Bankowa 11b, Aula A6.
Język:
Wszystkie wystąpienia prelegentów będą tłumaczone symultanicznie (język polski, angielski, niemiecki i francuski).
Kontakt:
E-mail: konferencja@oirp.katowice.pl
Program:
9.00-10.00 Rejestracja
10.00-12.15 Otwarcia Konferencji, powitanie Gości
Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych; Ryszard Ostrowski, Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach; Prof. dr hab. Czesław Martysz, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; Dr hab. Grzegorz Żmij, Kierownik Centrum Badań Nad Europejskim Prawem Prywatnym
Zagadnienia wstępne
dr hab. prof. UŚ M. Szpunar, Uniwersytet Śląski, Rzecznik Generalny TSUE
„Ochrona dóbr osobistych we Francji” – M. Benichou (były Prezydent CCBE)
„Ochrona ogólnego prawa osobowości w Niemczech”– dr M. Hempel (radca prawny, Lipsk)
Moderator: P. Bober
Dyskusja
12.15-12.30 Przerwa kawowa
12.30-13.45
„Zerwanie więzi rodzinnych jako naruszenie dóbr osobistych” – dr hab. M. Habdas (Uniwersytet Śląski)
„Prawa osobiste i ich ochrona w Austrii” – dr Ch. Tschiderer (adwokat, Reutte)
Moderator: M. Szpunar
Dyskusja
13.45-14.45 Lunch
14.45-17.45
„Naruszenie dobrego imienia i prawa do prywatności w Hiszpanii” – prof. S. Nasarre Aznar (Universitat Rovira i Virgili, Tarragona)
„Szkoda niemajątkowa w estońskim prawie dotyczącym czynów niedozwolonych” – prof. J. Lahe (Uniwersytet w Tartu)
„Ochrona dóbr osobistych w Słowacji” – dr J. Štefanko (Uniwersytet w Trnawie)
„Dobra osobiste w zatrudnieniu – ujęcie krajowe i międzynarodowe” – dr K. Sznajder-Peroń (sędzia, Katowice)
Moderator: G. Żmij
Dyskusja
17.45 Podsumowanie
Prelegenci:
Michel Benichou – członek i były Dziekan Izby Adwokackiej w Grenoble, Prezydent Honorowy Konferencji Dziekanów Francji, Prezydent Honorowy Krajowej Rady Adwokatury, reprezentujący adwokatów francuskich. Były Prezydent FBE (Federacji Adwokatur Europejskich), Prezydent CCBE od 2016 r., aktualny Przewodniczący Rady Nadzorczej, utworzonej przez CCBE, Europejskiej Fundacji Adwokatów (ELF).
Dr. hab. Magdalena Habdas – kierownik studiów podyplomowych w zakresie Wyceny i Gospodarki Nieruchomościami oraz adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Licencjonowany rzeczoznawca majątkowy, radca prawny, aktywny uczestnik projektu Common Core of European Private Law; była przewodnicząca polsko-czesko-słowackiego zespołu w ramach projektu TENLAW (EU Framework 7) oraz Społecznej Agencji Najmu (działającej w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju).
Dr Mirek Hempel – radca prawny w Lipsku w Niemczech. Adiunkt na Uniwersytecie w Lipsku w Instytucie Rynku Kapitałowego i Prawa Bankowego (2003-2006). Doktor nauk prawnych na Uniwersytecie w Lipsku, w ramach rozprawy doktorskiej zajmował się problematyką ochroną praw nabywcy przy kredytach finansujących różne modele budowy nieruchomości w prawie polskim i niemieckim. Zawodowo zajmuje się przede wszystkim prawem handlowym, prawem spółek i prawem pracy.
Prof. Janno Lahe – profesor na Uniwersytecie w Tartu (Estonia) od 2016 r., specjalista w zakresie czynów niedozwolony (ang. tort). Stopień doktora uzyskał w 2005 r. Od 2006 r. pracuje jako doradca izby cywilnej Sądu Najwyższego w Estonii. Wśród jego publikacji znajduje się wiele artykułów dotyczących zagadnień związanych z prawem w sprawach dotyczących czynów niedozwolonych oraz prawa ubezpieczeń. Prowadzi wykłady z zakresu prawa ubezpieczeniowego i zobowiązań pozaumownych. Jest członkiem Europejskiego Centrum ds. Czynów Niedozwolonych i Prawa Ubezpieczeniowego (Wiedeń).
Prof. Sergio Nasarre-Aznar – profesor zwyczajny i dyrektor Katedry Mieszkalnictwa UNESCO na Uniwersytecie Rovira i Virgili (Hiszpania). Od 2004 r. sędzia w Sądzie Apelacyjnym w Tarragonie. Uzyskał tytuł doktora z zakresu gospodarki nieruchomościami na Uniwersytecie w Cambridge. Od 2008 r. jest członkiem hiszpańskiej Royal Academy of Jurisprudence and Legislation. Stypendysta ICREA na lata 2016-2020. Konsultant Komisji Europejskiej, parlamentu i rządu Katalonii, Amnesty International, FAO i Stowarzyszenia Niemieckich Banków Pfandbrief. Jest autorem ponad 80 publikacji. Jako zaproszony gość wygłosił ponad 130 wykładów w 14 krajach. Brał udział w opracowywaniu pięciu ustaw dotyczących prawa lokalowego. Jest przewodniczącym 10 międzynarodowych zespołów badawczych i brał udział w niektórych projektach Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego dotyczących najmu, eksmisji i bezdomności oraz transgranicznego nabycia ziemi.
Dr Jozef Štefanko, LL.M. – wykładowca w Katedrze Prawa Cywilnego i Handlowego Uniwersytetu w Trnawie. Brał udział w badaniach prawnoporównawczych w ramach kilku projektów europejskich (zespół badawczy ds. Europejskiego Kodeksu Cywilnego, wspólny projekt europejskiego prawa prywatnego – umowy nieetyczne, środki naprawcze w prawie zobowiązań, nabywanie nieruchomości przez długoterminowe użytkowanie). Publikuje w zakresie europejskiego prawa prywatnego, prawa zobowiązań, prawa lokalowego. Prowadzi działalność jako radca prawny w Bratysławie.
Dr Katarzyna Sznajder-Peroń, LL.M. – w 2000 r. ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim, specjalizując się w prawie prywatnym międzynarodowym. W 2002 r. uzyskała tytuł LL.M. na Uniwersytecie w Trewirze (Niemcy). Jej praca doktorska (2004 r.) dotyczyła kwestii jurysdykcji międzynarodowej w zakresie umów. Od 2004 r. jest sędzia, obecnie w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Autorka wielu prac z zakresu prawa cywilnego i prawa prywatnego międzynarodowego.
Dr hab. Maciej Szpunar, LL.M. – profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Śląskim; były Podsekretarz Stanu w Biurze Komitetu Integracji Europejskiej (2008-2009), następnie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (2010-2013); członek Międzynarodowej Akademii Prawa Porównawczego; autor wielu publikacji z zakresu prawa europejskiego i prawa prywatnego międzynarodowego; rzecznik generalny w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (od 2013 r.).
Dr Christian Tschiderer, LL.M. – adwokat w Reutte w Austrii. Wykładowca w Izbie Handlowej Tyrolu, Austria, Departament Start-up’ów.. Doktor nauk prawnych na Uniwersytecie w Innsbrucku w Austrii (temat rozprawy doktroskiej: "Prawo międzynarodowe dotyczące dziedziczenia, testamentów i spadków w kontekście Austrii i Niemiec”.